ПОРУКА СТРЧЊАКА: Искоренимо рак грлића материце - вакцином

Ивана Ковачић
Ивана Ковачић

22. 01. 2025. у 12:28

Удружење за борбу против рака јајника и грлића материце "Проговори" поднеће иницијативу за изједначавање статуса вакцине против ХПВ са осталим вакцинама које се налазе у календару обавезне имунизације.

ПОРУКА СТРЧЊАКА: Искоренимо рак грлића материце - вакцином

Јелена Бабић

 Иницијативу је до сада подржало Удружење педијатара Србије, Удружење гинеколога - онколога Србије, Удружење медикалних онколога Србије, Удружење гинеколога и опстетичара Србије, Црне Горе и Републике Српске и Републичка стручна комисија за имунизацију Министарства здравља.

Обухват вакцинисаних против ХПВ у Србији је више него скроман, готово забрињавајући. За више од две године, од када је држава обезбедила вакцину и започела имунизацију, у потпуности је вакцинисано само 36.524 дечака и девојчица, показују најновији подаци Института за јавно здравље Србије "Батут". Оваквим темпом никада нећемо елиминисати рак грлића материце.

Са друге стране, у нашој земљи Хумани папилома вирус (ХПВ) широко је распрострањен. Према епидемиолошким подацима готово 90 одсто популације Србије је имало контакт са ХПВ, док сваког дана две жене премину од рака грлића материце, као последице дуготрајне инфекције високоризичним онкогеним типовима ХПВ.

- Удружење за борбу против рака грлића материце и јајника "Проговори", већ годинама ради на подизању свести јавности, о неопходности заштите школске деце од ХПВ, главног узрочника рака грлића материце. Међутим и поред активности свих у систему, обухват вакцинисаних против ХПВ је алармантан и указује нам да овим темпом ни у будућности нећемо постићи циљеве СЗО и елиминисати рак грлића материце. Из тог разлога ћемо покренути иницијативу за изједначавање статуса вакцине против ХПВ са осталим вакцинама, које се налазе у календару обавезне имунизације. Сматрамо да би изједначавање статуса допринело да се поједностави процедура имунизације. Верујемо да би се због тога знатно скратило време које родитељи и лекари тренутно троше на папирологију и смањило неповерење које код родитеља изазива чињеница да за вакцину против ХПВ морају да потписују сагласност, што за вакцине из обавезног програма није случај - истакла је Горица Ђокић из Удружења за борбу против рака јајника и грлића материце "Проговори".

Државни секретар Министарства здравља др Мирсад Ђерлек рекао је на конференцији за медије да је рак грлића материце једини канцер који може да се превенира, управо због вакцине против ХПВ која је за децу обезбеђена о трошку државе.

- Јасно нам је да не можемо преко ноћи подићи свест код људи и објаснити родитељима да је вакцинација девојчица и дечака нешто што би смањило број оболелих од рака грлића материце и побољшало резултате из ове области, којима се данас не можемо похвалити. Међутим, ми нећемо одустати и ова иницијатива је посебно важна. Струка је предложила, постоји велики број аргумената да се ова вакцина уврсти у обавезну вакцинацију. Мислим да је то најбољи начин да дођемо до циља - рекао је др Ђерлек.

Удружење педијатара Србије (УПС) подржало је иницијативу да се вакцина против ХПВ уврсти у календар обавезне вакцинације. Одлука је донета на седници Председништва УПС и сви чланови су гласали за ову одлуку.

- УПС од свог оснивања снажно подржава вакцинацију као једну од најзначајнијих процедура у здравственој заштити деце и превенцији ширења заразних болести. У време забрињавајуће распрострањеног неповерења у вакцинацију, Удружење је значајан део својих активности усмерило на истицање значаја ове ефикасне, једноставне и безбедне процедуре којом су сачувани милиони живота од опасних заразних болести попут морбила, дечије парализе, великих богиња и других. Захваљујући имунизацији, данас су готово елиминисане болести које су некада биле озбиљна јавно здравствена претња. Нема сумње да је масовна вакцинација ефикасан одговор и у борби против ХПВ. Тема "вакцинације" никада није губила битку на терену науке и научних чињеница, јер је ту ситуација сасвим јасна. Допринос вакцина унапређењу јавног здравља и заштити људи од болести је огроман и несумњив. Нажалост, из мени несхватљивих разлога ненаучни и антинаучни наратив постао је "модеран" и широко практикован и ми смо сад практично са терена медицине, принуђени да "битку" за повећање обухвата вакцинацијом водимо на терену убеђивања, заговарања или уверавања јавности. У томе изгледа нисмо довољно вешти или наука у чије име говоримо, није тако допадљива или заводљива као "теорије завере". Нисам присталица "убеђивања страхом", али је за мене парадоксално да је све више људи који се плаше вакцина, уместо да се плаше болести - упозорио је проф. др Георгиос Константинидис, педијатар и председник Удружења педијатара Србије.

Др Даворин Радосављевић, председник Удружења медикалних онколога Србије, још једног струковног удружење које је подржало иницијативу, презицирао је да онколози свакодневно у раду виде последице невакцинисања и ниског учешћа у скринингу за рак грлића материце.

- Ми, као медикални онколози смо сведоци колико је неопходно предупредити карцином грлића материце зато што је то у нашој земљи чест тумор, јавља се чешће него у Европи, погађа младе жене и врло често виђамо одмакле стадијуме болести. То је ситуација са којом се ми, онколози, суочавамо и за шта се залажемо да се поправи. Један пут ка томе је да се подигне квалитет и квантитет скрининга. А када је превенција у питању, можемо да станемо иза јасне иницијативе да је вакцина која је доказано нешкодљива, високо ефикасна у превенцији рака грлића материце. Уколико би процес вакцинације био успешан, медикални онколози би били ослобођени једног мучног дела посла - рекао је др Радосављевић.

И поред тога што против рака грлића материце постоји двојаки начин превенције, имунизација и редовни гинеколошки прегледи, Србија је неславан рекордер у Европи по броју оболелих од рака грлића материце, од којег годишње готово 1.500 жена оболи, а више од 700 изгуби битку са овом болешћу. Међутим, када је у питању лечење овог карцинома, пацијенткињама у Србији није доступна иновативна имунотерапија на исти начин као што је доступна у региону. Пацијенткиње код нас се тренутно лече стандарндом терпаијом која показује скромне резултате, у односу на иновативне, где је доказана већа ефикасност у лечењу.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ЕНДИЈУ МАРИЈУ ЛИЦЕ У МОДРИЦАМА, ОГЛАСИО СЕ: Мука ми је од свега, ја сам људско биће! Молим вас - оставите ме на миру (ВИДЕО)

ЕНДИЈУ МАРИЈУ ЛИЦЕ У МОДРИЦАМА, ОГЛАСИО СЕ: "Мука ми је од свега, ја сам људско биће! Молим вас - оставите ме на миру" (ВИДЕО)

"ЈА САМ људско биће! У реду? Престаните да ме јурите! Мука ми је шта сваког дана морам да носим на раменима. Молим вас, оставите ме на миру."

22. 01. 2025. у 14:15

Коментари (0)

БУДУЋНОСТ ЈЕ САДА: Трендови у одрживости за 2025. годину