ЧЕСТА ЈЕ У БОЛНИЦАМА И МОЖЕ БИТИ ОПАСНА Амерички научници: Клостридију би требало лечити другом бактеријом
МИКРОБИОЛОГ др Џордан Бисанз, доцент за биохемију и молекуларну биологију на Penn State, раде на проналаску нове стратегије која би, уместо антибиотицима, бактерију клостридију натерала да се врати у оно стање у којем није патоген, обнављањем његове неутралне улоге у целокупном микробиому.

Фото Shutterstock
Иначе, клостридија може да буде или опасан противник или мирно коегзистирати у људском цреву, у зависности од околности. Обично је присутна у малим количинама у цревима и не узрокује штету, јер равнотежа цревне микробиоте спречава њен прекомерни раст.
Међутим, антибиотици могу пореметити нормалне цревне бактерије, довести до њеног прекомерног умножавања и ослободити токсине који доводе до тешке упале црева. То доводи до симптома као што су дијареја, бол у стомаку, а понекад и по живот опасан колитис или упалу дебелог црева.
Антибиотици су од седамдесетих били основна терапија за клостридију, стварајући зачарани круг вечитих инфекција за многе људе. Међутим, истраживања се фокусирају на нежније приступе лечењу, укључујући и оне који користе микробе за враћање равнотеже у цревној микробиотској заједници.
Доктор Бисанз предводи тим истраживача који су тестирањем на мишевима открили да је Peptostreptococcus anaerobius - род анаеробних, грам-позитивних бактерија, био подједнако ефикасан у сузбијању инфекције клостридијом као и трансплантација фекалне микробиоте. Резултати су објављени у Cell Host and Microbe.
У костима и сиревима
ПРОЛИН је неесенцијална амино-киселина која се највише налази у бујонима од костију и желатину, сиревима и сојином зрну. Налази се у много мањим количинама у месу, млеку, јајима, семенкама и махунаркама. Биљке могу имати високе нивое пролина као одговор на стрес, посебно температурни стрес.
Када је P. anaerobius присутан у микробиому да би конзумирао пролин, клостридија не може неконтролисано да расте и да изазове проблеме.
- Уместо трансплантације фецеса који садржи непознате организме или уместо производа који садржи 40 различитих организама, понекад је довољан само један - рекао је др Бисанз.
Ови аргументи могли би даље да се испитају истраживањима која би за циљ имала да ограниче доступност пролина у људским цревима, да би се P. anaerobius више стварао. Др Бизанс каже да би то такође могло да укључи исхрану са нижим садржајем пролина, нове пробиотике међу бактеријама који би могли да смање пролин.

ЦЕО ШИД ТУГУЈЕ ЗА ЛЕПОМ МИЛАНОМ: Девојка (26) трагично преминула, данима се опраштају од ње на друштвеним мрежама
ДЕВОЈКА Милана Мишић (26) из Шида трагично је преминула 15. јула, а на вечни починак испраћена је два дана касније у пратњи неутешне породице, пријатеља, рођака и многобројних суграђани који се данима од ње опраштају на друштвеним мрежама.
27. 07. 2025. у 08:48

ЕКСКЛУЗИВНИ СНИМЦИ ХАПШЕЊА ШИПТАРСКОГ ТЕРОРИСТЕ: Овако је пао бивши припадник ОВК у Свилајнцу, ево за шта се сумњичи (ВИДЕО)
ШИПТАРСКИ терориста и бивши истакнути припадник терористичке ОВК Халили Лулзин, ухапшен је данас у Свилајнцу, у заједничкој акцији Безбедносно-информативне агенције, Службе за откривање ратних злочина УКП МУП-а Републике Србије, а у сарадњи са Тужилаштвом за ратне злочине.
22. 07. 2025. у 20:54

НАУЧНИЦИ У СТРАХУ - РИЗИК ОД НЕСТАНКА: Ада Бојана и Бококоторски залив у опасности - море никада није било такво
НИВО Јадранског мора ће, према пројекцијама, до краја века порасти 35 центиметара (цм), што ће угрозити обалска подручја, посебно подручје Аде Бојане и делове Бококоторског залива, наводи се у прошлогодишњем Нацрту Националног плана Црне Горе за прилагођавање на климатске промене.
25. 07. 2025. у 08:55
Коментари (0)