ЗА МАЊАК ГВОЖЂА - ЈЕДИТЕ МУШМУЛУ: Поправља крвну слику, снижава високу температуру, а посебно се препоручује женама
ОНИ који кубуре са мањоком гвожђа и хронично пате од овог облика анемије требало би ових дана да једу и мушмуле.
Оне садрже доста гвожђа - минерал који је састави део хемоглобина које крви даје црвену боју и снабдева кисеоником ћелије. Мушмула би требало да буде избор и за жене које имају обилна крварења током циклуса.
С обзиром на то да су богате гвожђем, мушмуле позитивно утичу и на здравље мишића, побољшавајући њихову еластичност и тонус. Гвожђе се доводи и у везу са добрим функционисањем мозга. Сматра се да овај минерал помаже код формирања нових неуронских путева и спречава когнитивна обољења као што су Алцхајмерова болест и деменција. Мањак гвожђа може довести до синдрома немирних ногу, тврди се да одређене количине гвожђа, могу бити од помоћи код контроле овог синдрома.
Мушмула има могућност да регулише вишак желудачне киселине, а има позитивно дејство и на кардиоваскуларни систем.
Ово воће користи се у традиционалној медицини као средство за регулисање повишене температуре. Зауставља унутрашње крварење, добро је за кожу, нерве и лечи упале црева. Верује се да може да буде од помоћи и код дијета, јер 100 грама садржи око 46 калорија.
Лишће и семнеке
У ЛЕКОВИТЕ сврхе од мушмуле се користе и лист и семенке плода. Чај од листа добар је за контролу дијабетеса, јер регулише ниво шећера у крви, као и ниво холестерола. Сматра се да се уз напитак од семена мушмуле може избацити камен из бешике и бубрега.
Плодови мушмуле се конзумирају недељу дана после брања или директно после брања, када се на њима ухвати мраз.
Мушмула је богата пектином - воћним желеом који, како се сматра, убрзава процес варења и спречава нагли раст шећера у крви, па је стога мушмула погодна за особе које пате од дијабетеса.
УКРАЈИНА У РАТ ПОСЛАЛА РОБОТЕ БЕЗ ИЈЕДНОГ ЧОВЕКА: Битка добила неочекивани исход (ВИДЕО)
БРИГАДА Украјинске националне гарде известила је о успешном нападу у коме су учествовали само роботи - од копнених робота наоружаних митраљезима до летелица борбених дронова. Ови роботи су напали руске положаје у Харковској области, на северу Украјине, и - победили.
27. 12. 2024. у 09:04
ДРАМА У КОМШИЛУКУ: Откривена непозната летелица, становници упозорени да потраже склоништа
РУМУНСКИ радарски системи открили су синоћ мали летећи објекат, за који се сумња да је дрон, који је ушао у национални ваздушни простор до шест километара у југоисточном округу Тулчеа, саопштило је министарство одбране Румуније.
27. 12. 2024. у 09:23
А ПОСЛЕДИЦЕ? Кина гради највећу хидроелектрану на свету - иселиће милионе људи, "кешираће" невероватне 35 милијарде долара
ПРОИЗВОДИЋЕ троструко више од 88.2 милијарде kWh, колики је пројектовани капацитет тренутно највеће хидроелектране на свету - "Три кланца" у централној Кини.
26. 12. 2024. у 14:37
Коментари (0)