ОТВОРЕНА ВРАТА У ШЕСТ ДОМОВА ЗДРАВЉА: Вакцинација деце против ХПВ-а без заказивања
У ШЕСТ београдских домова здравља почела је недеља отворених врата, када ће родитељи моћи да вакцинишу своју децу против хуманог папилома вируса без заказивања. У односу на број деце оба пола у 10 генерација за које је могућа бесплатна имунизација, до сада је првом дозом против ХП вируса вакцинисано свега 5,6 одсто девојчица и дечака, показују најновији подаци Института за јавно здравље „Др Милан Јовановић Батут".
Према последњим расположивим подацима Института за јавно здравље „Батут", до 12. априла дато је укупно 75.615 доза вакцине. Прву дозу деветовалентне вакцине против обољења изазваних ХПВ-ом примило је укупно 36.888 деце узраста од 9 до 19 година, од тога 75,8 одсто чиниле су девојчице, а 24,2 одсто дечаци. Број деце узраста 9 до 14 година који је примио прву дозу ХПВ вакцине износи 20.839, од којих је 59,2 одсто потпуно вакцинисано и другом дозом. Број деце узраста 15 до 19 година који је примио прву дозу ХПВ вакцине износи 16.049, од којих је 65 одсто потпуно вакцинисано са три дозе, у складу са узрастом.
Поред вакцинације деце, од 4. 4. 2024. године започета је и вакцинација студената узраста 19 до 26 година у Београду, Нишу, Крагујевцу и Новом Саду, при чему је прву дозу вакцине примио 1.701 студент.
Иако је Србија још у јуну 2022. године обезбедила вакцину против ХПВ-а о трошку РФЗО и започела процес имунизације девојчица и дечака, стиче се утисак да велики број родитеља и деце и даље није упознат о могућности добијања вакцине и заштите од ХПВ-а. Из тог разлога организована је својеврсна недеља отворених врата и то у домовима здравља Вождовац, Земун, Нови Београд, Чукарица, Раковица и Стари град, у којима ће родитељи моћи да доведу своју децу да их заштите од ХПВ-а и без претходног заказивања код педијатара.
Поред Београда, Отворена врата за ХПВ имунизацију организована су и у Јужнобачком округу, Сремској Митровици, Руми, Пожаревцу, Обреновцу и др. И то све уочи Европске недеље имунизације која се обележава од 22. до 28. априла.
- У току недеље отворених врата прегледи код педијатара неће морати да се заказују. Свако дете ће пре вакцинације вакцином против ХПВ-а бити прегледано од стране педијатра. С обзиром на то да имамо добру сарадњу и са школама на територији општине Вождовац, обавестили смо и све руководиоце школа о недељи отворених врата. Вождовац је до сада
Главни узрочник рака грлића материце је хумани папилома вирус (ХПВ). Најалармантнији податак јесте да данас прве симптоме рака грлића материце најчешће добијају жене у доби од 32. до 35. године живота, у односу на период од пре неколико деценија када је овај тип рака био учесталији код жена у каснијој животној доби. Међутим, и поред тога што против овог обољења постоје два вида превенције, имунизација и редовни гинеколошки прегледи, Србија је неславан рекордер у Европи по броју оболелих од рака грлића материце од којег годишње готово 1.500 жена оболи, а више од 700 изгуби битку са овом болешћу. Треба имати у виду да је висок обухват имунизације дечака такође веома битан, јер је доказано да постоји повећана стопа оболевања од рака ануса, пениса и усне дупље, за шта је такође одговорна дуготрајна инфекција одређеним типовима ХПВ-а.
Говорећи о превентивним прегледима одраслих жена др Јулијана Бановац, начелница гинекологије у Дому здравља Вождовац, истиче да жене које имају свест о редовним гинеколошким прегледима, код лекара долазе редовно.
- У односу на претходне године, стиче се утисак да је та свест о превентивним прегледима подигнута на виши ниво, тако да имамо већи одзив жена које долазе на превентивне прегледе. Направили смо дискретан помак по питању прегледа, али резултати би требали да буду још бољи. Битно је покренути жене из циљне популације да у што већем броју посећују гинеколога и одрађују превентивне прегледе. Наш дом здравља је од 2012. године укључен у процес спровођења скрининга на рак грлића материце, тако да ми позивамо пацијенткиње и на тај начин покривамо категорију становништва од 25 до 64 године која је укључена у скрининг програм - објашњава др Бановац.
Крајем прошле године Удружење пацијенткиња за борбу против рака грлића материце и јајника „Проговори" је поделио признања најуспешнијим домовима здравља који су највише допринели у подизању свести о овој болести, као и обухвату имунизације против ХПВ-а у Србији.
- Ми имамо и мање успешне домове здравља где је проценат вакцинисане и заштићене деце веома мали. Тамо где се лекари педијатри труде да родитељима објасне корист од вакцинације, ту је и већи обухват заштићене деце. То само указује да морамо више да радимо на повећању свести како код опште, тако и код стручне јавности и подизању обухвата вакцинације у срединама, односно домовима здравља где је обухват мали. Из тог разлога, организовање акција као што су отворена врата у домовима здравља показује да активније радимо сви заједно на овом пољу, јер иако је Србија обезбедила вакцину против ХПВ о трошку РФЗО и започела процес имунизације девојчица и дечака, велики број родитеља и даље није довољно информисан о могућностима добијања вакцине и заштите од ХПВ - каже Горица Ђокић из Удружења за борбу против рака грлића материце и јајника "Проговори".
БОНУС ВИДЕО: ДР НОВОСТИ: Када је операција срца једини лек?
Препоручујемо
ПРВИ ПАЦИЈЕНТ ПРИМИО ВАКЦИНУ ПРОТИВ РАКА: Почело испитивање лека против најтеже болести
04. 02. 2024. у 19:25
РАК ПРОСТАТЕ: Једноставно откривање „тихог убице“ уз бесплатно тестирање
17. 11. 2023. у 16:00
ДИГНУТИ НАТО АВИОНИ ПОСЛЕ НАПАДА НА УКРАЈИНУ: Хитно се огласио Зеленски, имао поруку за Путина (ФОТО/ВИДЕО)
РУСИЈА је покренула масовни ваздушни напад на Украјину на божићно јутро по грегоријанском календару.
25. 12. 2024. у 11:16
ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)
ШЕСТ особа, међу којима и једно дете, убијено је у Рилску, у области Курск, као резултат ракетног удара украјинских оружаних снага, саопштио је вршилац дужности гувернера Курске области Александар Хинштајн.
20. 12. 2024. у 17:07
ПЛАНЕТИ ПРЕТИ СЦЕНАРИО ИЗ 1815. После догађаја на планини која је променила свет уследиле трагедије: "Питање није да ли ће, него КАДА!"
„ЕФЕКТИ би могли бити још гори него што смо видели 1815."
25. 12. 2024. у 15:54
Коментари (0)