КАКО МОГУ ДА СЕ ВРАТЕ ОБРИСАНИ ПОЗИВИ И ПОРУКЕ? Огласио се стручњак за телекомуникације
СТРУЧЊАК са Факултета инжењерских наука Универзитета у Крагујевцу, који се бави телекомуникацијама, доц. др Милан Чабаркапа је истакао да поруке и позиви обрисани из мобилног телефона остају у бази података оператера.

Фото Shutterstock
Многи стручњаци тврде да је битно да се утврди и да ли су поруке и позиви из телефона мајке, којима ће се свакако ући у траг, брисани са намером јер су повезани са случајем или је она то радила и раније, рутински.
Али без обзира на то да ли су поруке и позиви обрисани из мобилног телефона, остају у бази података оператера, што је за МОНДО потврдио и стручњак са Факултета инжењерских наука Универзитета у Крагујевцу, који се бави телекомуникацијама, доц. др Милан Чабаркапа. Он је појаснио како се ти подаци чувају у бази података оператера.
- Овако кад се каже у општим појмовима нема неко велико значење. Поред стандардних апликација за СМС поруке и позиве које долазе фабрички инсталиране од стране произвођача, данас корисници на мобилним телефонима имају најчешће неколико додатно инсталираних апликација за 'чет'. Најпопуларније апликације су данас у власништву гиганата попут 'Гугла', 'Фејсбука', 'Мајкрософта'... Уколико су обрисане СМС поруке, оне ће бити сачуване у базама мобилних оператера. Уколико су обрисане поруке из рецимо 'Фејсбук чета', биће сачуване у бази 'Фејбука' - навео је Милан Чабаркапа.
Додао је да је уверен да је полиција контактирала са техничком подршком ових великих компанија и тражила њихову базу података порука и позива.
- Претпостављам да је наша полиција и одељење задужено за то (а који раде врхунски посао, предавао сам неким људима који тамо раде, а и познајем и друге, и тврдим да посао раде баш врхунски) већ службено званично контактирало са техничком подршком у овим великим компанијама, а која је задужена да одговара на захтеве званичних државних органа земаља, и да ће им, због значаја овог случаја, комуникације и поруке бити достављене јако брзо. То је некаква пракса кад су овакве ствари у питању. Колико ми је познато, а на основу искустава и из наше и из неких других земаља Европе, на неке званичне захтеве државних органа, те компаније не желе позитивно да одговоре чувајући на тај начин приватност својих корисника. Овај случај је изузетно осетљив и уколико је коришћена нека од тих апликација, мислим да ће одговор сигурно бити позитиван - навео је он.
Стручњак са Факултета инжењерских наука Универзитета у Крагујевцу је такође нагласио да ништа неће моћи да се сакрије од државних органа јер је могуће да се врати сваки податак који је обрисан из мобилног уређаја.
- Што се тиче обрисаних података претходно снимљених локално на телефону или рачунару, и ту је форензиком уређаја могуће да се рестаурира и реконструише неки део података који су обрисани. У питању је читава наука и зависи под којим условима, који је оперативни систем у питању, која верзија... другим речима, има много варијабли и тематика је изузетно комплексна - закључује разговор доц. др Милан Чабаркапа.
Подсетимо, двогодишња девојчица Данка Илић из Бора нестала је прошлог уторка око 13.45 у насељу Бањско поље. Због нестанка по први пут је активиран систем "Пронађи ме".
БОНУС ВИДЕО: СНИМАК ИЗ БЕЧА - Девојчица личи на несталу Данку, ради се на идентификацији
(Мондо)
Препоручујемо

ШОК ОТКРИЋЕ, ЕВО КО ВОДИ ОБОЈЕНУ РЕВОЛУЦИЈУ У СРБИЈИ! Вучићевић разоткрио блокадерско-криминалну хоботницу, у све умешан ректор Ђокић!
ГЛАВНИ уредник Информер ТВ Драган Ј. Вучићевић открио је шокантне податке о медијско-политичкој, блокадерској криминалној хоботници која се крије иза покушаја изазивања грађанског рата у Србији.
20. 07. 2025. у 15:05

ШОК ПРИЗОР НА ЕВЗОНИЈУ: Човек стигао на границу у ово време, нема живе душе! Ево када да кренете пут Грчке
ЛЕТЊИ одмор за многе грађане Србије и региона започиње у бескрајном реду на граничном прелазу Евзони, на улазу из Северне Македоније у Грчку.
20. 07. 2025. у 11:15

Научници ајкулама спустили мртву краву на 1.629 метара дубине - нису могли да верују шта су рибе урадиле (ВИДЕО)
"ТО ПОКАЗУЈЕ стратегију преживљавања код врста које се не хране усамљено."
14. 07. 2025. у 13:06
Коментари (0)