САМО ВАКЦИНЕ СПРЕЧАВАЈУ КОМПЛИКАЦИЈЕ: Сезона вируса хвата залет, а стручњаци упозоравају
ВАКЦИНУ против сезонског грипа досад је, према подацима Института за јавно здравље Србије, примило око 150.000 грађана. На "лагеру" је још више од 220.000 доза.
Инфектолози и епидемиолози препоручују да би ту чињеницу требало искористити да се повећа број заштићених од евентуалних компликација грипа. Каква ће сезона бити тешко је проценити, али искуства земаља на северној хемисфери показују да би оболевање и код нас могло да буде масовније. Поред цепива против грипа, светују и да се приме вакцине против ковида, као и она против пнеумокока.
Професор др Горан Стевановић, директор Клинике за инфективне и тропске болести Универзитетског клиничког центра, каже да су акутне респираторне инфекције водећи узрок оболевања у свету:
- Чак 90 одсто смртних исхода од респираторних инфекција чине упале плућа, без обзира на то да ли су бактеријског или вирусног порекла - наводи Стефановић.
Он прецизира да је око 30 одсто респираторних инфекција вирусног порекла и да из тог разлога не би требало посезати за терапијом антибиотицима:
ЉУДИ БЕЗ СЛЕЗИНЕ НАЈУГРОЖЕНИЈИ
ПАЦИЈЕНТИ којима се саветује вакцинација против респираторних инфекција су старији од 65 година и хронично оболели, а посебно пацијенти који немају слезину.
- Чињеница је да има лекара који воле да их прописују, али у суштини права мера превенције од компликације је вакцинација. Осим тога, када је о ковиду реч, наша земља има четири регистрована антивиротика за ову инфекцију, тако да антибиотици нису неопходни.
Да ли је кашаљ, малаксалост и температура узроковала обична прехлада, грип, вирус корона или упала плућа лекар не може да зна само на основу симптома на које се пацијент жали.
- Важно је да лекар прегледа пацијента тако што ће му узети подробну анамнезу, послушати му плућа, прегледати грло и било би пожељно да му измери крвни притисак и уради ЕКГ - каже др Драгана Трифуновић Баланавић, специјалиста опште медицине Дома здравља Вождовац. - Олакшавајуће је да сви пацијенти са температуром иду прво у ковид-амбуланту, тако да се на тај начин искључи ова инфекција. Када се искључи ковид не значи да нема опасности. Иза кашља, температуре и малаксалости може да се крије и пнеумококна упала плућа.
Пнеумококна бактерија припада групи стрептокока и осим упале плућа може да узрокује тешке упале мозга и крви, односно менингитис и сепсу.
- Вакцина против пнеумокока је доступна у свим домовима здравља у Србији, а постоји препорука да се она да у исто време када и вакцина против грипа - каже др Драгана Трифуновић Балановић. - За разлику од вакцине против грипа, вакцина против пнумококне инфекције није сезонска и може да се прими било када у току године и то у једној дози.
БОНУС ВИДЕО - Основне вежбе за истезање врата: Довољна је само једна столица
Препоручујемо
ТРАМП ЗАПАЛИО СВЕТ ИЗЈАВОМ: Не могу да искључим могућност употребе војне силе!
НОВОИЗАБРАНИ председник САД Доналд Трамп изјавио је данас да не може да искључи могућност употребе војне силе или економске принуде, укључујући повећање царина, када је у питању преузимање контроле над Гренландом и Панамским каналом.
07. 01. 2025. у 18:50
"ОСВЕТА МАЂАРСКОЈ ЗБОГ ПОДРШКЕ ДОНАЛДУ ТРАМПУ" Сијарто оштро о санкцијама САД-а Орбановом шефу кабинета
МИНИСТАР спољних послова Мађарске Петер Сијарто данас је критиковао одлуку Вашингтона да уведе санкције шефу кабинета мађарског премијера Виктора Орбана, Анталу Рогану, због сумње да је умешан у корупцију у Мађарској.
07. 01. 2025. у 18:12
НИЈЕ НИ СЛУТИО ТРАГИЧНУ ВЕСТ: Мемедовић поделио слику са Милорадом дан пре његове смрти (ФОТО)
МИЛИНКОВИЋ је отишао у цркву на литургију где му је изненада позлило.
07. 01. 2025. у 13:21
Коментари (0)