ТИРОИДА ОБОЛЕВА И ЗБОГ ВИРУСА: Упозорење лекара - Промене могу да захвате читаву штитасту жлезду
КОД великог броја жена, али не тако ретко и код мушкараца, током живота долази до стварања промене у штитастој жлезди.
Промене узрокују поремећај у њеном раду и поремећај у њеној структури (грађи). Ове две врсте поремећаја често иду заједно, али се неке промене у структури штитасте жлезде могу јавити а да функција штитасте жлезде није нарушена.
У интервјуу за "Новости" доцент др Мирјана Стојковић, ендокронолог Универзитетког клиничког центра Србије, каже да су најчешће структурне промене у штитастој жлезди чворићи (нодуси) који се јављају уз нормално преостало ткиво штитасте жлезде, али се поред њих често јављају и промене које могу да захвате читаву штитасту жлезду:
- Када је захваћена читава штитњача, говоримо о дифузним променама. Постоје и структурне промене које могу захватити само део штитасте жлезде. Такође, и у овако измењеној штитастој жлезди могу настати и нодуси.
о Зашто ове промене настају?
- Промене у структури штитасте жлезде су последица различитих процеса. Најчешће су у питању тироидитиси, запаљења штитасте жлезде која по свом току могу да буду дуготрајна, као што су хронични тироидитиси или бржа, као што је случај у субакутном тироидитису. Најчешћи разлог хроничног тироидитиса је аутоимунски тироидитис, познат и као Хашимотово обољење.
о Да ли је струма штитасте жлезде структурна промена?
- Јесте. Практично свако увећање штитасте жлезде зовемо струмом, било да се ради о увећању целе жлезде или је увећање последица појаве једног или више нодуса. У целини увећану штитасту жлезду зовемо дифузна струма. То је безболно увећање штитасте жлезде, које је раније било далеко чешће, а настајало је као последица недовољне количине јода у храни који је неопходан за синтезу тироидних хормона. У таквим ситуацијама, штитаста жлезда расте да би покушала да обезбеди довољну продукцију хормона. У данашње време, у развијеним деловима света нема недостатка јода, јер се со јодира тако да се овакве струме не срећу. Оваква штитаста жлезда је уочљиво увећана (струма, гушавост), болно је неосетљива, а ултразвучно изгледа као нормална жлезда већих димензија. И Хашимото тироидитис се најчешће у почетку презентује као дифузна струма.
о Колико је опасна струма штитасте жлезде?
- Значај по здравље код пацијената са струмом дифузних промена штитасте жлезде лежи најпре у њеном положају. У највећем броју случајева увећање штитасте жлезде је мало и пацијенти немају тегобе. Али, код једног броја пацијената жлезда може значајно да порасте. Будући да дифузне промене често иду са увећањем штитасте жлезде, она може да врши притисак на околне структуре, гркљан, једњак, крвне судове и да доведе до отежаног дисања, гутања, промуклости.
Антитела и хормони
о Када би требало испитивати само хормоне које лучи штитњача, а када и антитела?
- Уколико због симптома које пацијент наводи посумњамо на поремећај рада штитасте жлезде, иницијално се одређују само хормони, најчешће fT4 и TSH. Ако су они уредни, нема потребе да се узимају антитела. Антитела се узимају ако постоји поремећај функције штитасте жлезде, а у циљу диференцијалне дијагнозе поремећаја. Рутинско одређивање антитела у иницијалном прегледу уз уредне хормоне, доводи до непотребне забринутости пацијента и честих непотребних контрола. Такође, када се једном установе значајно висока тироид-специфична антитела уз ултразвучни налаз који одговара хроничном тироидитису, може се поставити дијагноза Хашимото тироидитиса, чиме је сврха антитела исцрпљена. Када је дијагноза постављена, даље контролисање антитела није потребно и нема смисла.
о Какве још промене постоје?
- Поред промена које захватају целу штитасту жлезду, постоје и промене које могу иницијално да захвате део штитасте жлезде, а да се касније прошире и на остатак, као што је случај у субакутном тироидитису. Промене настају најчешће као последица неке вирусне инфекције праћене повишеном температуром и знаковима запаљења у резултатима крви (повишен CRP). У оваквим ситуацијама, најчешће неколико дана па чак и до неколико недеља након вирусне инфекције, може се јавити интензиван бол у предњем делу врата, у региону штитасте жлезде, који зрачи у уши, вилицу, врат. Бол је некада изразито јак да пацијенти имају проблем и са гутањем и са покретањем главе, а резултат је запаљенског процеса у штитастој жлезди. Некада овај процес почне у једном режњу штитасте жлезде, па се затим прошири на целу, а некада постепено умине у једном режњу, а букне у другом.
о Да ли су ове промене узроковане вирусом болне?
- Штитаста жлезда је у региону у ком је захваћена вирусом тврда и изразито болна на додир. Овакви тироидитиси доводе најчешће до промене у хормонском статусу, која има трофазан ток. Као последица деструкције ткива током запаљења, у првој фази долази до ослобађања тироидних хормона у крв, када се региструје њихова повишена количина уз низак TSH. Пацијенти у овој фази могу да имају симптоме као што су лупање срца, нервоза, презнојавање. У даљем току, са смиривањем процеса, жлезда пролази кроз фазу смањеног рада, јер је била под запаљењем и смањено синтетише хормона, и у овој фази може доћи до пада тироидних хормона у крви (fT4, T4), уз пораст TSH (стање супротно првој фази). Будући да је ова фаза пролазна, пацијенти у овом периоду најчешће немају симптоме. Трећа фаза се карактерише опоравком функције штитасте жлезде када се хормонски статус нормализује.
