ПАЦИЈЕНТ СА ТРАНСПЛАНТИРАНИМ СРЦЕМ ОТПУШТЕН СА ИНСТИТУТА ДЕДИЊЕ: "Захваљујући породици донора, спасен је мој и живот још петоро људи" (ФОТО)

Novosti online

17. 08. 2024. у 13:39

ПАЦИЈЕНТ Милан Кричак, стар 34 године коме је трансплантирано срце на Институту за кардиоваскуларне болести Дедиње, данас је отпуштен кући, уз аплауз свих запослених, директора Института Милована Бојића и министра здравља Златибора Лончара.

ПАЦИЈЕНТ СА ТРАНСПЛАНТИРАНИМ СРЦЕМ ОТПУШТЕН СА ИНСТИТУТА ДЕДИЊЕ: Захваљујући породици донора, спасен је мој и живот још петоро људи (ФОТО)

Tanjug

После готово три деценије у ИКВБ је урађена трансплантација срца захваљујући хуманости породице донора, а осим Милановог, спасено је још пет живота. У пратњи породице, пацијент је напустио болницу и захвалио се тиму лекара, министру здравља, а пре свега породици донора.

Навео је да му је дијагноза постављена пре 20 година, а да је последњих годину и по дана провео чекајући ново срце.

- Захваљујући породици донора, спасен је мој и живот још петоро људи. Када стигнем кући, прво ћу загрлити своју децу - каже Кричак.

Упутио је апел свима који се нађу у ситуацији да одлуче о донирању органа, да кажу "да" и тиме продуже и до осам живота.

ФОТО: Novosti

Министар здравља Златибор Лончар захвалио је тиму лекара на урађеној трансплантацији и апеловао на све да се подигне свест о значају донирања органа.

- Мислим да је ово најсрећнији дан за Миланову породицу. Неизмерна захвалност породици која је дала пристанак, без тога не бисмо данас били овде и то не би била тема. Све честитке, Бојићу на организацији, јер ово није нимало лако, после 30 година организовати и наставити као да се није стало ниједан дан. Честитке тиму, који је велики. Честитам у име Владе Србије и председниково име на успеху који су урадили - рекао је министар.

Истиче да је преко 2.000 људи у Србији тренутно у ситуацији у каквој је био Милан пре пар недеља.

- Због тих људи који немају други излаз и друго решење осим да неко каже 'да', ја молим све да размисле о значају тога. У последње две-три недеље у Србији је 16 људи имало трансплантацију, а да није било тих 'да', они данас можда не би били са нама. А сада су сви добро - истакао је Лончар.

Навео је да држава омогућава све потребно како би се програм трансплантације одвијао у земљи.

Tanjug

- Ако можемо све ресурсе да уложимо, и тимове и услове, дајте да спасимо те животе. Разговарајте са људима у вашој околини, да објаснимо шта може са се уради и да је то најхуманији чин - рекао је он.

Директор ИКВБ Дедиње Милован Бојић рекао је да је, заједно са целим тимом лекара, изузетно срећан.

- Почели смо са трансплантационим програмом 1995. године и урадилии смо 26 или 27 трансплантација. Готово три деценије у нашој згради није било трансплантационог програма, али срећом он није нестао из српске медицине, јер је трансплантациони центар УКЦС радио тај посао - истакао је Бојић.

Поручио је да је поносан јер је Дедиње поново део тог програма.

ФОТО: Novosti

- После дуге паузе, ова установа је логистички, синхронизовано, организовано и феноменално изнела ту трансплантацију, а да нам сада одмах јаве да треба нова ми бисмо спремни ушли одмах - рекао је он.

Додаје да је у претходне три деценије тим стручњака са Дедиња радио са клиником из Будимпеште на обучавању кадра.

- Срећни смо да данас враћамо цовека старог 34 године својој породици, друштву, држави. Велико хвала иде министру здравља Златибору Лончару на свему што ради за здравство, а посебно јер је доласком у нови мандат, овај програм покренуо из мртвих. То је велика нада за све пацијенте који чекају орган, само код нас у Дедињу их је 50. Хвала породицама донора, који у најтежем тренутку схватају да органи њихових највољенијих некоме представљају једини лек - навео је Бојић.

Tanjug

 

Начелник Центра за срчану слабост ИКВБД, кардиохирург др Саша Боровић појаснио је да су сви услови за обављање трансплантација на Дедињу испуњени, али да је први и најважнији предуслов то једно 'да', односно донирање органа.

- Морамо да подигнемо свест грађанства сви заједно да је трансплантација богоугодан и хуман чин. Хвала министру на подршци коју нам пружа, ми смо сви пресрећни и настављамо даље, јер имамо жељу да спасимо животе - нагласио је Боровић.

Докторке Драгана Унић и Драгана Кошевић, такође део трансплантационог тима ИКВБ Дедиње, поручиле су да су поносне јер су део тима који је после три деценије извео трансплантацију и функционисао као једно.

(Танјуг)

БОНУС ВИДЕО:
ЈАПАНСКИ НАУЧНИЦИ КРЕИРАЛИ РОБОТА: Насмејано лице од живих ћелија коже

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ЦУРЕ ДЕТАЉИ ТРАМПОВОГ МИРОВНОГ ПЛАНА: Украјина задржава суверенитет, формира се демилитаризована зона?

ЦУРЕ ДЕТАЉИ ТРАМПОВОГ МИРОВНОГ ПЛАНА: Украјина задржава суверенитет, формира се демилитаризована зона?

КАНДИДАТ републиканаца за потпредседника Џеј Ди Венс рекао је у интервјуу Шону Рајану 12. септембра да би мировни план Доналда Трампа за окончање рата у Украјини, могао да укључује, поред осталих аранжмана, успостављање специјалне демилитаризоване зоне између Украјине и Русије, преноси Кијев пост.

12. 09. 2024. у 21:39

БИЋЕМО ПРИНУЂЕНИ Путин: НАТО одлучује да ли ће директно ући у сукоб у Украјини!

"БИЋЕМО ПРИНУЂЕНИ" Путин: НАТО одлучује да ли ће директно ући у сукоб у Украјини!

ЗЕМЉЕ НАТО-а сада не разговарају само о могућој употреби западног оружја дугог домета, већ одлучују да ли ће се директно укључити у украјински сукоб, рекао је руски председник Владимир Путин у разговору са новинарима, преноси РИА Новости.

12. 09. 2024. у 18:55

Коментари (0)

ПИКСИ, ГЛЕДАШ ЛИ? Док се Србија мучи са реализацијом, Јовељић решета у Америци (ВИДЕО)