ВРУЋИНЕ "ИСИСАВАЈУ" МИНЕРАЛЕ, ПА СРЦЕ ТЕЖЕ РАДИ: Ево шта се дешава у нашем телу када су високе температуре

Ивана Ковачић
Ивана Ковачић

23. 07. 2024. у 12:00

ТЕМПЕРАТУРА ваздуха од око 40 степени, којој смо изложени у континуитету дуже од недељу дана многе је исцрпела и физички и психички.

ВРУЋИНЕ ИСИСАВАЈУ МИНЕРАЛЕ, ПА СРЦЕ ТЕЖЕ РАДИ: Ево шта се дешава у нашем телу када су високе температуре

Фото Shutterstock

Ма колико да се добро "носимо" са високим вредностима Целзијуса, телу је потребан додатни напор у условима када је спољна температура виша од наше телесне температуре.

Докторка Радмила Шехић, дугогодишњи лекар Завода за хитну медицинску помоћ у Београду каже да атак високе спољашње температуре на организам условљава навођење тела на ванредне напоре што је ништа друго до стрес, па тако убрзано слаби и имунитет.

- При екстремним променама у временским условима као што је велика спољашња врелина, посебно ако се тело оптерети већим физичким напором, или уносом јако калоричне хране која ослобађа пуно калорија, знојењем се губи значајна количина воде, неопходне за метаболичке и хемијске процесе у организму, потом пада ниво минерала као што су натријум, хлор и калијум, што уз смањен притисак доводи до максималне исцрпљености, умора, конфузије, грчева у мишићима - објашњава др Шехић. - Због тога и долази до поремећаја срчаног рада, посебно због недостатка калијума. С тога је јасно зашто су најугроженије старије особе, иначе врло често и кардиолошки болесници.

Наша саговорница каже да су под теретом временских параметара и дијабетичари, јер брже губе течност од осталих, услед болешћу измењених крвних судова.

- Нарочит опрез је потребан код беба и деце до 12. године живота због недовољно развијеног центра за терморегулацију - прича др Шехић. - У посебном ризику су пацијенти са прележаним можданим ударом, као и радници који се излажу великом физичком напору у време великих врућина.

Храном надокнадите изгубљено

ЗНОЈЕЊЕМ из тела се губе минерали, али и бројни токсини, ипак, како др Радмила Шехић каже, спољна врелина не утиче на губитак витамина из организма. О надокнади минерала се мора водити рачуна. Иако су многи склони да одмах посегну за суплементима, бољи начин је разноврсна исхрана, са пуно поврћа и воћа.

Докторка Шехић каже да у ванредним околностима, када је температура ваздуха око 40 степени, организам исцрпљује и центар за терморегулацију који се у тој борби прегрејава.

- Смањује се или сасвим блокира знојење као важан начин расхлађивања тела - каже докторка Шехић. - Шире се периферни крвни судови и у њима се задржава крв. Настају отоци ногу и праве се венски депои. Пада крвни притисак и мања количина крви и кисеоника бива упућена у виталне органе. Срце почне убрзано да ради да би надокнадило количину крви и кисеоника потребних органима и ткивима у очувању виталних функција. То је посебан напор за животно важан мишић, па није редак осећај бола иза грудне кости и недостатак ваздуха. Зато нису ретки инфаркти срца у таквим околностима.

С друге стране, како каже др Шехић, мозак као веома осетљив орган на недостатак кисеоника, реагује вртоглавицом, главобољом, конфузијом:

- Бубрези имају смањену филтрацију због мањег протока крви ради филтрације. Задржавају се штетни продукти метаболизма у организму, што прилично угрожава здравље. Посебан је проблем код оних који узимају редовну терапију. Лекови се недовољно разграде, задржавају се у телу и пролонгирано делују, сумирано са новим дозама дају штетне нуспојаве.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ЦУРЕ ДЕТАЉИ ТРАМПОВОГ МИРОВНОГ ПЛАНА: Украјина задржава суверенитет, формира се демилитаризована зона?

ЦУРЕ ДЕТАЉИ ТРАМПОВОГ МИРОВНОГ ПЛАНА: Украјина задржава суверенитет, формира се демилитаризована зона?

КАНДИДАТ републиканаца за потпредседника Џеј Ди Венс рекао је у интервјуу Шону Рајану 12. септембра да би мировни план Доналда Трампа за окончање рата у Украјини, могао да укључује, поред осталих аранжмана, успостављање специјалне демилитаризоване зоне између Украјине и Русије, преноси Кијев пост.

12. 09. 2024. у 21:39

БИЋЕМО ПРИНУЂЕНИ Путин: НАТО одлучује да ли ће директно ући у сукоб у Украјини!

"БИЋЕМО ПРИНУЂЕНИ" Путин: НАТО одлучује да ли ће директно ући у сукоб у Украјини!

ЗЕМЉЕ НАТО-а сада не разговарају само о могућој употреби западног оружја дугог домета, већ одлучују да ли ће се директно укључити у украјински сукоб, рекао је руски председник Владимир Путин у разговору са новинарима, преноси РИА Новости.

12. 09. 2024. у 18:55

Коментари (0)

ПРВИ ПУТ У ИСТОРИЈИ СЕ ОВО ДЕШАВА У ФИРМАМА: Ситуација коју нико у Србији ни свету није очекивао