УПАЛА ПЛУЋА МОЖЕ ДА БУДЕ ФАТАЛНА: Чувајте се респираторних инфекција, ове године продужена им је сезона
НА КЛИНИЦИ за пулмологију Универзитетског клиничког центра Србије, због компликација упале дисајних путева дневно прегледају око 250 пацијената, а хоспитализују чак њих 30. То показује да је сезона респираторних инфекција ове године продужена, што је прилично неубичајено јер смо са грипом углавном "завршавали" до краја марта, чак и када је оболевање било масовније.
Доктор Михаило Стјепановић, директор Клинике за пулмологију УКЦС, каже да нас је пандемија ковида 19 навела на то да готово потпуно заборавимо да су и друге респираторне инфекције присутне:
- Сада нам се све чешће јављају пацијенти са компликацијама вируса грипа и због упале плућа узроковане пнеумококом - каже др Стјепановић.
Упала плућа изазвана пнеумококом јавља се у свим узрастима. И поред употребе антибиотика, 20 одсто свих случајева са овом инфекцијом може да се заврши фаталним исходом.
Смртност услед компликација грипа, глобално, мања је од један одсто, али с обзиром на масовност овог сезонског обољења, број преминулих је велики.
У оба случаја, и компликације и фатални исходи ових обољења могу да се спрече вакцинацијом, али због јачања антивакциналних покрета, свет се глобално суочава са проблемом одрживости спровођења имунизације. На то су стручњаци поново упозорили пред Европску недељу имунизације у последњој седмици априла. Из Форума пацијената Србије и Респираторног едукативног центра указали су на значај вакцинације:
- Годишње се широм планете региструје 10 милиона случајева респираторних инфекција, а уобичајени узрочници су бактерија пнеумокок, вирус грипа и САРС КоВ-2 - наводе у овим удружењима. - Од акутних респираторних инфекција, одрасле особе оболе три до пет пута, а деца још чешће.
Док су вакцине против грипа и ковида већини познате, мало је оних који знају да постоји и врло ефикасна вакцина против пнеумокока.
- Тешке инфекције пнеумококом погађају малу децу и старије особе са ослабљеним имуним системом и хроничним болестима - каже др Стјепановић. - За разлику од грипа, пнеумококна болест нема своју сезону и може се добити у било ком моменту.
Повољна околност је што се вакцина против пнеумокока од 2018. године налази на листи обавезних за најмлађе, док је препорука да је међу одраслима приме сви старији од 65 година и хронично оболели без обзира на животну доб.
- Вакцине су сигурно међу најбезбеднијим лековима који се дају људима, јер у поређењу са другим медикаментима, за нежељене реакције на вакцине постоји најмања толеранција - рекао је проф. др Милош Марковић, имунолог са Медицинског факултета Универзитета у Београду. - За вакцине никад не престаје контрола, она се наставља и након њиховог увођења у програме имунизације. Кад нека особа прележи одређену болест остаје имунитет и то је чињеница. Али, оно што је предност вакцина је да оне омогућавају стварање имунитета на одређену болест без тога да будемо болесни.
БОНУС ВИДЕО - ПОСЛЕДЊЕ ШТО ВИДЕ ЉУДИ КОЈИ УМРУ ОД КОРОНЕ: Доктор из ковид болнице објавио снимак упозорења
Препоручујемо
ЗАХАРОВА БРУТАЛНО ОДГОВОРИЛА АНАЛЕНИ БЕРБОК: Шта је са америчким војним базама у Немачкој?
ЗВАНИЧНА представница Министарства спољних послова Русије Марија Захарова одговорила је на изјаву немачке шефице дипломатије Аналене Бербок о руским базама у Сирији, подсетивши је на америчке војне базе у Немачкој.
03. 01. 2025. у 19:49
БИЋЕ ПУНО СНЕГА, ЧАК И У БЕОГРАДУ: Метеоролог дао прогнозу за празнике, па открио какво ће бити лето и све изненадио
ГОСТ јутарњег програма "Новости" био је метеоролог Иван Ристић који је говорио о томе какво нас време очекује после празника, али и током лета и целе године.
03. 01. 2025. у 20:35
КАКО ДАНАС ИЗГЛЕДА ТИТОВ СИН: У пензију отишао као хрватски дипломата, живи ван очију јавности, а ћерка је његово највеће богатство (ФОТО)
АЛЕКСАНДАР Мишо Броз, син Јосипа Броза Тита, након завршетка своје успешне дипломатске каријере провео је последњих десет година углавном далеко од очију јавности.
02. 01. 2025. у 17:07
Коментари (0)