ФЕЉТОН - МИЗЕРИЈА СРПСКЕ ШТАМПЕ ПОСТАЛА ЈЕ ВИДЉИВИЈА: Тешко су падале све оне оптужбе на Академију које су потекле из наше средине

Дејан Медаковић

23. 07. 2023. у 18:00

КОМИСИЈА за спровође­ње гласања о поверењу члановима Извршног од­бора поделила је укупно 115 гласачких листића, а гласали су сви присутни чланови САНУ.

ФЕЉТОН - МИЗЕРИЈА СРПСКЕ ШТАМПЕ ПОСТАЛА ЈЕ ВИДЉИВИЈА: Тешко су падале све оне оптужбе на Академију које су потекле из наше средине

Павле Савић је одустао од одбране слободних научних начела, Фото Архив САНУ

Резултати су били следећи: за поверење председнику Акаде­мије академику Душану Кана­зиру гласао је 101 члан, против осам а шест листића било је не­важећих. За поверење потпред­седнику Александру Деспићу гласало је 85 чланова, против 13, а неважећих листића било је 13. За поверење потпредсед­нику Антонију Исаковићу било је 88 чланова, против 18, а де­вет листића је било неважећих. Најзад за поверење генералном секретару било је 100 гласова, против девет, а шест листића било је неважећих.С обзиром на то да су за добијање пове­рења била потребна 64 гласа, Комисија је констатовала да је Ванредна скупштина изгласала поверење свим члановима Из­вршног одбора.

ОВИМ гласањем окончан је за САНУ случај „меморандум”, иако је било јасно да се власт у Србији, па и у другим репу­бликама, неће помирити са оваквим својим поразом. Исто тако, брзо је постало јасно да ће се опште прилике у Југо­славији и даље незаустављиво кретати у правцу све јачег за­оштравања наше унутрашње кризе. За све оне снаге које су некритично прихватиле Устав из 1974, кривица за лоше стање није се налазила у овом, рђаво скројеном документу, већ се покушало да се пронађе и неко ново српско „начертаније” ко­јим се установљавају границе будуће Велике Србије. Из тих разлога, документ као „мемо­рандум” дошао је као поручен. На тај начин добијено је оправ­дање и за све будуће некорект­ности, намере и одлуке да се задржи или бар успори консо­лидација Републике Србије и српског народа у целини.

НАЖАЛОСТ, чак и повећа­ње наших међунационалних раздора и мржње није нера­зумљиво и може се образло­жити. Изненађују и тешко падају све оне оптужбе које су потекле из наше властите средине, управо оданде ода­кле се с правом могао очеки­вати отпор према клеветама и лукавим обманама необаве­штене јавности. Много више него друге средине, у одно­су на меморандумску аферу потпуно је подбацила српска страна, политичари, интелек­туалци, а посебно новинари. Сва мизерија српске штампе постала је видљива, а сва­кодневно оглашавање нових најамника откривало је и сте­пен несамосталности читавог новинарског ста­лежа. Па ипак, за САНУ је свакако најболније одјеки­вало иступање ње­ног бившег пред­седника Павла Савића. Шта се то одједном пробуди­ло у том храбром борцу, у научни­ку који је увек б р а н и о слободу научних уверења, посебно за време десетого­д и ш њ е г управља­ња Срп­ском ака­демијом н а у к а ? Академик С а в и ћ о г л а с и о се интер­вјуом у „Полити­ци” од 26. о к т о б р а 1986. го­дине. Са­вић наводи да је за све време свога мандата „сигнализирао јавности да има непријатељ­скога рада у Академији, да има сила са којима ја не же­лим да сарађујем и да их по­кривам. И ја сам се дистанци­рао”.

Заиста је штета што ни онда, па ни сада, није напокон и име­новао које су то непријатељске силе деловале у Академији од којих се дистанцирао. У својој изјави Павле Савић се осврнуо и на питање меморандума ре­кавши: „Та темпирана бомба је Академији подметнута”. Изнео је да су творци меморандума омогућили „да продре у јав­ност, јер су они знали да Пред­седништво Академије такав ма­теријал неће прихватити”. „И пошто су аутори меморандума знали да га Председништво не­ће подржати, они су га проту­рили у јавност не би ли добили подршку са стране.” Све саме оптужбе без стварних доказа.

ИСПРОВОЦИРАЛИ су га новинари да устане и у одбра­ну Тита чије је име као поча­сног члана Академије било случајно изостављено у јед­ној Академијиној пригодној брошури. Без потребе, Савић се тада разгневио и овакав поступак назвао „најординар­нијом свињаријом”.

„Моје је најинтимније, најпотпуније, најдубље уверење”, рекао је Савић, „да нас не би било да није било хероизма овог на­рода, комунистичке партије и Тита на њеном челу. Мно­ги су ћутали када је тај џин био жив, а сада су почели да уновчују свој ’прилог’ народ­ноослободилачкој борби. То није наука. То је ратно про­фитерство”. И овде је Савић прећутао да именује те „ратне профитере”.

