НАЈМЛАЂЕ ДЕТЕ НА ДИЈАЛИЗИ ЈЕ БЕБА: Бубрег у Србији чека 30 деце, 2.000 пацијената на листи за трансплантацију
ТРИДЕСЕТОРО деце из Србије пацијенти су на дијализи, каже председница Удружења "Донорство је херојство" Ивана Јовић. Додаје да је најмлађе дете на дијализи на Универзитетској дечкој клиници у Тиршовој беба, рођена 2021. године.
На конференцији одржаној у Београду троје представника пацијената и представник Министарства здравља уочи Међународног дана донора, који се обележава 12. октобра, говорили су о потребама пацијената, не само на дијализи, тј. оних који чекају бубрег, већ и о потребама пацијената са оболелом јетром, срцем, рожњачом, а како је најављено, у скорој будућности - и пацијената са тешким болестима плућа.
Према процени, у земљи је око 2.000 пацијената који чекају трансплантацију. Како др Војислав Радосављевић из Управе за биомедицину наводи, листе нису прецизне, јер се стално мењају. Два су разлога за то - неки пацијенти се стављају на листу као нови, неки са листе, нажалост, умиру.
Према његовим речима, у земљи је око 1.000 пацијената који чекају трансплантацију рожњаче, има 700-800 оних који чекају трансплантацију бубрега, око 60 оних који чекају јетру и око 40 оних који чекају плућа.
- Постоји листа чекања и за плућа која се тек формира, и њих је око 60 - каже Радосављевић, додајући да се ради на едукацији тима за трансплантацију, те да је са технолошко-медицинског аспекта ова трансплантација компликованија у односу на оне које се већ раде у земљи: бубрега, јетре, срца и рожњаче: - Радимо на томе да остваримо прву трансплантацију плућа у наредној години.
Новина за пацијенте са листе чекања јесте да је трансплантација бубрега са живог донора "враћена" у Србију, те да је у периоду од јуна обављено 14 таквих трансплантација код нас.
- На ВМА је обављено шест трансплантација бубрега са живог донора, у Клиничком центру Војводина 5, у КЦ Ниш две и у КЦС једна - истиче Радосављевић.
Поред ових добрих вести, у протеклом периоду бележимо и једну поражавајућу статистику. Било је 14 потенцијалних донора и ниједне сагласности породице за донирање њихових органа.
- И у свету је 50 одсто одбијања, али није 100 одсто - каже доктор у нади да ће се апелима подићи свест о спасавању живота донирањем органа мождано преминулих пацијената.
БОНУС ВИДЕО - “5 МИНУТА СА” ПЧЕЛАРОМ: Све тајне племените вештине – ево како да препознате прави мед
(Телеграф)
Препоручујемо
ПСИХИЈАТАР УПОЗОРАВА: Лекови за смирење изазивају зависност, проверите симптоме!
06. 10. 2022. у 23:09
ЛЕК ИЗ ПРИРОДЕ: Босиљак код артритиса, лист стављајте на отечене и болне зглобове
04. 10. 2022. у 10:50
ПРОПАДА ЛАЖНА ДРЖАВА: Светска банка упозорава Приштину - Имате највишу стопу сиромаштва и незапослености у Европи
ТАКОЗВАНО Косово има највишу стопу сиромаштва и незапослености у Европи, упозорила је заменица директора Светске банке за Косово Џејн Спроустер истичући да Приштина што пре мора да пређе на модел конкурентног економског раста који обезбеђује више радних места и бољи квалитет живота, преноси Телеграфи.
05. 01. 2025. у 16:19
БИЋЕ ПУНО СНЕГА, ЧАК И У БЕОГРАДУ: Метеоролог дао прогнозу за празнике, па открио какво ће бити лето и све изненадио
ГОСТ јутарњег програма "Новости" био је метеоролог Иван Ристић који је говорио о томе какво нас време очекује после празника, али и током лета и целе године.
03. 01. 2025. у 20:35
НИЈЕ САМО НОВЧИЋ: Шта се још ставља у божићну чесницу
ЗНАТЕ ли шта све може да се убаци у чесницу и чиме је допуштено заменити новчић?
05. 01. 2025. у 10:17
Коментари (0)