НОВА СТУДИЈА: Смањена густина костију је повезана са већим ризиком од деменције
СМАЊЕНА густина костију повезана је са већим ризиком од деменције касније у животу, открила је нова студија. Више од 55 милиона људи широм света има деменцију. Очекује се да ће до 2050. године овај број порасти на 139 милиона људи.
Недавно су истраживачи испитали везу између минералне густине костију и учесталости деменције. Открили су да људи са ниском минералном густином костију имају већу вероватноћу да развију деменцију. Иако остаје непознато да ли су то двоје узрочно повезани, минерална густина костију важан је предиктор прелома, што може довести до губитка независности код особа са деменцијом. Даља истраживања су потребна, јер налази показују корелацију, а не узрочност.
Уколико би се знало више о томе у којој мери постоји губитак коштане масе пре почетка деменције, могло би да се помогне у развоју превентивних стратегија које оптимизују здравље и негу пацијената са деменцијом.Студија је објављена у медицинском часопису Америчке академије за неурологију. За ову студију, истраживачи су између 2002. и 2005. године испитали здравствене податке 3.651 учесника без деменције који су били подвргнути рендгенском снимању да би се проценило здравље њихових костију.
Истраживачи су у своју анализу укључили и демографске податке, укључујући између осталог ниво образовања, статус пушења, ниво холестерола, ризик од коморбидитета и податке о генетском ризику. Пацијенти су у просеку били стари око 72 године, а 57,9 одсто биле су жене. Пратили су их око 11 година. Током праћења, 18,8 процената учесника развило је деменцију, од којих је 76,7 одсто добило Алцхајмерову болест.
На крају, истраживачи су открили да су ниска укупна минерална густина костију у телу и мања минерална густина костију у врату фемура (кости која повезује бутину са карлицом) повезани са повећаним ризиком од деменције. Такође су открили да је низак резултат трабекуларне кости – мера микроархитектуре костију у доњем делу кичме – повезан са повећаним ризиком од деменције. Приметили су, међутим, да су њихови налази у супротности са ранијим истраживањима, јер не подржавају везу између ризика од деменције и минералне густине костију лумбалног дела кичме – пет костију у доњем делу кичме. Такође, у поређењу са претходним студијама, открили су да ниска минерална густина костију повећава ризик од деменције код мушкараца, али не и код жена.
Како густина костију утиче на здравље мозга
На питање шта би могло да објасни везу између ниске густине костију и ризика од деменције, др Нахид Рианон, професор породичне медицине, рекла је:
– Ово је веома вредна студија. Међутим, у студији асоцијације као што је ова, не можемо бити сигурни да ли ниска густина костију узрокује деменцију, насупрот деменције која узрокује ниску густину костију, у односу на густину костију и деменцију која дели фактор ризика. Резултати су веома важни, јер су сва три могућа објашњења од виталног значаја. Ако имају заједнички фактор, на пример, од виталног је значаја да знамо шта је то да бисмо избегли обе смртоносне болести. С друге стране, ако губитак коштане масе узрокује деменцију, или деменција узрокује губитак костију, кључно је знати да то спречите да један смртоносни поремећај изазове други фатални поремећај – закључила је др Рианон.
Др Роберт Вигинс, неуролог, који такође није био укључен у студију, сложио се да је тешко знати како густина костију може бити повезана са деменцијом.
– Здравље костију и мозга зависе од сложене интеракције између хормоналних, нутритивних, генетских и других спољашњих фактора животне средине. Оно што знамо јесте да ће ствари попут хранљивих намирница у исхрани и активног начина живота довести до побољшања здравља костију и мозга. Будућа истраживања ће истражити да ли постоји нешто својствено ниској густини костију што узрокује повећани ризик од деменције, или да ли фактор који је заједнички за здравље костију и мозга узрокује ову повезаност.
Др Ендрју Еванс, неуролог, такође је рекао да се ниска густина костију и деменција могу појавити случајно из уобичајених узрока. Др Еванс је приметио:
– И на ниску густину костију и на деменцију могу утицати исхрана и вежбање. Код деменције је доказано да ове активности и понашања могу утицати на наше когнитивно здравље. Слично томе, особа са лошом исхраном и навикама вежбања може имати нижу густину костију.
Деменција или заборавност, у чему је разлика
Стратегије засноване на доказима за оптимизацију здравља костију након 50 година укључују давање приоритета висококвалитетним животињским/биљним протеинима, полинезасићеним масним киселинама, воћу и поврћу са високим садржајем калијума, влакнима и намирницама богатим калцијумом и витамином Д које имају највећу подршку у истраживању. Редовне вежбе оптерећења и отпора су такође потребне да би кости биле јаке и здраве док старимо.
(Еклиника)
Препоручујемо
ХРАНОМ УБЛАЖИТЕ ХИПЕРТЕНЗИЈУ: Висок притисак може да се снизи уз помоћ пет намирница
02. 04. 2023. у 17:11
ИНВАЗИВНИ ПРЕГЛЕД ЗБОГ СТОМАЧНИХ ТЕГОБА: Биопсија црева некад је неопходна
07. 04. 2023. у 15:00
ОПРЕЗ АКО ПРИМЕТИТЕ ОВИХ ШЕСТ СИМПТОМА: Препознајте знаке "тихог" можданог удара
04. 04. 2023. у 17:00
ЗАХАРОВА БРУТАЛНО ОДГОВОРИЛА АНАЛЕНИ БЕРБОК: Шта је са америчким војним базама у Немачкој?
ЗВАНИЧНА представница Министарства спољних послова Русије Марија Захарова одговорила је на изјаву немачке шефице дипломатије Аналене Бербок о руским базама у Сирији, подсетивши је на америчке војне базе у Немачкој.
03. 01. 2025. у 19:49
БИЋЕ ПУНО СНЕГА, ЧАК И У БЕОГРАДУ: Метеоролог дао прогнозу за празнике, па открио какво ће бити лето и све изненадио
ГОСТ јутарњег програма "Новости" био је метеоролог Иван Ристић који је говорио о томе какво нас време очекује после празника, али и током лета и целе године.
03. 01. 2025. у 20:35
КАКО ДАНАС ИЗГЛЕДА ТИТОВ СИН: У пензију отишао као хрватски дипломата, живи ван очију јавности, а ћерка је његово највеће богатство (ФОТО)
АЛЕКСАНДАР Мишо Броз, син Јосипа Броза Тита, након завршетка своје успешне дипломатске каријере провео је последњих десет година углавном далеко од очију јавности.
02. 01. 2025. у 17:07
Коментари (0)