ВЕЛИКА КОРИСТ ОД ЕВРОПСКОГ ЛИТИЈУМСКО-МИНЕРАЛНОГ БУМА Литијумска револуција: Како Европска унија мења тржиште кроз стратешке пројекте
EВРОПА се убрзано припрема за велике промене, јер се њена привреда фокусира на коришћење сопствених минералних ресурса.

Фото: Shutterstock
Недавна одлука Европске уније да издвоји 47 стратешких пројеката у области критичних сировина, међу којима је и литијум, јасно показује њену амбицију да смањи зависност од увоза и обезбеди сигурније снабдевање кључним ресурсима за будућност. Ови пројекти, фокусирани на домаћу производњу литијума, могу значајно променити тржиште електричних возила, обезбедити стабилније ланце снабдевања и ојачати конкурентност европских произвођача.

Стратешки пројекти у области критичних сировина као што су литијум, кобалт и ретки земљани елементи, обухватају све аспекте - од рударења и прераде до рециклаже, и део су ширег плана Европе да обезбеди већу аутономију када је реч о ресурсима потребним за зелену транзицију. Европска комисија, на челу са Урсулом фон дер Лајен, јасно је ставила до знања на последњем Светском економском форуму у Давосу да ЕУ мора да се прилагоди глобалним променама кроз нову стратегију названу "Компас конкурентности" (Competitiveness Compass).
РЕГИСТРУЈ СЕ И ЧЕКА ТЕ 5 ДАНА БОНУСА - БЕЗ РИЗИКА!

Ова стратегија, дефинисана на основу препорука Марија Драгија, економисте и бившег премијера Италије, има циљ да ојача европску економију кроз иновације, декарбонизацију и јачу отпорност. Литијум, кључни елемент у производњи батерија за електрична возила и обновљиве изворе енергије, игра централну улогу у овом плану. Економски аналитичари предвиђају да ће производња литијума на европском тлу смањити трошкове и унапредити стабилност ланца снабдевања, што ће се одразити на ниже цене електричних возила. Смањење регулаторних баријера и већа улагања у рударство литијума омогућиће европским произвођачима батерија, као што су "Нортволт" и "Веркора", да конкуришу глобалним гигантима, попут азијског CATL. Уз нову индустријску политику и јачање унутрашњег тржишта сировина, ЕУ шаље јасну поруку да је "Европа отворена за бизнис", како је истакла Урсула фон дер Лајен.
Индустрија и одрживи развој
Европа већ показује да је могуће успешно спојити индустријску експанзију и одрживи развој - кроз пројекте који укључују најсавременије методе одговорног рударења, ефикасну рециклажу батерија и сарадњу са локалним заједницама. На том путу, ЕУ има јединствену прилику да постигне конкурентност применом највиших еколошких стандарда, Одрживост је, како се наводи у конкурсу Европске комисије, и била један од главних критеријума за избор стратешких пројеката.
РЕГИСТРУЈ СЕ И ЧЕКА ТЕ 5 ДАНА БОНУСА - БЕЗ РИЗИКА!
Инвестирање у иновације у рударству и образовању, прераду материјала и рециклажу створиће милионе квалитетних радних места, подстаћи економски раст и значајно смањити утицај на животну средину, постављајући темеље за одрживу, конкурентну и независну Европу, закључак је EIT RawMaterials. Ова иницијатива је део Европског института за иновације и технологију (ЕИТ), а покренута је да подстакне сарадњу између индустрије, универзитета и истраживачких центара у циљу осигурања одрживе и конкурентне снабдевености критичним сировинама.

Кључни успех за Европу биће усклађивање амбициозних економских циљева са водећом улогом у одрживој производњи. Док континент гради сопствене ланце снабдевања стратешким минералима, комбинација иновација и зелених технологија пружа јединствену прилику да се постигне конкурентност уз примену највиших еколошких стандарда.
М-50

ЧЕТИРИ ЗЕМЉЕ ЕУ ОДБИЛЕ ТРАМПОВ ПЛАН: Неће да купују америчко оружје за Украјину!
ЧЕТИРИ европске земље одбиле су да учествују у пројекту председника САД Доналда Трампа о куповини америчког оружја за Украјину.
16. 07. 2025. у 14:12

БЕБА ИЗ СРБИЈЕ СЕ УГУШИЛА НАОЧИГЛЕД РОДИТЕЉА: Незапамћена трагедија на Халкидикију
БЕБА из Србије, стара свега 13 месеци, изненада је изгубила живот у једном угоститељском објекту на Халкидикију. Како наводе грчки медији, ова незапамћена трагедија одиграла се пред очима дететових родитеља.
16. 07. 2025. у 14:33

Научници ајкулама спустили мртву краву на 1.629 метара дубине - нису могли да верују шта су рибе урадиле (ВИДЕО)
"ТО ПОКАЗУЈЕ стратегију преживљавања код врста које се не хране усамљено."
14. 07. 2025. у 13:06
Коментари (0)