АКО СВАКИ ДАН ПИЈЕТЕ, ОЧЕКУЈТЕ ОВЕ ПОСЛЕДИЦЕ: Седам разлога због којих би требало да смањите конзумацију алкохола

Ивана Ковачић
Ивана Ковачић

28. 01. 2024. у 17:00

ЧАША пива или чашица ракије повремено може да има позитиван ефекат на организам, али многи, када је о алкохолу реч, пију свакодневно и много више од једног пића.

АКО СВАКИ ДАН ПИЈЕТЕ, ОЧЕКУЈТЕ ОВЕ ПОСЛЕДИЦЕ: Седам разлога због којих би требало да смањите конзумацију алкохола

Фото Shutterstock

Истраживања Светске здравствене организације (СЗО) показују да су становници Србије дванаести у Европи, а међу првима на Балкану по потрошњи алкохола. Према подацима СЗО, на годишњем нивоу становник Србије попије око једанаест литара алкохола, док је светски просек шест. Наша земља има више од 200.000 регистрованих алкохоличара.

Стручњаци за лечење алкохолизма упозоравају да уколико особа није научила да се суочава са стресним ситуацијама, ако тешко подноси непријатна осећања и емоције, онда ће врло лако решење да потражи у алкохолу. Јер, алкохол као супстанца доводи краткорочно до побољшања расположења, смањује анксиозност, напетост и ослобађа од депресије, али краткорочно.

Уколико се за време празника одлучите за конзумацију алкохола, препорука је да то буде једно пиво од 330 милилитара, једна чаша вина од 140 или једно жестоко пиће од 40 милилитара. Они који свакодневно пију алкохол могу да се суоче са овим последицама по здравље:

Фото: Профимедиа

Сан

Алкохол има седативни ефекат, што може помоћи људима да спавају. Међутим, лош сан је скоро загарантован. Алкохол утиче на квалитет сна прекидајући РЕМ циклус и ометајући дисање. Истраживање из 2020. објављено у часопису Public Health Nutrition показало је да људи који чешће конзумирају алкохол имају већу вероватноћу да доживе кратак сан и хркање.

Фото Pixabay free images

Мозак

За многе је чаша пива начин да "искључе мозак" и опусте се након напорног дана. Нажалост, када је у питању здравље мозга, свакодневна потрошња може допринети постепеном гашењу. Научни рад из 2022. објављен у часопису Nature Communications открива да само једно пиће дневно може бити повезано са променама у запремини сиве и беле материје у мозгу. Људи који су свакодневно конзумирали веће количине алкохола показали су још веће смањење запремине мождане материје.

Фото: Free Images Pixabay

Расположење

Алкохол се често користи као механизам за борбу против лошег расположења, али се показало да алкохол може допринети зачараном кругу лошег расположења. Као депресант, алкохол има директан утицај на равнотежу неуротрансмитера у мозгу. Могуће је осећати се опуштено и самопоуздано током конзумирања, али чим се алкохол метаболише, хемијске промене које се јављају након тога могу довести до раздражљивости, анксиозности, депресије или беса.

Фото Shutterstock

Зуби

Као диуретик, алкохол испире воду и со из тела и може изазвати дехидрацију. Осећај очајничке потребе за водом и сува уста након ноћи - резултат су дехидрације. Осим нелагодности, сува уста могу довести до упале у устима и смањеног протока пљувачке, што узрокује каријес.

Foto: Profimedia

Килограми

Утицај алкохола на тежину делимично је повезан са лошим сном. Истраживање из 2017. показало је да је делимична депривација сна повезана са повећаним уносом калорија. Други начин на који алкохол утиче на тежину је његов калоријски садржај. Алкохол је други најкалоричнији макронутријент и не садржи хранљиве материје, а такође повећава склоност појединца ка калоричнијој храни.

Фото: Shutterstock

Имунитет

Јак имуни систем је неопходан за борбу против болести. Велики део имуног система налази се у гастроинтестиналном тракту, који је прва тачка контакта са алкохолом након директне конзумације. Честа конзумација може довести до синдрома пропуштања црева, који касније изазива упале у целом телу, мења позитивне бактерије у цревима и оштећује крвне ћелије.

Варење

Здрава црева су важан део укупног здравља. Одржавају стабилно расположење, регулишу хормоне, обезбеђују добар имунитет и слабу упалу. Алкохол може изазвати пустош у цревима, оштетити слузницу гастроинтестиналног тракта и убити корисне бактерије црева. Комбинација оштећене слузокоже дигестивног система и дисбиозе може довести до проблема са варењем, лошег расположења, кожних проблема и ослабљеног имунитета.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
АМЕРИКАНЦИ ОБЈАВИЛИ МАПЕ СА РАТИШТА: Русија наставља продор дубље у Украјину, враћа територију у Курској области (ФОТО)

АМЕРИКАНЦИ ОБЈАВИЛИ МАПЕ СА РАТИШТА: Русија наставља продор дубље у Украјину, враћа територију у Курској области (ФОТО)

РУСИЈА наставља да продире дубље у Украјину и враћа сопствену територију у Курској области, показују најновије мапе са украјинског ратиша које је објавио Институт за проучавање рата (ISW).

09. 01. 2025. у 20:45

Коментари (0)

АМЕРИЧКИ ПРОФЕСОР ОСТАВИО ТАКЕРА У ЧУДУ: Ево шта је Казник рекао о НАТО агресији на СРЈ (ВИДЕО)