ПРИТИСАК НА НЕРВ КАО СТРУЈНИ УДАР: Доктор Љубица Војводић, неуролог, о тригеминалној неуралгији, једној од најчешћих патологија нерава главе
ИЗНЕНАДНА појава бола на једној половини лица, коју они који су имали такво искуство најчешће описују као "струјни удар", указује на обољење нерва тригеминуса.
С обзиром на то, да овај јак бол изненада и без разлога нестаје, многи пацијенти када се први пут суоче са њим оклевају да потраже помоћ лекара. Тек, када напади постану учестали, схватају да је реч о озбиљном здравственом проблему. Охрабрујуће је да терапија постоји, и код више од половине оболелих трајно лишава тегоба.
У интервјуу за "Новости" др Љубица Војводић, неуролог, каже да се јак, пробадајући бол који узрокује тригеминална неуралгија увек јавља у једној половини лица, најчешће у образу и доњој вилици, са честим ширењем ка деснима и зубима:
- Болови се обично јављају непредвидиво и нагло у кратким интервалима који трају од неколико секунди до два минута. Напади престају исто тако изненада као што и почну, да би се после извесног времена поново јавили, у тешким случајевима и стотину пута у току дана.
Чиме је провоциран тај бол?
- Окидач за појаву атака бола су најчешће умивање, чешљање или прање зуба...
Провокациони фактори могу да буду и жвакање, конзумација хладних напитака, излагање хладноћи и ветру, као и хладном ваздуху из клима-уређаја. Међутим, бол се често јавља и без неког посебног разлога. Напади се могу јављати током неколико дана, недеља и месеци. Код неких пацијената они могу спонтано да престану, али се често после извесног времена тегобе враћају.
Шта је тригеминални нерв и која је његова функција?
- Тригеминални нерв полази из оног дела централог нервног система који се зове мождано стабло и завршава се на лицу тако што се грана на три дела. Назив тригеминус (лат. троструки близанац), потиче од чињенице да постоје два тригеминална нерва, по један на свакој страни можданог стабла, који имају три главне гране. Прва грана се пружа ка оку, друга ка образу и трећа ка доњој вилици. Нервус тригемнус је одговоран за пренос сензација бола, додира и температуре са коже лица и слузокоже усне дупље до мозга.
Трећа грана има и додатну, моторну функцију која омогућава покретање мишића задужених за жвакање и гутање.
Зашто долази до обољења овог нерва?
- Тригеминална неуралгија најчешће настаје услед притиска тригеминалног нерва у регији можданог стабла, на месту где нерв почиње. Тај притисак је обично узрокован оближњим крвним судом, али се ово стање јавља и код инфламаторних или структурних оштећења мозга, услед мултипле склерозе, херпес зостера, васкулитиса малих крвних судова, тумора мозга у регији можданог стабла... Такође, тригеминална неуралгија може да буде и последица повреде главе. Уколико се искључе сви познати узроци оштећења нерва, онда говоримо о идиопатској неуралгији тригеминуса, односно неуралгији непознатог узрока.
Како се ово стање лечи и може ли потпуно да се излечи?
- Тригеминална неурагија се може лечити применом лекова, хируршким методама, зрачном терапијом или применом неких допунских третмана. Примена лекова је терапија првог избора, а примењују се лекови из групе антиепилептика, ређе антидепресива. Ови медикаменти блокирају одређене рецепторе на површини нерва и тако спречавају појаву бола. Мана ових лекова је то што им је потребно време да почну да делују, у просеку од две до четири недеље.
Може ли у међувремену пацијенту, ипак, да се олакша?
- Управо због тога се стандардни аналгетици и опиоиди могу прописати да би се ублажили поједине компоненте болних симптома док специфична терапија не почне да делује.
Лечење траје више месеци, често и више година. Након првих шест месеци лечења, под условом да пацијент нема бол, може се укинути терапија уз претходно постепено смањивање дозе. Око 60 одсто пацијената улази у вишегодишњу или доживотну ремисију док је код осталих потребно враћање терапије због повратка симптома.
