ОПРЕЗНО СА ДИУРЕТИЦИМА: Лекови за избацивање течности из организма су ефикасни, али могу да имају нежељена дејства

В. Н.

29. 01. 2022. у 09:40

ПОСТОЈИ много фактора због којих долази до задржавања воде у организму.

ОПРЕЗНО СА ДИУРЕТИЦИМА: Лекови за избацивање течности из организма су ефикасни, али могу да имају нежељена дејства

Фото З. Јовановић

То могу бити разне болести, али и неке много баналније ствари, попут превеликог уноса соли. Бубрези регулишу количину воде коју тело одржава или излучује. Уколико конзумирате оброке са високом количином натријума, бубрези ће задржавати воду како би разблажили тај висок ниво соли.

Такође, хормонске промене током менструалног циклуса могу изазвати натеченост. У једној канадској студији, жене су пријавиле да је задржавање течности досегло врхунац првог дана менструације, стога можете приметити образац надимања, које се дешава у исто време сваког месеца.

Како би се избацио вишак течности у организму, стручњаци препоручују више кретње, промену исхране, избацијвање угљених хидрата, унос калијума и магнзијума, а постоје и бројни препарати који то олакшавају.

Диуретике не би требало да узимамо на своју руку, а њихову употребу објашњава проф. др Слободан Јанковић, фармаколог, који објашњава и колико су поуздани препарати за избацивање вишка воде из организма.

Предузети мере за ублажавање нежељених дејстава

- Препарати за избацивање вишка воде из организма се називају диуретици, и они заправо повећавају количину мокраће у току 24 сата, којом се елиминише вишак воде. То је група лекова која је одавно у употреби, врло је ефикасна, али има и своја нежељена дејства на која треба мислити и благовремено предузети мере да се она избегну или ублаже - каже др Јанковић. 

Он упозорава да "када се ови лекови користе за "избацивање вишка воде", нпр. код попуштања срца, се дају у већим дозама, па су нежељена дејства онда и чешћа."

- Постоји више група диуретика, али је најважније разликовати "јаке" диуретике од "слабих". Када се узимају "јаки" диуретици, особа може сама да примети да се количина мокраће много повећала, тако да се жељено дејство постиже, али истовремено је тада већи ризик од нежељених дејстава. Можда најважнија нежељена дејства су поремећаји електролита и због тога би их уз савет стручњака требало надокнадити - истиче др Јанковић.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ЦЕО ШИД ТУГУЈЕ ЗА ЛЕПОМ МИЛАНОМ: Девојка (26) трагично преминула, данима се опраштају од ње на друштвеним мрежама

ЦЕО ШИД ТУГУЈЕ ЗА ЛЕПОМ МИЛАНОМ: Девојка (26) трагично преминула, данима се опраштају од ње на друштвеним мрежама

ДЕВОЈКА Милана Мишић (26) из Шида трагично је преминула 15. јула, а на вечни починак испраћена је два дана касније у пратњи неутешне породице, пријатеља, рођака и многобројних суграђани који се данима од ње опраштају на друштвеним мрежама.

27. 07. 2025. у 08:48

ЕКСКЛУЗИВНИ СНИМЦИ ХАПШЕЊА ШИПТАРСКОГ ТЕРОРИСТЕ: Овако је пао бивши припадник ОВК у Свилајнцу, ево за шта се сумњичи (ВИДЕО)

ЕКСКЛУЗИВНИ СНИМЦИ ХАПШЕЊА ШИПТАРСКОГ ТЕРОРИСТЕ: Овако је пао бивши припадник ОВК у Свилајнцу, ево за шта се сумњичи (ВИДЕО)

ШИПТАРСКИ терориста и бивши истакнути припадник терористичке ОВК Халили Лулзин, ухапшен је данас у Свилајнцу, у заједничкој акцији Безбедносно-информативне агенције, Службе за откривање ратних злочина УКП МУП-а Републике Србије, а у сарадњи са Тужилаштвом за ратне злочине.

22. 07. 2025. у 20:54

Коментари (0)

КАД СЕ ПЛОВИ СРЦЕМ, ДРИНА ОСТАЈЕ ЧИСТА: Фондација Mozzart у великој еко-акцији на Дринској регати