ЧУВАЈТЕ СЕ УПАЛЕ ПЛУЋА, МОЖЕ ДА БУДЕ ФАТАЛНА: Упозорење лекара - Акутне респираторне инфекције међу најчешћим и најсмртоноснијим
Током прошле сезоне респираторних инфекција у Србији због упале плућа на болничко лечење је примљено више од 15.000 пацијената.
У исто време у примарној здравственој заштити регистровано је 28.306 првих посета пацијената код којих пнеумонија постављена као дијагноза, показују подаци Института за јавно здравље Србије "Батут".
Акутне респираторне инфекције убрајају се међу најчешће и најсмртоносније инфекције савременог човека. Податак Светске здравствене организације из 2021. године указује на то да су на светском нивоу инфекције доњег респираторног тракта на петом месту по смртности, са више од 2,5 милиона жртава.
Одрасле особе су у повећаном ризику од респираторних инфекција, од њих просечно особе старије од 65 године оболе три до пет пута годишње, док деца много чешће. Према подацима Института за јавно здравље Србије "Батут" током прошле године од болести система за дисање (упала плућа, астма хронична опструктивна болест плућа, туберкулоза, хронични бронхитис..) умрло је више од 5.700 особа.
Према подацима УНИЦЕФ, упала плућа односи више дечјих живота од било које друге заразне болести, на сваке 39 секунде једно дете умре. Као и већина инфективних обољења и пнеумонија узрокована бактеријом пнеумокок се карактерише присуством неспецифичних и специфичних симптома. Најучесталији симптоми: грозница, губитак апетита, умор, мучнина, повраћање, бол у прсима, дијареја, знојење, дрхтавица, кратак дах, болови у мишићима и зглобовима, главобоља.
- Упала плућа је у начелу болест која се лако лечи, али у пет до 10 одсто случајева пнеумонија може да буде праћена тешким компликацијама. Најчешћи узрочник бактеријских инфекција је бактерија пнеумокок, једна од највећих "убица" на свету. Међутим, данас се пнеумококна болест може превенирати вакцинацијом и то је важна ствар. Вакцина је у Србији уведена још 2017. године у календар обавезних вакцинација за децу, а на терет здравственог осигурања она је доступна и за одрасле особе старије од 65 година, као и за хроничне пацијенте који су у високом ризику. Упала плућа се јавља у свим старосним добима, а посебно код особа са различитим хроничним болестима и оштећењима имуног система. Ту се пре свега мисли на оне који немају слезину, ХИВ позитивне особе, трансплантиране, као и оболели од малигних болести. За ову категорију болесника вакцина је такође бесплатна. Сви ови пацијенти су у великом ризику да тешко оболе од пнеумококне болести, а последице могу бити озбиљне, попут сепсе и менингитиса. Зато је важно да се говори о превенцији у виду имунизације. У свету, где је вакцинација против пнеумокока уведена и примењује се дуже него код нас, за 70 одсто је регистровано мање бактеријских упала плућа - објашњава Асс. др Михаило Стјепановић, директор Клинике за пулмологију, УКЦ Србије.
Данас, када се свуда у свету обележава Светски дан борбе против упале плућа, Форум пацијената Србије жели да подиже свест и укаже да важност очувања респираторног здравља. Пнеумонија или народски речено упала плућа, може бити блага, али и опасна по живот. Лош квалитет ваздуха, погрешне животне навике, пушење, дуготрајан боравак у затвореном простору, ослабљен имунитет, вирусне и бактеријске инфекције, све то може да наруши здравље плућа.
- Форум пацијената Србије дуги низ година обучава и едукује представнике појединачних удружења пацијената и кроз комуникацију са њима долазимо до податка да високоризичне групе нису упознате са чињеницом да се компликације могу превенирати вакцином која је доступна о трошку осигурања за старије и хроничне пацијенте који су у високом ризику. Будући да је вакцина бесплатна, а није обавезна за њих, користимо прилику да још једном апелујемо на пацијенте да се консултују са лекарима, слушају препоруке стручњака и заштите се. Од посебне је важности да се старији људи вакцинишу, јер пнеумококна болест нема сезону, могу је добити док чувају унуке. Млађе особе могу лакше да преброде упалу плућа, али за ризичну популацију исходи могу бити драматично озбиљнији - закључује Ана Келер, председница Форума пацијената Србије.
Препоручујемо
ЂОКОВИЋ ОТКРИО: Отровали су ме у Аустралији, имао сам висок ниво тешких метала у крви
НАЈБОЉИ српски тенисер Новак Ђоковић открио је да је пре три године када је депортован из Аустралије отрован храном у имиграционом хотелу, где је био смештен.
09. 01. 2025. у 21:40
АМЕРИКАНЦИ ОБЈАВИЛИ МАПЕ СА РАТИШТА: Русија наставља продор дубље у Украјину, враћа територију у Курској области (ФОТО)
РУСИЈА наставља да продире дубље у Украјину и враћа сопствену територију у Курској области, показују најновије мапе са украјинског ратиша које је објавио Институт за проучавање рата (ISW).
09. 01. 2025. у 20:45
ТИТОВ СИН СЕ ТУЖИ СА ХРВАТСКОМ: ОЗНА га натерала да потпише да се одриче наследства
ИМАЊЕ Јосипа Броза Тита у Самобору у Хрватској, удаљено само километар од центра града, некада је била једна од његових приватних резиденција.
12. 01. 2025. у 20:00
Коментари (0)