ФИЛМ О ПОСЛЕДЊИМ ДАНИМА ПУКОВНИКА РАЈЕВСКОГ ТРИЈУМФОВАО У РУСИЈИ: Судбина јунака из "Ане Карењине" (ФОТО/ВИДЕО)
СРПСКИ документарно - играни филм „Вода - Последњи дани пуковника Рајевског“ тријумфовао је на управо завршеном Међународном фестивалу у Ростову на Дону.

Foto:autori filma
Остварење открива борбу и страдање славног пуковника Николаја Николајевича Рајевског (1839-1876), који је своје срце оставио као добровољац у борби против Турака у Горњем Адровцу код Алексинца. Читаоцима широм света познат је и као гроф Вронски, јунак Толстојевог романа „Ана Карењина“.
- Конкуренција је заиста била изузетна, 375 радова из 11 држава, такмичило се за награде у пет категорија – каже за „Новости“ режисер Горан Ерчевић из Крушевца. - „Вода“ је била у номинацији за дугометражно документарно - играни филм. По традицији Савез Новинара Русије Међународног филмском фестивала "Линија фронта", нама је припало специјално признање за најбољи филм. Надам се да ћемо наставити са успешним приказивањима филма на наредним фестивалима.
Аутори предочавају за „Новости“ да ће се филм појавити на још три фестивала у Русији и у Европи. У Крушевцу ће бити приказиван током децембра. Интересовање о драматичним детаљима из 16 дана живота грофа Вронског влада од како је почело снимање остварења о животу одликованог хероја. Снимало се у Крушевцу, Александровцу, Алексинцу, Смедереву, Шаргану, Београду, Криму.
- Последњи дани у нашој земљи представљају други боравак пуковника Рајевског на овим просторима, будући да су сачувана писма које је писао током 1867.године, у Чачку и у Београду – каже Ерчевић. - Са више хиљада добровољаца борио се у Српско - турском рату. Приказали смо и ретроспективу живота, одрастања, школовања и војничке каријере пуковника пре доласка у Србију, али је у средишту збивања његово херојство у Србији.
Посебно место у филму посвећено је Руској (Шареној) цркви или Цркви љубави у Горњем Адровцу. Богомоља је као метох манастира Свети Роман подигнута у јесен 1903. захваљујући средствима Марије Рајевске, снаје пуковника, док је црквено имање купила краљица Наталија Обреновић. Неколико дана је пуковник почивао у порти Манастира Свети Роман, да би његово тело у пратњи мајке, било пренето у Саборну цркву у Београду.
У играно - документарном остварењу играју Дејан Тончић, Војин Ћетковић, Бранислав Трифуновић, Иван Вуковић, Владимир Јоцовић, Бојан Цветковић, Милан Паовић, продуцент. Наратор је Душан Јовић. Сценарио је писао новинар Слободан Ценц, а музику компоновао Мирољуб Аранђеловић - Расински.
СРЦЕ
ПУКОВНИК Николај Рајевски је непосредно пред погибију рекао да уколико страда, његово тело врате у Русију, али да му срце оставе у Србији. Верује се да је срце остало у манастиру Свети Роман у Ђунису.

ЦЕО ШИД ТУГУЈЕ ЗА ЛЕПОМ МИЛАНОМ: Девојка (26) трагично преминула, данима се опраштају од ње на друштвеним мрежама
ДЕВОЈКА Милана Мишић (26) из Шида трагично је преминула 15. јула, а на вечни починак испраћена је два дана касније у пратњи неутешне породице, пријатеља, рођака и многобројних суграђани који се данима од ње опраштају на друштвеним мрежама.
27. 07. 2025. у 08:48

ЕКСКЛУЗИВНИ СНИМЦИ ХАПШЕЊА ШИПТАРСКОГ ТЕРОРИСТЕ: Овако је пао бивши припадник ОВК у Свилајнцу, ево за шта се сумњичи (ВИДЕО)
ШИПТАРСКИ терориста и бивши истакнути припадник терористичке ОВК Халили Лулзин, ухапшен је данас у Свилајнцу, у заједничкој акцији Безбедносно-информативне агенције, Службе за откривање ратних злочина УКП МУП-а Републике Србије, а у сарадњи са Тужилаштвом за ратне злочине.
22. 07. 2025. у 20:54

НАУЧНИЦИ У СТРАХУ - РИЗИК ОД НЕСТАНКА: Ада Бојана и Бококоторски залив у опасности - море никада није било такво
НИВО Јадранског мора ће, према пројекцијама, до краја века порасти 35 центиметара (цм), што ће угрозити обалска подручја, посебно подручје Аде Бојане и делове Бококоторског залива, наводи се у прошлогодишњем Нацрту Националног плана Црне Горе за прилагођавање на климатске промене.
25. 07. 2025. у 08:55
Коментари (0)