ЈОКО ОНО ПРАТИ ЂАКОМЕТИЈА: Значајни европски музеји и галерије у 2024. припремају изложбе посвећене великим уметницима
АМБИЦИОЗНЕ програме за нову 2024. годину припремили су многи значајни музеји и галерије широм Европе - са изложбама дела, од класика до савременика. А у мају стиже и јубиларно, 60. Бијенале у Венецији!
После великих поставки Рембранта и Вермера, амстердамски Ријксмузеум ће у фебруару одати почаст Франсу Халсу, чувеном мајстору холандског Златног доба, из 17. века. Међу његових 50 портрета војника, деце, љубавника и пијанаца, по којима се прославио, изложба је посебна и по томе што ће после 150 година, у његовој отаџбитни, први пут бити изложено и најпознатије Халсово платно "Каваљер који се смеје". А Национална галерија Данске ће идућег месеца угостити изложбу "Алберто Ђакомети: Шта око сусреће" са скулптурама, сликама, графикама и цртежима швајцарског уметника. Реч је о радовима насталим двадесетих и тридесетих година прошлог века, током најплоднијих деценија аутора чија скулптура човека који хода је и даље најскупље вајарско дело продато на некој аукцији.
Сезону у бечком музеју Албертина отварају већ 17. фебруара, представљањем откупа из последње две деценије, међу којима су дела Баскијата, Александра Диопа, Еве Бересин и многих других. Непуних месец дана касније, 8. марта, следи омаж једом од најславнијих уметника поп-арта - Роју Лихтенштајну. Поводом века од рођења биће представљене кључне етапе његовог разноврсног опуса, почев од раних шездесетих.
У Бечу ће, ипак, када је реч о ликовним догађајима, најузбудљивија бити друга половина године. Јер, у септембру ће велика јесења изложба у Албертини бити посвећена легенди руског авангардног сликарства - Марку Шагалу. Чиниће је око 90 радова, укључујући и она дела на којима је приказао период Другог светског рата и страхоте Холокауста. Почетком октобра, Уметничко-историјски музеј ће први пут током 133 године постојања, отворити велику изложбу посвећену холандском сликару Рембранту ван Рајну. На поставци ће бити 50 слика и цртежа, али и дела Самуела ван Хогстратена, једног од његових талентованијих ученика, који је постигао велики успех на бечком двору. У октобру је планирана још једна ексклузива: прва ретроспектива поставка дела Пола Гогена у Аустрији, после шест деценија. Организује је Кунстфорум Банке Аустрије и чиниће је 80 експоната, тачније слика, графика и скулптура.
Значајана изложба Анселма Кифера "Пали анђели", која је током претходног Бијенала задивила уметнички свет у Дуждевој палати, од маја до јула, сели се у Палату Строци у Фиренци. Док ће посетиоци овогодишње највеће светске изложбе у Венецији, као бонус, моћи у Академији да погледају поставку холандско-америчког уметника Виљема де Кунинга. Кустоси поставке усредсредили су се на радове са два кључна Кунингова путовања по Италији. Током првог, 1959, упознао је Саја Твомблија и Алберта Бурија, а деценију касније ту је први пут почео да ради са глином, направивши 13 малих скулптура које су касније изливене у бронзи.
Микеланђело, Леонардо, Рафаел
ПОСЛЕДЊЕ стваралачка деценија Микеланђела Буонаротија, када је напустио Фиренцу, да се никада ту не врати и отишао у Рим, у центру је интересовања изложбе коју ће угостити Британски музеј. На њој ће се наћи цртежи, припреме за чувену фреску "Страшни суд", као и студије за базилику Светог Петра. Микеланђелова дела, заједно са радовима Леонарда и Рафаела, чине поставку у Краљевској академији у Лондону. Три Титана ителијанске ренесансе биће предфстављена кроз њихове цртеже.
Од многих париских ликовних посластица наредно пролеће обележиће 150. годишњица импресионистичког покрета, са великом изложбом у Музеју Орсеј, на којој ће се наћи 130 дела Реноара, Монеа, Писароа, Сезана, Дега... А за лето се припрема отварање обновљеног Музеја Ежена Делакроа, кога су у његовом париском стану основали 1929. Едуард Вилар, Пол Сињак и Морис Денис, а који је тренутно под ингеренцијом Лувра. Прва поставка у обновљеном музеју биће посвећена односу Делакроа и 18 година старијег Жан-Огист-Доминик Енгра, са којим је био у својеврсном ривалству.
Осло ће и ове године бити у знаку Едварда Мунка: његов музеј, који чува 26.000 радова овог експресионисте, на 13 спратова зграде, отворен пре две године, на 11. спрату представиће изложбу под именом "Хоризонти". Његова дела биће стављена у дијалог са радовима Емила Нолда, Оскара Кокошке, Габријела Мантера...
Лондонски Тејт модрен ће већ у фебруару отворити поставку "Јоко Оно: Музика мисли". Биће обухваћено готово седам деценија каријере мултимедијалне уметнице коју свет препознаје и као удповицу Џона Ленона. Међу њених 200 радова су инсталације, филмови, фотографија, музика... У истом музеју, крајем априла, биће на заједничкој изложби представљена дела најзначајнијих експресиониста - Кандинског, Мантера и групе "Плави јахач". Изненађење ће приредити и Музеј Викторије и Алберта, који за јуни припрема изложбу у част 40 година модне каријере првог тамнопутог супермодела - Наоми Кембел.
ТАЧНО НА ОВОМ МЕСТУ БИ МОГАО ПОЧЕТИ ТРЕЋИ СВЕТСКИ РАТ: Путин га сматра својом територијом, НАТО трупе већ распоређене
ОВАЈ снегом прекривени гранични мост између две средњовековне тврђаве у делу Естоније где се говори руски, могао би бити место где ће започети трећи светски рат, пише Политико.
26. 12. 2024. у 08:55
ПОЈАВИЛА СЕ ШОК ТВРДЊА: "Руси су оборили авион у Казахстану, погледајте трагове експлозије на репу летелице"
АВИОН Азербејџан ерлајнса, који се 25. децембра срушио на путу за Русију, можда је оборен руском ракетом земља-ваздух, према извештајима руских медија који нису наклоњени Кремљу и руском председнику Владимиру Путину.
26. 12. 2024. у 07:44
А ПОСЛЕДИЦЕ? Кина гради највећу хидроелектрану на свету - иселиће милионе људи, "кешираће" невероватне 35 милијарде долара
ПРОИЗВОДИЋЕ троструко више од 88.2 милијарде kWh, колики је пројектовани капацитет тренутно највеће хидроелектране на свету - "Три кланца" у централној Кини.
26. 12. 2024. у 14:37
Коментари (0)