ХИТНО УПОЗОРЕЊЕ "БАТУТА" ГРАЂАНИМА СРБИЈЕ: Време је опасно по здравље, а ево ко посебно треба да се пази у овим хладним данима

Дејана Калинић
Дејана Калинић

09. 01. 2024. у 09:04

У СРБИЈИ је данас ледени дан, а како у биометеоролошкој прогнози упозорава Институт за јавно здравље Србије "Др Милан Јовановић Батут", време ће данас бити потенцијално опасно по здравље на територији четири округа, а сутра и прекосутра, 10. и 11. јануара, на већини територије Србије.

ХИТНО УПОЗОРЕЊЕ БАТУТА ГРАЂАНИМА СРБИЈЕ: Време је опасно по здравље, а ево ко посебно треба да се пази у овим хладним данима

Фото: Танјуг

Са аспекта здравља људи, по препорукама Светске здравствене организације, талас хладноће је појава од најмање три узастопна дана када је минимална дневна температура ваздуха испод дефинисане критичне вредности, подсећа "Батут".

- Прогнозиране вредности минималне дневне температуре ваздуха биће у категорији потенцијално опасне појаве данас, 9. јануара, на територији Севернобачког, Севернобанатског, Пиротског и Пчињског округа, а 10. и 11. јануара на већини територије Србије - наводи "Батут".

Додају да до 12. јануара у ову категорију спадају минималне дневне температуре ваздуха у деловима западне, источне и југоисточне Србије, као и 13. јануара на подручју Севернобачког и Севернобанатског округа, као и на истоку, југоистоку и деловима централне и западне Србије.

Подсетимо, у већем делу Србије данас се очекује ледени дан. Биће облачно, повремено са снегом, а више падавина очекује се ујутро.

Све последице по здравствени систем

Екстремно хладно време представља озбиљну ситуацију која код особа које се излажу овим временским условима за последицу може имати тешке компликације здравственог стања.

Стручњаци Института за јавно здравље Србије "Др Милан Јовановић Батут" у тексту са препорукама о понашању у зимским условима, напомињу да додатни фактор ризика у условима екстремне хладноће представља и учешће у саобраћају, с обзиром на појаву леда на путевима.

С тим у вези наводе да у случају неопходности изласка из урбаних целина у којима је успостављено редовно чишћење и одмрзавање путних праваца, не саветује се кретање на дуже релације возилом без пратње, с обзиром на могућност застоја услед снежних наноса, у изолованој средини, без доступне помоћи, што за последицу може имати хипотермију и евентуални смртни исход.

Фото Shutterstock

- Пролонгирано излагање веома ниским температурама ваздуха може за последицу имати озбиљне клиничке манифестације попут рововског стопала, промрзлина и хипотермије. У упозоравајуће знаке спадају - неконтролисано дрхтање, нејасан и неразговетан говор, неспретни покрети, осећај замора и конфузно понашање. Уколило се неки од поменутих знакова примете код изложене особе неопходно је хитно затражити стручну лекарску помоћ - подсећају у "Батуту".

Посебно осетљиве групе људи у ситуацијама изложености екстремној хладноћи јесу особе са дијабетесом, хипертензијом и кардиоваскуларним поремећајима здравља, затим особе са ординираном специфичном терапијом које треба да провере са изабраним лекаром да ли током екстремно хладног времена треба да промене терапију, а у посебно осетљиве спадају и старије особе, деца предшколског узраста и труднице.

У условима екстремне хладноће заштита организма постиже се коришћењем одговарајуће гардеробе, као и адекватном исхраном.

Смрзавање - општа хипотермија

Смрзавање је стање снижене опште телесне температуре. Настаје када организам губи више топлоте него што је може створити. Алкохолисана стања, исцрпљеност и ниска температура околине убрзавају настанак смрзавања. Новорођенчад и мала деца су врло склона смрзавању због мале телесне масе и неразвијених заштитних терморегулационих механизама.

- У почетку особа има осећај хладноће и дрхти (овај стадијум може и изостати). Касније осећај хладноће престаје, јављају се умор, тромост и велика жеља за сном. Све телесне и психичке функције се успоравају. Понекад се јављају привиђења. Са даљим снижавањем телесне температуре особа губи свест. Дисање и рад срца се јако успоравају. Ако се не пружи помоћ, смрт наступа због престанка дисања и срчаног рада - објашњавају у "Батуту".

Фото Shutterstock

Ако је смрзнута особа при свести, неоходно је унети је у топлу просторију. Влажну и мокру одећу треба заменити сувом, дати му топла, заслађена, безалкохолна пића. Може се употребити термофор и слични извори топлоте за загревање болесника - топла цигла, камен, али не прислањати их директно на тело, него преко слојева одеће. Ако на располагању нема топле просторије, покушати са изоловањем особе са свих страна одећом /текстилом/простиркама, новинским папиром или другим материјалом и позвати помоћ.

Ако смрзнута особа није при свести, проверити дисање и срчани рад и по потреби започети мере оживљавања.

