ЖУТИЛО БЕОЊАЧА И КОЖЕ И ЗБОГ ПРОБЛЕМА СА ЖУЧИ: Хирург Александар Миловановић упозорава - сваки камен би требало уклонити
КАДА се беоњаче пребоје у жуто, а временом и кожа добије ову боју најчешћи узрок је вирусна инфекција јетре (хепатитис).
Подједнако чест разлог за појаву овог симптома је физичко запушење и престанак протока жучи из јетре ка цревима (хируршка жутица). При томе, најчешћи разлог запушења канала који спроводе жуч у црева је камен у жучној кеси, на другом месту су тумори, следе аутоимуна обољења. У интервјуу за "Новости" др Александар Миловановић, специјалиста опште хирургије, каже да је операција жучне кесе са каменом најчешћи спровођени хируршки захват у свету:
- Разлог за оволику учесталост је тај што постојање камена у жучној кеси може да доведе до фаталног исхода, а велики проценат људи га има. Сваки камен у жучној кеси је потенцијална опасност и због тога би га требало уклонити и у случајевима када не узрокује тегобе. Од камена у жучи пате и стари и млади, мушкарци и жена, дебели и мршави, па чак и деца.
Два месеца поштеде
* КОЛИКО траје опоравак након операције жучне кесе и да ли је потпун?
- Лапароскопска операција жучне кесе је златни стандард. Опоравак је веома брз и људи се враћају обавезама већ после неколико дана. Дијететски режим који се предлаже након операције је индивидуалан од земље до земље. Тренутно је став да дијета није неопходна, али да је пожељно два месеца да се не једе масна храна, док се главни жуч вод не прошири последично.
* А како камен или каменчићи у жучној кеси доводе до жутила беоњача и коже?
- То је доста сложен анатомски и метаболички механизам. Јетра лучи жуч 24 часа дневно. Та жуч се кроз бројне каналиће у јетри који су разгранати као крошња дрвета слива у два већа канала која излазе из јетре - десни и леви. Ова два канала формирају главни жучни вод који на свом путу ка дванаестопалачном цреву има једну бочну грану која се зове жучни канал за жучну кесу. Жучна кеса најчешће се налази са доње стране десног режња јетре и служи као резервоар жучи. Она свој садржај кроз мали жучни канал емитује, такође у главни жучни вод.
* Дакле, проблем настаје у жучи?
- Да, али још би требало објаснити анатомију да би се разумело зашто. Главни жучни вод, у кога се улива и жучни канал, пре него се улије у дванаестопалачно црево пролази кроз главу гуштераче (панкреаса) и пре него што уђе у дванаестопалачно црево у њега се улије и главни панкреасни канал. Тај спој канала регулисан је са неколико врста мишића стезача (сфинктера) да би се панкреасов и јетрени сок пуштили у црево када храна доспе у дигестивни тракт. Када се поједе оброк шаљу се импулси који покрећу варење, ти мишићи стезачи попуштају и кроз главни жучни вод, жучни и панкреасов сок се сливају у црево. Када се ти мишићи након завршетка варења поново згрче односно затворе, вишак жучи се враћа према јетри, а жучна кеса на том путу служи као место где се она складишти и чува. Жучна кеса има способност да преко своје слузокоже која је слична слузокожи усне дупље дехидрира жуч, а при томе је жуч у жучној кеси "маснија" и тамнозеленкасте боје је, док је она жуч која настаје у јетри златножуте боје.
* Камен настаје као последица складиштења жучи и њене дехидратације?
- Зашто настаје камен у жучи засигурно није познато, али су последице које тај камен ствара када се покрене врло добро познате. Зато је важно одстарнити жучну кесу која има камен. Камен, па чак и веома мали, може да се протицањем жучи покрене из жучне кесе, као што била која река и вода може да покрене камен, и да на неком делу жучног пута узрокује блокаду. Већ после 12 сати те блокаде, код пацијента може да се детектује повишен билирубин у крви, а после 24 часа јавља се жутило беоњача а потом и целе коже. Јер, жуч се преко јетре враћа у крвоток. Ово стање је по правилу болно.
* Где све камен може да направи препреку?
- Камен може да запуши жучно стабло у било ком делу. Он може да запуши жучни канал на месту споја са главним жучним водом. Тада у жучној кеси остаје заробљена жуч. Пошто жуч није стерилна, већ има малу количину бактерија, долази до акутног запаљења жучне кесе и она се запаљенски увећава. Тако отечена жучна кеса може да притисне и блокира главни жучни вод и пацијент тада пожути. Мали камен може да прође кроз жучни канал и да доспе у главни жучни вод. То је озбиљније стање. Јер, тај камен може да плива ту као у потоку, али може одатле да заглави спој жучног и панкреасног канала. Тада долази до акутне упале панкреаса. Смртност услед овог стања је врло велика. Оно је толико болно да може да се умре од саме јачине бола. Ми лекари га зато називамо бенигно стање са малигним исходом.
Мокраћни канали су снажнији
* ДА ли је опаснији камен у бубрегу или у жучној кеси?
- То су две потпуно различите патологије. Мокраћни канали имају снажни мишићни слој који омогућава да се камен из њих лакше спусти у бешику, него што је то могуће кроз жучни вод у црево. Код мокраћних канала камен може да се третира тако да се избаци природним путем, а код жучног стабла то није могуће.
* Шта још, осим камена може да доведе до запушења жучних путева и појаве жутице?
- То су тумори, а међу њима је најчешћи тумор главе панкреаса. Он може да "стегне" жучне канале, да их блокира и узрокује жутило коже. Исти механизам могу да узрокују и поједини тумори јетре, главног жучног вода, као и жучне кесе. Ови тумори могу да буду бенигни али и малигни. Углавном су малигни, нажалост. Могу да буду примарни или да настану као метастазе. Тумор жучне кесе може да настане и као последица дуготрајне калкулозе (каменчића) у њој.
* Има ли још узрока опструкције?
- Да, то могу да буду неке аутоимуне болести, које нападају јетру или жучне путеве, али ова стања су ретка. Такође, жутица може да настане као последица неке хируршке интервенције услед повреде жучних путева.
ТАЧНО НА ОВОМ МЕСТУ БИ МОГАО ПОЧЕТИ ТРЕЋИ СВЕТСКИ РАТ: Путин га сматра својом територијом, НАТО трупе већ распоређене
ОВАЈ снегом прекривени гранични мост између две средњовековне тврђаве у делу Естоније где се говори руски, могао би бити место где ће започети трећи светски рат, пише Политико.
26. 12. 2024. у 08:55
ПОЈАВИЛА СЕ ШОК ТВРДЊА: "Руси су оборили авион у Казахстану, погледајте трагове експлозије на репу летелице"
АВИОН Азербејџан ерлајнса, који се 25. децембра срушио на путу за Русију, можда је оборен руском ракетом земља-ваздух, према извештајима руских медија који нису наклоњени Кремљу и руском председнику Владимиру Путину.
26. 12. 2024. у 07:44
А ПОСЛЕДИЦЕ? Кина гради највећу хидроелектрану на свету - иселиће милионе људи, "кешираће" невероватне 35 милијарде долара
ПРОИЗВОДИЋЕ троструко више од 88.2 милијарде kWh, колики је пројектовани капацитет тренутно највеће хидроелектране на свету - "Три кланца" у централној Кини.
26. 12. 2024. у 14:37
Коментари (0)