НЕ ШТЕДИТЕ КРЕМУ ЗА СУНЧАЊЕ Упозорење стручњака: Никако не занемарујте заштиту од УВ зрака – ево како се правилно користи
САМО неколико дана неконтролисаног излагања сунцу, довољно је да кожа почне да стари, а то је само једна у низу последица сунчања без заштитне креме.
Негативни ефекти утицаја сунчевих зрака су и задебљавање коже, губитак еластичности, тонуса и појава дубоких бора и флека. Најопасније је што кожа која је изгорела на сунцу има већи ризик да оболи од неког од карцинома коже, од којих је најфаталнији меланом. Према статистичким подацима, сваке године број оболелих од рака коже повећава се за око пет одсто.
У интервјуу за "Новости" др Лана Ћирковић, специјалиста дерматовенеролог Завода за кожне и венеричне болести Београда, каже да без обзира на узраст, пол и да ли је кожа светлија или тамнија, препарати за заштиту од сунца треба да имају заштитни фактор (СПФ) од 30 до 50:
- Наношење антисоларне заштите требало би обавити још у соби 15 минута до пола сата пре изласка на сунце. Кожа би требало да буде чиста и сува, а подједанко битно је да се не штеди на креми за сунчање, већ да се на кожу нанесе довољна количина.
* Како да знамо колика је довољна количина креме?
- Оријентир може да буде да је за лице и врат довољна количина крема две дужине прста одрасле особе. На изласку из собе осим душека и пешкира, не би требало заборавити да је потребна и механичка заштита, а то је шешир ширег обода, качкет, наочаре за сунце и лагана одећа од природних материјала, густог ткања.
* Какав је поступак када се дође на плажу?
- Петнаест минута до пола сата након боравка на плажи и излагања сунцу потребно је намазати додатни слој антисоларног препарата како би се заштитили и делови коже који су прескочени при првом мазању. Најчешће прескочени делови коже при мазању су уши, врат и стопала. Током дужег боравка на сунцу на свака два сата потребно је поновити мазање, као и одмах након изласка из воде, брисања пешкиром или интензивног знојења током партије одбојке на песку. Наравно, требало би да се води рачуна да се не излаже сунцу у периоду од 10 до 16 часова.
* Да ли је потребно да се кожа заштити кремом и ако се седи испод сунцобрана ?
- Седење испод сунцобрана не штити од сунца, јер до коже допиру зраци који се рефлектују о песак, воду или бетон. Такође, заштита од сунца подразумева и здрав избор намирница. Исхрана на плажи и пред лето мора да буде богата воћем и поврћем. Свеже лубенице, боровнице, салате са парадајзом, маслиновим уљем и авокадом - богате антиоксидансима, као кајсије, батат и црвена паприка који су богати бета-каротеном помоћи ће организму да се бори против потенцијалног оштећења од сунца.
По изласку из воде под туш
* ТРЕБА ли се туширати након изласка из слане воде, или крему наносити на кожу са сољу?
- Песак и со имају абразивно дејство на кожу, па и на антисоларне препарате које наносимо, тако да је боље поновити мазање на чисту кожу. Ипак, уколико нема услова за туширање пожељно је нанети заштитну крему и на кожу са морском сољу.
* Да ли особе које имају алергију на сунце могу да се сунчају?
- Особе које имају алергију на сунце треба да користе специјалне препарате намењене кожи склоној алергијским реакцијама. Потребно је да избегавају нагло и дуготрајно излагање сунцу. Постепено продужавање времена које проведу на сунцу омогућиће да се кожа полако навикне на сунчеве зраке. Особе које знају да су склоне алергији на сунце требало би да се посаветују са дерматологом о евентуалној терапији антихистаминицима или фототерапији.
* Уколико је избор за одмор планина а не море, да ли то значи да није потребна заштита од сунца?
* Да ли и особе тамније пути не треба да користе заштитну крему?
- Саветује се и да особе тамније пути наносе антисоларне препарате, јер су и најтамнији фототипови коже подложни фотостарењу. Особе светлије пути, које тешко поцрне, имају већи сензибилитет и осетљивост на сунчање од тамнопутих који већ имају заштиту урођеног меланина у кожи, иако недовољну.
* Зашто је потребно изабрати посебну антисоларну крему за дете?
- Потребно је да деца користе посебно формулисане препарате, јер они садрже одговарајуће безбедне филтере и формулације за дечју кожу.
Препоручујемо
ПАЗИТЕ КАКО ЧУВАТЕ ЛЕКОВЕ ПО ВРУЋИНИ: Топлота поништава ефикасност
23. 07. 2023. у 12:01
ЗА БОЉЕ ЗДРАВЉЕ И ДУЖИ ЖИВОТ: Старијима од 50 година препоручује се ових 11 намирница
14. 07. 2023. у 15:00
ТРИ НАЈБОЉА ЧАЈА ДА СЕ РАСХЛАДИТЕ: Шта се од напитака препоручује на врућини
13. 07. 2023. у 09:50
МАСК ШОКИРАО О ЗЕЛЕНСКОМ: Он је шампион свих времена, извео једну од највећих пљачки САД-а
ИЛОН Маск, амерички милијардер и будући шеф комисије за смањење савезне владе у администрацији новоизабраног председника САД Доналда Трампа, назвао је Владимира Зеленског шампионом свих времена за „једну од највећих пљачки“ Сједињених Америчких Држава.
30. 12. 2024. у 15:29
ДРАМА У КОМШИЛУКУ: Откривена непозната летелица, становници упозорени да потраже склоништа
РУМУНСКИ радарски системи открили су синоћ мали летећи објекат, за који се сумња да је дрон, који је ушао у национални ваздушни простор до шест километара у југоисточном округу Тулчеа, саопштило је министарство одбране Румуније.
27. 12. 2024. у 09:23
ИСТИНА О СЛАНИНИ И СВИЊСКОЈ МАСТИ: Стручњаци откривају - шта заиста једемо
ТРАДИЦИОНАЛНЕ намирнице попут свињске масти, сланине и лука заузимају посебно место у кулинарској традицији многих регија, посебно на овим просторима.
31. 12. 2024. у 15:10
Коментари (0)