- У стању хипотермије дисање и срчани рад могу бити толико ослабљени и успорени да се не примећују, то јест тешко региструју од стране затечених лица. Постојање и минималног дисања од само 2-3 удисаја у минути искључује потребу оживљавања. При оживљавању смрзнуте особе треба бити упорнији него иначе јер вреди правило да болесник није мртав док није топао и мртав. Загревање смрзнуте особе без свести треба спроводити постепено и то тако да се прво греје труп болесника, тј. предео срца. Равномерно загревање целог тела могло би бити кобно јер ширење крвних судова при загревању доводи до пада крвног притиска и истовременог прилива хладне крви с периферије организма у срце, што може изазвати срчани застој - наводе стручњаци Института "Батут".

Смрзотине - промрзлине

Смрзотине су локалне повреде настале излагањем делова тела ниским температурама. Јављају се најчешће на истуреним деловима тела - стопалима, прстима руку, ушима и носу, услед компромитоване циркулације крви, што се поспешује тесном и влажном обућом и стањима опште исцрпљености. Често се јављају заједно с општом хипотермијом тела.

У ризику су особе које дуже бораве у природи у зимским условима - извиђачи, планинари, алпинисти… Тесна обућа смањује циркулацију у стопалу и тиме погодује настанку смрзотина, поготово ако се дуже време не скида.

- У почетку постоји осећај хладноће у захваћеном делу који прелази у бол. Нагли престанак осећаја хладноће и боли знак су почетка смрзавања. Кожа је модра, бледа или црвена. Касније настаје оток, а понекад и пликови - наводе у "Батуту".

Такву особу треба увести у топлу просторију и скинути јој одећу, обућу и прстење. Комади тканине који су залепљени за кожу не смеју се насилно скидати већ их треба обрезати маказама. Смрзотине треба покрити газом, али не омотавати завојем. Руку или ногу са смрзотином треба имобилисати и ставити у повишен положај. Не треба трљати промрзле делове тела, бушити пликове, не стављати прашак, маст и слично на смрзотину, не навлачити рукавице или чарапе на смрзнуте делове, не загревати промрзле делове тела термофором и сличним изворима топлоте, и не дозволити особи за смрзнутим стопалом да хода.

Рововско стопало

Рововско стопало је вид оштећења ткива стопала које настаје при дуготрајном излагању температурама нижим од 4°C, у условима појачане влаге, тесне обуће, одсуства кретања. Најчешће настаје код војника који дуго бораве у рововима, као последица смањења циркулације крви у ногама.

Промене су у почетку типичне, као код смрзотина I и II степена, а касније долази до иреверзибилних оштећења услед стазе, едема, развоја гангрене.

Иначе, просечна човекова телесна температура износи 37°C.

(Телеграф)

БОНУС ВИДЕО: ЗАВЕЈАН АУТО-ПУТ КОД РУМСКЕ ПЕТЉЕ: Километарске колоне у смеру ка Загребу

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
КАКО СУ ЕКСПЛОДИРАЛИ ПЕЈЏЕРИ КОД ГОТОВО 3.000 ЉУДИ? Постоје две теорије, а једна је посебно застрашујућа

КАКО СУ ЕКСПЛОДИРАЛИ ПЕЈЏЕРИ КОД ГОТОВО 3.000 ЉУДИ? Постоје две теорије, а једна је посебно застрашујућа

ОКО 2.800 људи, међу којима и велики број припадника либанског оружаног покрета Хезболах, који подржава Иран, као и лекари, повређени су у уторак након што су им експлодирали пејџери којима су комуницирали.

17. 09. 2024. у 21:06

ОШТРО УПОЗОРЕЊЕ МОСКВЕ БАЈДЕНУ, ШОЛЦУ И МАКРОНУ: Моћније оружје од вашег је спремно

ОШТРО УПОЗОРЕЊЕ МОСКВЕ БАЈДЕНУ, ШОЛЦУ И МАКРОНУ: Моћније оружје од вашег је спремно

ПРЕДСЕДНИК САД Џозеф Бајден, немачки канцелар Олаф Шолц и председник Француске Емануел Макрон могу испровоцирати сукоб који може довести до неповратних последица, рекао је данас председник Думе Русије Вјачеслав Володин на пленарној седници.

17. 09. 2024. у 17:35

НАГЕ СЛИКЕ: Због ових радова је Меланија Трамп подигла глас (ФОТО)

НАГЕ СЛИКЕ: Због ових радова је Меланија Трамп подигла глас (ФОТО)

МЕЛАНИЈА Трамп (54), бивша прва дама Америке, осврнула се на своје голишаве фотографије настале током њене манекенске каријере. Лепа Словенка изнела је став о контроверзним сликама у својој објави на друштвеним мрежама, везаној за њене предстојеће мемоаре под називом "Меланија".

19. 09. 2024. у 18:20

Коментари (0)

СУСРЕТ ЗВЕЗДА У БЕРЛИНУ: Ана Ивановић и Роџер Федерер пред егзибициони турнир (ВИДЕО)