БУДИТЕ ХУМАНИ, ПОСТАНИТЕ ДАВАЛАЦ МАТИЧНИХ ЋЕЛИЈА: За три месеца уписано више донора него за претходне три године

Б. Р.

26. 08. 2022. у 11:04

СТУДИЈА урађена у Немачкој недвосмислено је доказала да се шанса за успешност трансплантације матичних ћелија повећава за 30 одсто уколико је донор са истог географског подручја.

БУДИТЕ ХУМАНИ, ПОСТАНИТЕ ДАВАЛАЦ МАТИЧНИХ ЋЕЛИЈА: За три месеца уписано више донора него за претходне три године

Фото: Новости

Често је трансплантација матичних ћелија једини пут ка излечењу болести као што су акутна леукемија, апластична анемија, имуне дефицијенције, урођени поремећаји метаболизма и других, иначе већина оболелих неће преживети. Међутим, свега 30 одсто болесника има подударног даваоца матичних ћелија у оквиру своје породице, па несродни даваоци уписани у Регистар преостају као једина могућност.

Из ових разлога, Институт за трансфузију крви Србије, у оквиру којег се и налази Регистар давалаца матичних ћелија хематопоезе Србије, покренуо је националну кампању "Ослони се на мене" како би се повећао број уписаних давалаца у Регистар и подигла свест јавности о значају постојања самог Регистра.

Др Глорија Благојевић из Института за трансфузију крви, напомиње да поред Београда, представници Института спроводе кампању и у осталим градовима широм Србије, а сада је на реду Суботица.

- У суботу 27. августа од 16 часова на Тргу слободе у Суботици, у оквиру "Такмичарског сајма", Суботичани ће имати прилику да се инфомишу о значају постојања несродних давалаца у нашем Регистру, као и да приступе Регистру давалаца матичних ћелија хематопоезе Србије. Акција је подржана и од стране спортског удружења "Хоризонт", који је уједно и организатор 5. Суботичког полумаратона - "Трчи кроз историју", а који се одржава дан касније. Такође, и у недељу 28. августа, на сам дан одржавања трке, учесници полумаратона, као и сви други присутни грађани, моћи ће да се упишу у Регистар. Сам чин приступања Регистру изискује свега пет минута времена и једну малу епрувету крви узету из периферне вене. Читава процедура свакако неће умањити физичку спремност тркача, напротив, може само појачати такмичарски дух сазнањем да можете некоме дословно спасити живот - истиче др Благојевић.

Да би се за што већи број наших болесника пронашао одговарајући давалац, потребно је најмање 100.000 пријављених давалаца у националном регистру, а тренутно је тај број око 11.500 уписаних.Из тог разлога се пацијенти у Србији ослањају на Светски регистар и хумане грађане других држава, пре свега из Немачке, Турске, Пољске, Израела и др, који донирају матичне ћелије нашим оболелим суграђанима.

Фото: Новости

Међутим, тражење несродног даваоца у иностранству, преко Светског регистра, додатно успорава процес излечења, чиме се и умањују шанса за преживљавање пацијента. На жалост, за један број оболелих давалац се никада не пронађе, па самим тим, шансе за њихово преживљавање не постоје.

О ефектима националне кампање, са циљем да приближи значај повећања броја несродних давалаца у Регистру, др Благојевић истиче да, иако кампања траје свега неколико месеци број новопријављених давалаца расте, што говори у прилог томе да радимо праву ствар.

- За три месеца је уписано више од 1.500 нових давалаца, а то је до скоро био неки трогодишњи просек пријављених. Што је више уписаних у Србији, то су веће шансе да се подударни давалац нађе у границама наше државе. С тога позивам све Суботичане да дођу у суботу и недељу на Трг слободе, дају једну епрувету крви, упишу се у Регистар и покажу своју хуману и људску страну - закључује др Глорија Благојевић.

Процедура уписа у Национални регистар:

- Регистру могу да приступе здраве особе које имају између 18 и 45 година, које не болују од тешких обољења срца, плућа и бубрега, малигних и аутоимуних обољења.

- Сама процедура пријаве се састоји од попуњавања једноставног формулара и давања узорка крви из вене, као када се вади узорак за анализу крвне слике.

- Након тога на кућну адресу, пријављеној особи стиже персонализована картица која потврђује да је уписана у Регистар и под којим бројем.

- Када се једном пријави, подаци о тој особи остају у Регистру док не напуни 60 година.

Давање матичних ћелија

- Давање матичних ћелија је потпуно безбедно и безболно.

- Уколико се установи да је давалац из Регистра подударан са пацијентом коме су потребне матичне ћелије, позива се у даљу процедуру.

- Пријављивање у Регистар не обавезује и само давање матичних ћелија хематопоезе, све се своди на принцип добре воље и људску жељу да се помогне.

- Матичне ћелије се могу прикупити на два начина, из периферне крви и из бедрене кости. Давалац је тај који бира начин на који ће дати матичне ћелије.

- Уколико је давалац подударан са неким од оболелих и прихвати да уђе у даљу процедуру, обавља се лекарски преглед и након тога се приступа издвајају матичних ћелија.

- У данашње време, матичне ћелије се прикупљају у највећем броју случајева из периферне крви, сама процедура је комфорна за даваоца, траје пар сати и врло је слична давању крви.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
РУСКИ ЗВАНИЧНИК ОТКРИО: Ово би могло бити место потенцијалног састанка Путина и Трампа

РУСКИ ЗВАНИЧНИК ОТКРИО: Ово би могло бити место потенцијалног састанка Путина и Трампа

УЈЕДИЊЕНИ Арапски Емирати (УАЕ) имају снажна досадашња искуства у организовању самита и могли би бити место потенцијалног састанка између председника Русије Владимира Путина и новоизабраног председника САД Доналда Трампа, изјавио је Олег Карпович, проректор за научна питања на Дипломатској академији Министарства спољних послова Русије, за руску агенцију ТАСС.

15. 01. 2025. у 12:23

Коментари (0)

СВЕТ У НЕВЕРИЦИ: Луис Хамилтон се забавља са једном од најпознатијих глумица на свету, може мајка да му буде!