ТЕТОВАЖЕ ПОМОЋУ КОЈИХ СЕ СКЕНИРА ЉУДСКИ МОЗАК: Развијена револуционарна алтернатива ЕЕГ-у (ВИДЕО)
ЕЛЕКТРОНСКЕ тетоваже револуционишу праћење рада мозга нудећи удобну, издржљиву и прецизну алтернативу традиционалним ЕЕГ методама и утирући пут футуристичким биомедицинским методама.

Фото Pixabay free images
Нови приступ праћењу активности мозга привлачи пажњу, а реч је о методи праћења рада мозга путем електронских тетоважа које се наносе спрејом. Те привремене тетоваже, детаљно описане у часопису „Cell Biomaterials“, наносе се микроџет писачем и трају сатима. Након употребе, лако се уклањају сапуницом и као такве нуде обећавајућу алтернативу традиционалним ЕЕГ методама.
Електроенцефалографија (ЕЕГ) је уобичајена дијагностичка претрага за епилепсију, повреде мозга и поремећаје спавања. ЕЕГ обично укључује електроде залепљене на власиште, али та метода има ограничења.
-Коса може спречити контакт са електродама, мокри гелови могу да се исуше, а жице и капице могу да створе осећај непријатности, кажу аутори новог истраживања.
Реч је о иновацији коју су развили Наншу Лу и њен тим са америчког Универзитета Тексас у Остину, а њен циљ је да одговори на те изазове. Употребљена течност у њиховој тетоважи садржи полимере који могу преносити електричне сигнале. Нанесена директно на власиште, цури око косе и суши се на кожи, као да је нанесена фломастером или оловком. Писач осигурава прецизност, наносећи материјал на тачно одређена подручја власишта.
Наведене тетоваже нису само издржљиве него и ефикасне.
-Када се осуше, тетоваже нанете спрејом могу да покупе електричну активност мозга једнако добро као и традиционалне електроде, истичу аутори студије.
Али, за разлику од стандардних електрода, које се разграђују унутар шест сати, тетоваже задржавају ефикасност.
Будуће примене могле би се проширити на праћење срца, костију или мишића, отварајући пут побољшаној интеграцији између човека и компјутера, пренео је „Сајенс њуз“.
(sputnikportal.rs)
БОНУС ВИДЕО - РУСИ ПОКАЗАЛИ СНИМАК: Дрон камиказа уништио хаубицу француске производње
Препоручујемо

РОБОТ ПРОНАЂЕН „МРТАВ“ НА ПОСЛУ: Може ли вештачка интелигенција да се убије (ФОТО)
09. 12. 2024. у 23:00

СВЕ ВЕЋА ЗЛОУПОТРЕБА ВЕШТАЧКЕ ИНТЕЛИГЕНЦИЈЕ: Махом у изради "голих слика"
07. 12. 2024. у 00:37

ПЛАЋАЋЕМО 200 ДОЛАРА МЕСЕЧНО ЗА ChatGPT: OpenAI нам предвиђа овакву будућност
06. 12. 2024. у 10:39

"ПОЈЕДОХ СЕ ЖИВ, ИЗЛУДЕ МЕ ТО" Вучић о отварању ауто-пута до Пожеге: То су већ фолирања и глупирања, крајњи рок до понедељка
ПРЕДСЕДНИК Србије Александар Вучић говорио је из Чачка о отварању ауто-пута до Пожеге.
03. 07. 2025. у 11:49

"МОГЛО БИ УМРЕТИ 4.500 ЉУДИ" Ова земља је најугроженија на Западном Балкану, хитан састанак у СЗО због врућина у Европи
ЈУЖНА Европа суочава се са жестоким топлотним таласом - температуре прелазе 40 степени Целзијуса, а у шпанској покрајини Уелва измерено је рекордних 46 степени, што је највиша јунска температура у историји земље. Истовремено, Италија, Грчка, Португалија и Западни Балкан такође бележе рекордне врућине, праћене шумским пожарима и људским жртвама.
01. 07. 2025. у 11:45

ТО ЈЕ ГЛАВНИ ИЗВОР ПРИХОДА: Ево чега Тони није хтео да се одрекне након развода од Драгане
ДРАГАНА је остала власница телевизије и дворца у Бечу.
03. 07. 2025. у 08:04
Коментари (0)