Које методе су на располагању ако пацијент не реагује на лекове?
- Тада се може саветовати хируршко лечење. Неколико неурохируршких процедура се користи за лечење тригеминалне неуралгије у зависности од природе бола. Најчешћа хирушка метода је ризотомија. Ради се о процедури којом се нервна влакна која преносе болне импулсе до мозга, уништавају применом хемијских средстава или струјом. Такође, могу се применити и методе хируршке декомпресије нерва у случају да постоји притисак на нерв крвним судом или тумором. Стереотаксична радиохирургија је најновија метода која подразумева употребу концентрисаног снопа зрачења да се уништи тригеминални нерв на месту где улази у мождано стабло. За примену ове методе није потребно увођење пацијента у општу анестезију нити прављење хируршког реза на глави или образу.
А, који су допунски тертмани?
- Неки пацијенти са тригеминалном неуралгијом доживљавају олакшање уз помоћ акупунктуре, терапије масажом, биофидбек тренинга, витаминске и нутритивне терапије или стимулације нерва једносмерном струјом. Ипак, потребно је да се истакне да о ефикасности ових метода у лечењу тригеминалне неуралгије још увек нема поузданих клиничких студија.
Ко је склонији тригеминалној неуралгији мушкарци или жене?
- Истраживања дистрибуције јављања тригеминалне неуралгије по полу су показала да је ово стање 1,6 пута чешће код жена него код мушкараца, а најчешћа узрасна група су пацијенти у шестој деценији живота.
Грч мишића
Колико може да буде јак бол који узрокује тригеминална неуралгија?
- Бол је увек субјективан феномен и самим тим пацијенти га могу описати на различите начине, како у погледу квалитета, тако и интензитета. Бол код тригеминалне неуралгије може да се доживи као дизестезија (ненормална перцепција бола), алодинија (појава бола при дејству стимулуса који иначе не изазивају бол), хипералгезија (повећана осетљивост на бол). Нажалост, када је у питању интензитет бола код тригеминалне неуралгије, већина болесника га описује као веома јак или неподношљив, до те мере да им се на страни неуралгије мишићи лица невољно згрче током трајања бола, што је познато као болни тик.
Снимак магнетном резонанцом
На основу чега се поставља дијагноза тригеминалне неуралгије?
- Дијагностика тригеминалне неуралгије подразумева преглед неуролога, као и снимање мозга магнетном резонанцом. Уобичајено је и да се преглед допуни снимањем крвних судова мозга - ангиографијом. Овде је битно да се напомене да најчешћа стања које могу дати бол на лицу, а нису тригеминална неуралгија су различите акутне и хроничне болести усне дупље и пљувачних жлезда, болести костију лица и зглобова, болести параназалних синуса, неуроваскуларни поремећаји на лицу и психосоматски поремећаји.
ПАНИКА У ПРИШТИНИ: Кикл добио мандат за формирање нове аустријске владе, за њега Косово није држава
ЛИДЕР крајње десничарске Слободарске партије Аустрије (ФПО) Херберт Кикл добио је данас мандат за формирање нове аустријске владе, а његова странка упутила је прошле године предлог резолуције аустријској Скупштини којом захтева да се парламент изјасни против признања тзв. Косова.
06. 01. 2025. у 19:41
ОВО ЈЕ УБИЦА ИЗ ЈАГОДИНЕ: Власник кафане и други мушкарац га тукли, он се вратио са "шкорпионом" и запуцао (ФОТО)
НАПАДАЧ који је вечерас убио власника кафане у Јагодини Дејана Михајловића (55) и ранио још једно лице је Саша Милосављевић Бабац (47), који има дебео досије, а осуђиван је за више кривичних дела, покушај убиства, насиље у породици.
06. 01. 2025. у 21:25
НИЈЕ САМО НОВЧИЋ: Шта се још ставља у божићну чесницу
ЗНАТЕ ли шта све може да се убаци у чесницу и чиме је допуштено заменити новчић?
05. 01. 2025. у 10:17
Коментари (0)