АФРОДИЗИЈАК, ЗАЧИН И ЛЕК: Пробајте капар – биљку која је спасла Зид плача

Татјана Марковић

29. 01. 2023. у 10:50

КАПАР је зачин познат још из античких времена, а приписују му се како лековита тако и афродизијачка својства.

АФРОДИЗИЈАК, ЗАЧИН И ЛЕК: Пробајте капар – биљку која је спасла Зид плача

Фото: Shutterstock

Капари су у давна времена били саставни део народне медицине и њима су се лечиле многе болести и стања, на првом месту анемија, артритис и гихт. Често су се употребљавали и против надутости, с веровало се да јетру и бубреге штити од разних оболења.

Модерна истраживања су потврдила антиоксидантска својства капара због удела полифенола, посебно биофлавоноида, а доказано је да превентивно делују на болести кардиоваскуларног система и канцерогених оболења.

Његова ароматична својства су садржана у цветним пупољцима. Садржи витамин А, као и витамине Ц и Б. Богат је минералима као што су калцијум, калијум, гвожђе и фосфор. У народној медицини се препарати од капра користе за лечење проширених вена и других проблема везаних за циркулацију крви. Капар стимулише апетит и варење, истовремено смањујући надутост. Етерична уља се користе за масажу. Добијање есенције из корена своју примену налази код чирева.

Фото: Free Images Pixabay

 

Ако сте се питали шта је капар вероватно ћете чути да је у питању природни лек за алергије. Капар има велику моћ у заштити тела од алергена (полен и прашина). Његови активни састојци се користе за добијање лека којим се могу редуковати најчешћи симптоми алергија.

Бобице, односно неотворени цветни пупољци , сматрају се идеалним и за ублажавање реуматских болова. Такође, приписује им се и благотворно дејство на бубреге. Научници су недавно потврдили да обилује биљним стеролима који спречавају болести срца и крвних судова јер снижавају лош холестерол у крви.

Фото: Free Images Pixabay

За капар се везује и легенда која каже да се у време када су Римљани напали Јерусалим тамо нашао дечак по имену Тсалаф који је стајао на западном зиду и гађао Римљане стрелицама да не би ушли у град. Римљани су одлучили да у град уђу са северне стране и остали су запањени кад су видели да су се борили против само једног малог дечака. Према веровању, пре него су римске стреле погодиле дечака, он се претворио у биљку капар чије трње је уболо римске војнике, они су попадали и тако је западни зид Јерусалима остао нетакнут. Управо тај зид данас познајемо и као Зид плача којег сваке године посете милиони ходочасника.

БОНУС ВИДЕО - Рецепт за уштипке од спелте: Готови су за један минут

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
МОГЛО БИ УМРЕТИ 4.500 ЉУДИ Ова земља је најугроженија на Западном Балкану, хитан састанак у СЗО због врућина у Европи

"МОГЛО БИ УМРЕТИ 4.500 ЉУДИ" Ова земља је најугроженија на Западном Балкану, хитан састанак у СЗО због врућина у Европи

ЈУЖНА Европа суочава се са жестоким топлотним таласом - температуре прелазе 40 степени Целзијуса, а у шпанској покрајини Уелва измерено је рекордних 46 степени, што је највиша јунска температура у историји земље. Истовремено, Италија, Грчка, Португалија и Западни Балкан такође бележе рекордне врућине, праћене шумским пожарима и људским жртвама.

01. 07. 2025. у 11:45

ИСПОВЕСТ РАДНИЦЕ: Кад бисте ово знали, никад не бисте крочили на крузер

ИСПОВЕСТ РАДНИЦЕ: "Кад бисте ово знали, никад не бисте крочили на крузер"

ДРУШТВЕНИМ мрежама круже вирални снимци у којима особа која се представља као радница на крузеру дели детаље из живота на броду. У једном таквом видеу поделила је низ фотки у којима тврди да открива тајне живота на крузеру и тако шокирала многе.

05. 07. 2025. у 11:33

Коментари (0)

УКРАЈИНСКИ АГЕНТ УСРЕД НАТО-А: Тајна мисија у срцу Турске откривена