ФЕЉТОН - СПРЕЧЕНО СТРАТЕГИЈКО ИЗНЕНАЂЕЊЕ НАТО ПАКТА: Захваљујући Милановићу спречено је стратегијско изненађење НАТО снага
ИПАК, најмеродавнији да процене обавештајни допринос генерала Јована Милановића свакако су генерали и команданти који су командовали одбраном Србије током НАТО агресије, пре свих они који су водили одбрамбене операције на Косову и Метохији.
У вези са генералом Милановићем командант Приштинског корпуса у време агресије, а касније начелник Генералштаба Војске Србије, генерал Небојша Павковић у интервјуу за „Балкан инфо“ од 29.4.2021. године каже:
„Ја знам да је пред крај 1998. године, пред крај, када је требало да буде оно прво бомбардовање, пуковник Милановић, сада Генерал, наш врхунски обавештајац, успео да дође до планова агресије НАТО пакта на СР Југославију. То су планови са циљевима који су требали да буду гађани, али је агресија одложена. Претпостављам да су ти циљеви само ревидирани за нови план агресије у 1999. години који је реализован. Дакле, вероватно је највећи допринос за то дао Милановић.“
Како то увек бива, када се оствари велики успех појаве се многи који тврде да су баш они томе допринели. Свако од људи жели да приграби и пригрли успех, а неуспеха се сви клањају као да је најтежа болест или велико проклетство. Али, ако за то не знају и ако то негирају највећи команданти и војсковође који су организовали одбрану земље од агресије, онда то сигурно није тачно и обавештајни подвиг генерала Милановића припада само њему.
Ваља навести и званичну оцену рада војнообавештајне службе за период непосредно пред и током агресије из студије „Одбрана Војске Југославије у оружаној агресији НАТО на СРЈ 1999. године“, која је урађена двадесетак година касније, са временске дистанце која гарантује њену објективност, а која је резултат свестраних анализа и у којој нема никакве дилеме да је за велики успех овог тако важног сегмента Генералштаба директно заслужан генерал Милановић:
„НАЈЗНАЧАЈНИЈИ допринос ВОС ВЈ, кроз обавештајно обезбеђење, односио се на чињеницу да су достављени уверљиви подаци да предстоји агресија, са предлогом да се иде у дисперзију јединица и материјално-техничких средстава. То је на срећу учињено. Може се само замислити да нису предузете те активности колики би били губици у људству већ прве ноћи агресије, када су погођени многи војни објекти, који су били углавном празни. Евентуални подбачај ВОС ВЈ у оваквим критичним ситуацијама имао би катастрофално негативан утицај на морал војске и становништва у целини.
Најзначајнији позитивни показатељи рада ВОС ВЈ у току припреме и извођења агресије НАТО на СРЈ огледали су се у томе што је спречено стратегијско изненађење. Највећи део онога што је било потребно откривено је на време и достављено надлежним државним и војним инспштуцијама, што је директно ПОМОГЛО томе да се на време донесу потребне одлуке о активностима наших снага.“
ОНО ШТО даје додатни квалитет обавештајном раду генерала Милановића јесте то да је у Брисел отишао без адекватне припреме и тамо затекао нулту позицију са које треба да (за)почне реализацију обавештајне операције. За наше обавештајне мајсторе и велемајсторе (сигурни смо да су они и данас такви) ово је нешто што свакодневно морају имати у виду - никада се не дешава да наш обавештајац оде било где у свету а да није квалитетно припремљен, и да га тамо не чека квалитетна обавештајна основа како би без додатних траума и великог стреса кренуо у обавештајни рат. Обавештајни рад никада неће постати рутински и досадни свакодневни посао, поготово ако се користи, ствара или проширује обавештајна (шпијунска) мрежа, али треба радити на томе да он никада не постане „опасан по живот обавештајца“. Логика је једноставна, све што се може одрадити у миру или некој стабилној ситуацији треба обавезно учинити, и тиме ће рад у кризним и ратним ситуацијама бити мање стресан и колико-толико безбеднији за оперативца.
Наравно, подразумева се да потпуне безбедности и савршене сигурности у обавештајном раду напросто - нема.
Разлози због којих је НАТО пакт извршио агресију на СР Југославију и бесомучно бомбардовао Србију данас су сасвим очигледни, све је било темпирано као демонстрација војне моћи баш у време прославе (,,округле“) педесетогодишњице оснивања Алијансе. Том приликом примљене су и нове чланице - Пољска, Чешка и Мађарска - као најава нове стратегије наступања према Русији и процеса ширења НАТО пакта на Исток, који неће бити заустављен све до оружаног сукоба у Украјини. Посебно је битно нагласити пријем Мађарске у НАТО баш у том тренутку, што наравно није било случајно јер је према плановима копнених снага НАТО операција један правац напада полазио управо из те земље. Тек 2022. године смо сазнали од дугогодишњег мађарског премијера, Виктора Орбана, да је управо он одбио и тако спречио копнену инвазију на СР Југославију из тог правца. Велики државник је схватио да би то историјски било штетно за Мађарску колико и за Србију, и одбио је послушност западним моћницима. Срби му за то дугују вечну захвалност.
НРАЗМЕРЕ НАТО НЕУСПЕХА
И ДОК су наши генерали и војсковође хвалили успехе наше војнообавештајне службе, то су чиниле и најважније војне личности НАТО пакта и америчке администрације. Тако амерички генерал Мекмастер, тадашњи саветник за националну безбедност председника САД каже:„Способност Срба да дођу до озбиљних обавештајних података о савезничким операцијама је пример да технолошка супериорност не води до информацијске супериорности. Срби су евакуисали одређене мете чим су се нашле на листи мета. Мање од пет одсто српских борбених система је уништено за 78 дана бомбардовања. Напори НАТО да нападне копнене трупе непријатеља нису уродили плодом. Размере неуспеха постале су очигледне тек када је рат био готов.“
Крај
(МАПА) ОВОГ ДАТУМА СТИЖЕ ПРАВА ЗИМА И НАЈХЛАДНИЈИ ПЕРИОД! Иван Ристић за "Новости" открива: Биће још снега, долази хладан арктички ваздух
ЦЕЛА Србија окована је снегом, а метеоролог Иван Ристић за "Новости" каже да нас тек очекује права зима.
24. 12. 2024. у 14:46
ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)
ШЕСТ особа, међу којима и једно дете, убијено је у Рилску, у области Курск, као резултат ракетног удара украјинских оружаних снага, саопштио је вршилац дужности гувернера Курске области Александар Хинштајн.
20. 12. 2024. у 17:07
СТИЖЕ ПОЛИТИЧКИ ПОТРЕС? Ево ко води у анкетама за новог немачког канцелара
АЛИС Вајдел, лидерка десничарске странке Алтернатива за Немачку (АфД), према последњим анкетама, преузела је вођство испред Фридриха Мерца, лидера Хришћанско-демократске уније (ЦДУ).
24. 12. 2024. у 12:17
Коментари (1)