ЗА ДУЖИ ЖИВОТНИ ВЕК: Уградња пејсмејкера - које су предности, како живети после интервенције, шта се сме, а шта не

Ивана Ковачић
Ивана Ковачић

30. 06. 2024. у 07:00

ПРОЦЕЊУЈЕ се да у Србији више од 30.000 пацијента живи захваљујући уграђеном пејсмејкеру.

ЗА ДУЖИ ЖИВОТНИ ВЕК: Уградња пејсмејкера - које су предности, како живети после интервенције, шта се сме, а шта не

Фото Shutterstock

 Иако многи верују да уградња овог уређаја значајно мења квалитет живота и представља тежак здравствени дефект, чињеница је да он продужава животни век и да са њим могу потпуно нормално да живе, као и други здрави људи.

У интервјуу за "Новости" др Братислав Кирћански, кардиолог Пејсмејкер центра Универзитетског клиничког центра Србије каже да се с разлогом откриће овог уређаја сматра једним од 10 најважнијих достигнућа медицине 20. века с обзиром на то да његова уградња нема адекватну медикаментну алтернативу, односно не постоји лек који би могао да му буде замена:

- Дакле, реч је о врло ефикасној терапији. Јер, примера ради, пацијент се прима у болницу због спорог рада срца, 30 откуцаја у минути, а по уградњи пејсмејкера, из болнице излази следећег дана са нормалним пулсом, 60 до 70 у минути и наставља нормално да живи.

о Која су правила живота са уграђеним пејсмејкером?

- Пејсмејкер се уграђује да побољша квалитет живота и продужи живот. Ограничења након уградње пејсмејкера су минимална. Саветује се избегавање интензивног рада који ангажује руку и раме са стране уграђеног пејсмејкера. Од спортских активности, треба избегавати краул пливање и контактне спортове где је могућност ударца у пејсмејкер велика. Остале рестрикције су у вези са основном или придруженим болестима.

Privatna arhiva

 

о Шта је у ствари пејсмејкер и за која стања је индикован?

- Реч пејсмејкер је англицизам - реч позајмљена из енглеског језика и у буквалном преводу значи "водич ритма". Када кажемо пејсмејкер, обично мислимо на електронски уређај чија је сврха да онемогући спор рад срца. То су такозвани антибрадикардни пејсмејкери и они се састоје од батерије, електронског склопа и електрода које се постављају у срце. Овај пејсмејкер све време прати рад срца и укључује се - стимулише рад срца - уколико срце ради споро. Поред антибрадикардних пејсмејкера, који чине 80 одсто годишње уграђених пејсмејкера у Србији, постоје још две врсте пејсмејкера: имплантабилни кардиовертер дефибрилатори - чији је задатак да препознају и прекину животно угрожавајуће аритмије као и срчани ресинхронизациони уређаји - чија је функција да ојача рад срца код болесника који имају срчану слабост и одређене промене у ЕКГ-у које их чине погодним кандидатима за ову терапију.

о Колико дуго у просеку пацијенти чекају на ову интервентну методу, дакле има ли и у лечењу ове патологије листа чекања?

- За хитне индикације, листа чекања не постоји. Пејсмејкер ће бити уграђен одмах или неколико дана по постављању индикације. За остале индикације постоје листе чекања, чија дужина варира зависно од здравствене установе.

о Када је потребна хитна уградња?

- По правилу, ниједна уградња трајног пејсмејкера није хитна. У хитним ситуацијама, на пример, када постоји врло спор рад срца, уграђује се привремени пејсмејкер, потом се болесник стабилизује, припреми за операцију и тек након тога, уграђује се трајни пејсмејкер.

Опретивно лечење

о Да ли је пејсмејкер препрека за оперативно лечење пацијента по питању других болести?

- Не, апсолутно не. Напротив, уградња пејсмејкера у неким ситуацијама представља предуслов за безбедно оперативно лечење других болести. Код болесника који имају уграђен пејсмејкер, у случају операција које нису хитне, слично као са магнетном резонанцом, најбоље је да се болесник претходно прегледа у болници где је пејсмејкер уграђен и добије упутства у вези са операцијом. И у случају хитних операција, уграђен пејсмејкер такође није препрека, анестезиолози и хирурзи су обучени за такав сценарио, те знају како своје процедуре треба да прилагоде болеснику са уграђеним пејсмејкером.

о Да ли се уградња пејсмејкера ради у општој или локалној анестезији?

- У општој анестезији ради се врло ретко, у специфичним процедурама. Дакле, већином ради се применом анестетика локално, прилагођавањем хируршке технике грађи пацијента, додавањем седатива и аналгетика према потреби. Трудимо се да процедура уградње пејсмејкера не буде непријатно искуство за болесника. Увек наглашавам да је за оператора најлакше кад би сви пацијенти били у општој анестезији али за операцију каква је уградња пејсмејкера то једноставно није потребно - код уградње пејсмејкера ризици опште анестезије превазилазили бисмо потенцијалне користи исте.

о Колико је пацијенту потребно времена да се стабилизује након уградње овог уређаја?

- По правилу, болесници се отпуштају кући следећег дана после уградње пејсмејкера. То имплицира да су већ тада стабилни. Наравно, првих десетак дана, због зарастања оперативне ране, потребна је интензивнија пажња, а уопштено, до прве контроле, која се обавља око месец дана након уградње, саветујемо болесницима већи опрез.

о Имамо ли ми у нашој земљи најсавременије пејсмејкере, односно оне са којима пацијент може да иде на магнетну резонанцу?

- Да, апсолутно. Набавка пејсмејкера се реализује преко Републичког фонда за здравствено осигурање и за болеснике у Србији купују се најсавременији пејсмејкери четири водећа светска произвођача. Сви пејсмејкери који се сада уграђују у Србији јесу компатибилни са магнетном резонанцом.

о Шта да раде пацијенти који имају старе моделе?

- Поред тога што се сада производе пејсмејкери који су компатибилни са магнетном резонанцом, вршена су и тестирања неких старијих модела која су доказала да снимање магнетном резонанцом не угрожава болесника нити оштећује пејсмејкер. Дакле, саветујем да увек када код болесника постоји потреба за снимањем магнетном резонанцом, у болници где је оперисан, провери да ли је његов пејсмејкер компатибилан са магнетном резонанцом.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)

ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)

ШЕСТ особа, међу којима и једно дете, убијено је у Рилску, у области Курск, као резултат ракетног удара украјинских оружаних снага, саопштио је вршилац дужности гувернера Курске области Александар Хинштајн.

20. 12. 2024. у 17:07

Коментари (0)

КИРЈОС ЈЕ ПРОВОКАТОР: Француска тенисерка без длаке на језику