ПУТ КРОЗ ВРЕМЕ И ПРОСТОР: У Новом Саду снимају филм о аустријском књижевнику Карлу-Маркусу Гаусу
Карл-Маркус Гаус, познати аустријски књижевник, уредник, члан Немачке академије за језик и поезију и члан жирија за доделу Награде "Александар Тишма", последњих дана борави у Новом Саду, где аустријска екипа снима документарни филм о њему. Обишли су и Футог, у ком је одрасла Гаусова мајка, па Танурџићеву палату, у част његовом умрлом пријатељу, писцу Александру Тишми, а снимили су и дуге шетње са књижевником Ласлом Вегелом, са којим радо дели фиш-паприкаш, као и промоцију Гаусове две књиге у Културном центру Новог Сада.

V.C.S.
У издању "Академске књиге" прошле године изашла је Гаусова путописно-есејистичка проза "У музеју одбачене будућности", а ове године "Авантуристичко путовање кроз моје собе".
- Господин Холцхаузен, познати аустријски режисер документарних филмова, и његова екипа пратили су ме последњих годину и по. Увек смо снимали уз реку. У Салцбургу уз две речице које се уливају у Салцу, а она се, опет, улива у Дунав. Снимали смо пратећи токове тих река и следећи Дунав до Новог Сада - објашњава Гаус.
У Футогу су се задржали на локалном гробљу, где су пронашли гроб његове прабаке. Он је познат као љубитељ етнокултура и "малих" народа, од којих многи изумиру, попут Гагауза, који живе на југу Молдавије, одрекли су се ислама, прихватили православље и турски пишу ћирилицом. Као таквог, Гауса је нарочито фасцинирала футошка Купусијада.
- У филму Ласло Вегел игра велику улогу, са њим смо много шетали, а индиректно и Тишма. Путем Данила Киша овог пута нисмо ишли, иако га помињем у својим делима. Пре 30 година написао сам велики есеј о Кишу и тада сам пратио његове новосадске трагове - прича Гаус.
Филм о њему, каже, "мора да осликава љубав према свету":
- Нисам велики љубитељ празника и свечаности, али јесам љубитељ свакодневице, према њој гајим готово религиозни однос.
И заиста, у његовим књигама види се ванредна моћ запажања детаља, који би неком мање вештом посматрачу - промакли. Такође изражава оштар критички став према маргинализацији мање развијених делова Европе, двоструким аршинима, ревизији историје... Покушава да сачува од заборава свет који је ишчезао или ишчезава пред нашим очима.

V.C.S.
- Пишем како бих оставио знак свог присуства у овом времену и на планети Земљи - рекао нам је Гаус пре промоције, а на самој промоцији на исто питање из публике одговорио је:
- Док пишем, паметнији сам него у животу. Када ме супруга пита како ми се нешто допада, кажем јој да немам појма јер још о томе нисам писао. Док пишем, не само да сам паметнији, већ сам и храбрији. Ако бих престао, постао бих неморалнији.
Гаус је одрастао у Салцбургу, у ком и данас живи, као најмлађе од петоро деце. Његови родитељи су са децом причали немачки. Када хоће нешто међусобно да расправе а да их малишани не разумеју, прелазили су на српско-хрватски, уз који су одрасли, а када би свађа прешла у брачну нежност упловили би у мађарски. Гаус не зна ни српски, ни мађарски, али је од најранијег детињства заволео Војводину, коју су у породици, због мултикултуралности, сматрали Швајцарском.
КРЛЕЖА КАО ГЕТЕ
МИРОСЛАВ Крлежа је за Гауса "Гете двадесетог века":
- Као и Гете, он се окушао у свим жанровима, од романа, преко песме, баладе, до есеја, и све је било одлично. Сартр је шездесетих година дошао до једине његове књиге преведене на француски. Рекао је: "Штета што раније нисам упознао овог човека, многе бих странпутице уштедео." Једини разлог зашто Крлежа у Европи није поштован колико заслужује јесте тај што потиче са Балкана - каже Гаус.
У књизи "У музеју одбачене будућности", он путује кроз Молдавију, Бугарску, Нови Сад и Хрватску и описује необичне сусрете са познатим и непознатим људима. У "Авантуристичком путовању кроз моје собе" поиграо се жанром који је увео Гзавије де Местр, који је био осуђен због учествовања у двобоју на 42 дана кућног затвора. Током "робије" пише путописе из своје собе, описујући предмете и размишљања која код њега побуђују. Управо то је урадио и Гаус, описујући свој салцбуршки стан, па нас је у књизи прошетао кроз интимну историју своје породице и кроз модерну светску историју. Жанр је назвао "путологијом".

ПОРОДИЦЕ У ШОКУ НАКОН ШТО СУ ОТВОРИЛЕ КОВЧЕГЕ СА ТЕЛИМА: Нове бизарности након пада авиона у Индији
СИН жене која је погинула у паду авиона компаније Air India изјавио је за Би-Би-Си да су у ковчегу с телом његове мајке пронађени и „други остаци“.
23. 07. 2025. у 16:49

ЕКСКЛУЗИВНИ СНИМЦИ ХАПШЕЊА ШИПТАРСКОГ ТЕРОРИСТЕ: Овако је пао бивши припадник ОВК у Свилајнцу, ево за шта се сумњичи (ВИДЕО)
ШИПТАРСКИ терориста и бивши истакнути припадник терористичке ОВК Халили Лулзин, ухапшен је данас у Свилајнцу, у заједничкој акцији Безбедносно-информативне агенције, Службе за откривање ратних злочина УКП МУП-а Републике Србије, а у сарадњи са Тужилаштвом за ратне злочине.
22. 07. 2025. у 20:54

НАУЧНИЦИ У СТРАХУ - РИЗИК ОД НЕСТАНКА: Ада Бојана и Бококоторски залив у опасности - море никада није било такво
НИВО Јадранског мора ће, према пројекцијама, до краја века порасти 35 центиметара (цм), што ће угрозити обалска подручја, посебно подручје Аде Бојане и делове Бококоторског залива, наводи се у прошлогодишњем Нацрту Националног плана Црне Горе за прилагођавање на климатске промене.
25. 07. 2025. у 08:55
Коментари (0)