о Значи, те вирусне упале тироиде су пролазне?
- У зависности од опсежности и јачине запаљења, код једног броја пацијената деструкција штитасте жлезде може бити толико изражена да не може да дође до опоравка тироидне функције, већ ови пацијенти остају са смањеном функцијом штитасте жлезде која захтева супституциону терапију. Ултразвучне промене у овом субакутном тироидитису, у првој фази одговарају деструкцији тироидног ткива и могу да изгледају веома импресивно па се дешава да се пацијенти упуте право код хирурга под сумњом на малигни процес без упућивања ендокинологу и да пацијенти буду безразложно оперисани.
о Како спречити ову грешку?
- Јако је важно да се, уколико се на ултразвуку уоче било какве промене, консултује ендокринолог. Ултразвучне промене као последица субакутног тироидитиса могу потпуно да се повуку и да штитаста жлезда касније изгледа уредно, или, у случају веће деструкције неких делова ткива, могу остати местимичне ожиљне промене. Цео процес до потпуног опоравка функције штитасте жлезде обично траје неколико месеци.
о Јесу ли промене на штитастој жлезди видљиве и голим оком?
- Дифузно увећана штитаста жлезда, у зависности од њене величине, најчешће може да се види на предњој страни врата. Већи нодуси такође могу да буду видљиви голим оком.
о Колико често би пацијент коме су откривене структурне промене на штитастој жлезди требало да ради ултразвучни преглед?
- Описане дифузне промене штитасте жлезде није потребно ултразвучно пратити, ако се постави дијагноза. Код дифузне струме узроковане недостатком јода, са надокнадом јода долази и до враћања штитасте жлезде у нормалне димензије. Хашимото тироидитис је дуготрајан процес који на крају доводи до ожиљавања штитасте жлезде и, уколико нема и нодуса у штитастој жлезди, промене узроковане Хашимото тироидитисом није потребно ултразвучно пратити, већ само пратити хормоне штитасте жлезде.
о Када би свако, без обзира на то да ли има неке тегобе или не, требало да уради УЗ штитасте жлезде?
- Рутински ултразвук код особа без тегоба не препоручује ниједан водич који се бави обољењима штитасте жлезде, али се он често ради самоиницијативно или у склопу систематских прегледа када се откривају најчешће мали нодуси у штитастој жлезди или лако нехомогена структура штитасте жлезде, налази који су најчешће без клиничког значаја и беспотребно брину пацијента и доводе до непотребних контролних прегледа. Опипавањем штитасте жлезде лекар може да укаже на сумњу да се десила нека промена у структури штитасте жлезде, било појава нодуса, или промена у конзистенцији жлезде, када лекар може да саветује да се уради ултразвук. У овим ситуацијама породична анамнеза може бити од користи.
о Може ли штитаста жлезда да оболи а да на њој нема видљивих промена?
- Ако се мисли на изостанак видљивих промена голим оком, онда је одговор да, због тога што поремећај функције штитасте жлезде и у правцу повећаног и у правцу смањеног рада може да се деси у жлезди која је уобичајене величине и самим тим без промена видљвих голим оком. Ипак, у тим случајевима постоји типичан ултразвучни налаз. Мали нодуси такође нису видљиви голим оком.
Препоручујемо
ИМАТЕ СВРАБ И ПРОМЕНЕ НА КОЖИ: Савет лекара - Проверите функцију штитасте жлезде
01. 09. 2024. у 07:00
ДА ЗАСПИТЕ "КАО БЕБА": Анис – чудотворна биљка са бројним лековитим својствима
09. 09. 2024. у 07:15
УКРАЈИНА ДОБИЈА ЗАБРАНУ 20 ГОДИНА! Трампов предлог: "Ако им се не свиђа, имамо и другу варијанту"
ИАКО ће у Овални кабинет Беле куће ући тек за два и по месеца, већ су почеле анализе може ли Доналд Трамп испунити предизборна обећања и донети мир Украјини и Блиском истоку. Према писању "Вол стрит џорнала", који се позива на изворе блиске Трампу, саветници новоизабраног председника нуде замрзавање рата дуж прве линије, консолидацију окупираних територија за Русију, демилитаризовану зону и заустављање интеграције Кијева у НАТО на 20 година.
08. 11. 2024. у 09:02
ПУТИН ЗАПУШИО УСТА ЗАПАДУ: Његове речи о Олимпијским играма парају уши
ВЛАДИМИР путин говорио је Олимпијским играма које су пре неколико месеци одржане у Паризу
08. 11. 2024. у 18:34
ОБЈАВЉЕНЕ НАГЕ ФОТКЕ НАШЕ ВОДИТЕЉКЕ: "Муж ме је наговорио да се скинем"
"МОРАМ да признам и да сам у криминалној финансијској ситуацији и свака зарада ми је битна. Нисам добила неки невероватно висок хонорар, али јесте довољан да будем задовољна и да могу себи да обезбедим неке ствари."
08. 11. 2024. у 21:35
Коментари (0)