САД ЈЕ ЛАКШИ КОВИД НЕГО ГРИП: Амбуланте пуне, а грађане ломи и стомачни вирус
ПРИТИСАК на лекарске ординације ових дана полако јењава у односу на прве дане нове године, ипак и даље је пуно болесних.

Фото Shutterstock
Доктор Бранислав Јовановић, начелник Службе за заштиту здравља одраслих Дома здравља у Ваљеву, каже да у овој установи лекар по смени прегледа око 30 пацијената. Од тог броја трећина је позитивна на ковид, код трећине се сумња на грип, док преостала трећина има стомачне тегобе.
- Тегобе варирају од пацијента до пацијента, ипак, угрубо може да се направи разлика између ковида и грипа - прича наш саговорник. - Код ковида углавном доминира температура од 37 до 38 степени Целзијусових и малаксалост, док грип по правилу прати висока температура до 40, болови у мишићима и зглобовима.
Наш саговорник каже да код пацијената са стомачним тегобама преовлађују мучнина, осећај гађења на храну, проливасте столице, општа слабост, али нема повишене телесне температуре.
- Лекар процењује када ће пацијента да упути на анализу крвне слике, рендген или тестирање на ковид - прича др Јовановић. - Доступна нам је сва дијагностика, а као и у свим другим домовима здравља пацијенти са температуром се упућују у амбуланту за респираторне тегобе.
Изабрани лекари су сагласни да сада доминантан сој ковида не даје тежу клиничку слику и да се врло ретко дешава да пацијент мора да буде упућен на болничко лечење, као у време делта соја.
Три соја у циркулацији
У НАШОЈ земљи до сада су потврђени типови вируса грипа А(Х1)пдм09, А(Х3) и Б, и то на територији Јужнобачког, Колубарског, Мачванског, Јужнобанатског, Поморавског, Браничевског, Борског, Златиборског, Нишавског, Сремског округа, на територији Града Београда, као и на територији надлежности Завода за јавно здравље Косовска Митровица. Вирус грипа се пон епидемиолошкој скали шири средњим интензитетом, а највише оболелих је у узрасту до четири године.
- И у случају грипа и ковида саветујемо симптоматску терапију, а на располагању имамо и неке антивирусне лекове - каже др Јовановић.
Било да је реч о ковиду или грипу, обавезан део терапије подразумева мировање. И једна и друга инфекција може да доведе до упале бронхија и плућа. Вирусни бронхитиси, зависно од изазивача, понекад могу да буду праћени и боловима у мишићима и зглобовима и исцрпљеношћу, а веома брзо могу да "пређу" у бактеријске. Савет је да пацијент узима већу количину течности, да би лакше искашљавао секерет.
Вируси могу да доведу и до упале главне дисајне цеви - трахеје. У том случају главни симптом је упоран кашаљ који се може лечити инхалацијама кортикостероидима, уз доста течности. У теорији, организам би и сам могао да обнови слузокожу трахеје, али би то трајало месецима.

УКРАЈИНА ИЗДАЛА УПОЗОРЕЊЕ: Руси ће ноћас лансирати ракету која може да носи нуклеарно оружје
РУСИЈА планира „тренажно“ лансирање интерконтиненталне балистичке ракете РС-24 „Јарс“ у ноћи између 18. и 19. маја, саопштила је украјинска војна обавештајна служба (ГУР) 18. маја.
18. 05. 2025. у 15:55

ИНЦИДЕНТ У ДРУГОМ КРУГУ ИЗБОРА У РУМУНИЈИ: Полиција извела председничког кандидата са бирачког места (ВИДЕО)
РУМУНСКИ председнички кандидат и лидер националистичке странке Алијанса за уједињење Румуна Ђорђе Симион и фаворит на прошлогодишњим поништеним изборима, Калин Ђорђеску, полиција је извела са бирачког места у Могошоаји (предграђу Букурешта).
18. 05. 2025. у 09:54

САМО 5 ЗЕМАЉА: Ко је све гласао за Србију и како - максималних 12 од комшија (ФОТО)
ПОСЛЕ завршеног финала "Евровизије 2025", на званичном сајту престижног музичког такмичења објављено је и како су гласале земље учеснице у полуфиналима.
18. 05. 2025. у 11:34
Коментари (0)