ГОТОВО је невероватно ко­лико је ружних написа напи­сано против САНУ, а све због тог фамозног „меморандума”. Све те оптужбе и клевете, нај­чешће су подвлачиле директ­ну везу која постоји између овог текста и каснијих токо­ва југословенске кризе, све до трагичних ратних сукоба. Избегавајући да се суоче са правом истином и стварним узроцима наше кризе, велики број оних који су писали или извештавали о тако крвавом расплету заједничког живота у нашој земљи ухватили су се за спасоносну сламку коју им је пружао текст меморандума. Већ сама чињеница да је отво­рено исказано незадовољство положајем Срба у Југославији, што је, дакле, поред хрватског, словеначког, македонског и албанског питања, скренута пажња и на не мање озбиљно и болно српско питање, била је довољна да се Срби оптуже за све оно што су други већ одав­но носили у својим срцима. Пред том чињеницом једини је излаз био да се управо Срби оптуже за све несреће бивше и нове Југославије. Поновиће се све оптужбе из аустроугарског арсенала из времена анексио­не кризе, као и оне кобне одлу­ке о Србима и њиховој хегемо­нији које је касније преузела Коминтерна. Ако се свим овим нимало безазленим ставовима дода и политика Свете столи­це према Југославији, постаје јасно да је сасвим наивно и произвољно свако тумачење које у основама југословенске кризе проналази ставове „ме­морандума”. Пре него што би овај текст могао да се прогласи за неко ново „Начертаније”, ближе је истини да су многе мисли у овом неуобличеном тексту САНУ преузете као општа места, као ми­шљење које је српска јавност морала стећи на основу свега што се збивало у свакодневном животу. Од уставне кризе из 1974. исчезла је из оптицаја и дуго скривана и заташкавана истина о стварном, инфериор­ном положају српског народа у Југославији.

Ако је ишта било вредно у овом тексту, је намера њего­вих састављача да поштено скрену пажњу на сву сложе­ност југословенске кризе, на све оне уставне апсурде који су и смишљени како би се до крајњих граница неутралиса­ле било какве разумне тежње српског народа, а овај без роп­тања прихватио и све законске одредбе своје покорности.

Читајући све те текстове ко­ји су нас засипали са свих стра­на, био сам запрепашћен ко је све био охрабрен да измили из својих дуго скриваних буси­ја. Нисам могао да поверујем колико је крвних непријатеља чувала и хранила ова несрећ­на Југославија! Чудио сам се мржњи која се рађала управо тамо где сам очекивао захвал­ност за учињена добра дела.

ПОНИЖЕЊА И ПРЕЋУТКИВАЊА

ПОСЛЕ свих својих разочарења, пони­жења и прећуткивања своје несреће од 1918. па до краја Другог светског рата, после свега што је и отада претр­пео српски народ, услед необуздане, незајажљиве жеље да се други усреће на његовој несрећи, скоро чедно и стрпљиво звуче и сва она упозорења која су унета и у недовршени текст „меморандума”. Поступак званичних српских политичара према њиховим творцима, а посебно установи која је одлучила да се такав докуменат са­стави, најбоље доказује и величину подређености ових „силника”, њихо­ву обученост и извежбаност за опсто­јавање у вазалном односу.

СУТРА: ПАРТИЈА ВАСПИТАВА ДЕЦУ СВОЈИХ ЖРТАВА

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ПАНИКА У ПРИШТИНИ: Кикл добио мандат за формирање нове аустријске владе, за њега Косово није држава

ПАНИКА У ПРИШТИНИ: Кикл добио мандат за формирање нове аустријске владе, за њега Косово није држава

ЛИДЕР крајње десничарске Слободарске партије Аустрије (ФПО) Херберт Кикл добио је данас мандат за формирање нове аустријске владе, а његова странка упутила је прошле године предлог резолуције аустријској Скупштини којом захтева да се парламент изјасни против признања тзв. Косова.

06. 01. 2025. у 19:41

ОВО ЈЕ УБИЦА ИЗ ЈАГОДИНЕ: Власник кафане и други мушкарац га тукли, он се вратио са шкорпионом и запуцао (ФОТО)

ОВО ЈЕ УБИЦА ИЗ ЈАГОДИНЕ: Власник кафане и други мушкарац га тукли, он се вратио са "шкорпионом" и запуцао (ФОТО)

НАПАДАЧ који је вечерас убио власника кафане у Јагодини Дејана Михајловића (55) и ранио још једно лице је Саша Милосављевић Бабац (47), који има дебео досије, а осуђиван је за више кривичних дела, покушај убиства, насиље у породици.

06. 01. 2025. у 21:25

Коментари (0)

ОВО СЕ НЕ ВИЂА СВАКИ ДАН! Кристијано Роналдо добио понуду да каријеру настави у Молдавији