ЗДРАВСТВЕНЕ ВЛАСТИ ЗАХТЕВАЈУ „ХИТНУ“ АКЦИЈУ: Ово су полно преносиве болести које достижу нове максимуме у Европи

Далиборка Лазаревић

10. 02. 2025. у 21:50

СЛУЧАЈЕВИ сифилиса и гонореје порасли су 2023. године, уз приметан пораст међу младима, саопштиле су здравствене власти.

ЗДРАВСТВЕНЕ ВЛАСТИ ЗАХТЕВАЈУ „ХИТНУ“ АКЦИЈУ: Ово су полно преносиве болести које достижу нове максимуме у Европи

Foto: Shutterstock

Европа постаје легло полно преносивих инфекција (СПИ), наводи се у новом извештају. 

Број случајева сифилиса и гонореје порастао је 2023. године, док је хламидија остала најчешћа СТИ, а гонореја отпорна на антибиотике представља претњу у настајању, према најновијем годишњем извештају Европског центра за превенцију и контролу болести (ЕЦДЦ). 

У 2023. години било је скоро 100.000 случајева гонореје у Европској унији, Исланду, Лихтенштајну и Норвешкој. То је повећање од 31 одсто из године у годину и више од 300 одсто у односу на 2014, наводи се у извештају.

Број случајева сифилиса је такође повећан. Било је више од 40.000 случајева у 2023. години, што је пораст од 13 одсто у односу на 2022. и двоструко већи број случајева пријављених у 2014. Ако се не лечи, гонореја може изазвати озбиљне здравствене проблеме, укључујући неплодност и запаљенске болести карлице.

Нелечени сифилис може довести до дуготрајних компликација на срцу и нервном систему, рекао је ЕЦДЦ, и може се пренети са труднице на њену бебу. Иако се чини да се раст случајева хламидије изједначио, она је и даље најчешћа бактеријска СТИ у Европи са више од 230.000 случајева у 2023., што је 13 одсто више у односу на 2014.

Фото Схуттерстоцк


Зашто постоји пораст полно преносивих инфекција? 

ЕЦДЦ је рекао да би могло постојати неколико потенцијалних разлога зашто су СПИ у порасту, укључујући више тестирања у одређеним групама, мање употребе кондома и већи број сексуалних партнера. Агенција је саопштила да „налази наглашавају хитну потребу за повећањем јавне свести, превенцијом, тестирањем и напорима за лечење како би се решио овај растући проблем јавног здравља“.


Званичници су такође алармирали ризик од антимикробне резистенције (АМР) – када бактерије или други патогени еволуирају до тачке у којој антибиотици више не могу ефикасно да их лече – код гонореје. Агенција је раније упозорила да је гонореју све теже лечити антибиотицима, што одражава глобални тренд. 

- Појава сојева отпорних на лекове угрожава ефикасност садашњих третмана, због чега је од кључне важности да се нагласи превенција и промовише одговорна употреба антибиотика - наводи ЕЦДЦ.

Прошле године, агенција је упозорила да је „запањујући“ пораст случајева озбиљан проблем јавног здравља за Европу. Али трендови у 2023. години сугеришу да напори на сузбијању полно преносивих инфекција нису били довољни да обуздају њихово ширење, посебно међу младима. 

Фото: Схуттерстоцк

Жене у раним двадесетим годинама имале су највећу стопу хламидије и гонореје 2023. године, иако су случајеви гонореје порасли у различитим старосним групама и сексуалним оријентацијама, наводи се у извештају. 

У међувремену, мушкарци старости од 25 до 34 године имали су највећу стопу сифилиса. Већина случајева сифилиса пријављена је међу геј и бисексуалним мушкарцима, али је стопа такође порасла међу женама свих старосних група 2023.

Агенција је позвала на редовну употребу кондома и „отворену и искрену комуникацију“ са сексуалним партнерима и рекла да сексуално активне особе треба редовно да се тестирају на СПИ јер заражене особе немају увек симптоме. 

- Рано откривање и лечење су од суштинског значаја за спречавање даљег преноса и потенцијалних компликација - рекао је ЕЦДЦ.

(Јуронјуз)

 

БОНУС ВИДЕО:

НЕВИДЉИВЕ УБИЦЕ: Пандемије су постојале, а биће их још

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
3 МИЛИОНА СЛЕПАЦА У ХРВАТСКОЈ: Томпсон - то није будала! Наши хероји су давно починили масакр, а чији смо ми?

3 МИЛИОНА СЛЕПАЦА У ХРВАТСКОЈ: "Томпсон - то није будала! Наши 'хероји' су давно починили масакр, а чији смо ми?"

"ЧИЈИ смо ми? Питајте Загребачку банку, Привредну банку, питајте Хрватску народну банку... Питајте све оне који нам се свакодневно церекају са свих портала и реците, имате Хрватску."

11. 02. 2025. у 17:12

Коментари (0)

БЛИЖЕ СЕ ВЕЛИКЕ ЗАДУШНИЦЕ: Ево како верници треба да се припреме и шта да ураде