УМЕТНОСТ ПОД ВЕЛУРОМ МРАКА: Следећег викенда, више од 3.000 здања широм Европе, отвара врата у Ноћи музеја
Обавијени велуром раних ноћних сати, музеји делују мистичније, нестварније, заводљивије.

Фото: Горан Чворовић
Под опскурним мастилом спољне светлости, тајна стварања као да добија на обличју. Схватили су то одавно у колевци уметничког врења, а навика се из Града светлости касније прелила и на остатак Старог континента и читавог света. Следећег викенда на програму је још једна манифестација Ноћи отворених музеја, када опчињени и лунатични опсерватори, масовно, у очекивању поноћи, ходочашћем упијају плодове артистичких токова.
У програму овог 21. европског издања учествује преко три хиљаде музеја широм континента, од којих преко хиљаду у Француској. У цео процес укључена су национална министарства културе која настоје да посебним програмима приближе ове установе широј публици и привуку што већи број посетилаца.
Многима и најважније, обилазак музеја ће, за ову прилику, бити бесплатан, што представља јединствен мотив за брзински обилазак што већег броја ових простора, имајући у виду да улазнице, нарочито за оне најзначајније, умеју да буду и оптерећење за породични буџет, уколико у утаљивање глади за уметношћу крене цела фамилија.
Музеје, тако, за неколико сати у Француској на овај начин обиђе много више људи у односу на обичне дане. Просек само у Француској износи око два милиона посетилаца, што је вредан податак, имајући у виду да су овде музеји, због туриста и гостију из целог света, увек посећени у значајном броју. То је само још један курсор за оправданост ове манифестације.
Неке установе забележе невероватан скок по броју обилазака. Музеј артиљерије је тако лани обишло пет пута више људи него годину дана пре, Музеј падобранства је регистровао пораст од 120 одсто, а ваздухопловства и свемира – преко осамдесет.
За ову прилику, организују се и специјални програми, које гости током године немају прилику да виде. Такође, врата отварају и неке установе које осталих дана бивају закључане, што је битна информација за истраживаче и знатижељнике.
Ове године, смишљен је занимљив концепт који ће омогућити ђацима, од првог разреда основне школе до завршних средње, да у поједним музејима изложе своје радове уз ремек-дела светских мајстора. Можда ће се, простим увидом, испоставити да ће, негде, ученици надмашити учитеље, или ће, зашто да не, бар, дати наду за такво размишљање. У Музеју марине у Бресту најмлађи су добили задатак да осмисле радове на тему подводног путовања. Цео пројекат осмишљен је у сарадњи с министарством за образовање, младе и спорт.
За ову прилику, музеји износе на видело и део привремених поставки које нису видљиве током године, док кустоси спремају посебне углове презентације. Организују се и анимације на отвореном, спектакли, музички наступи, уметнички атељеи, видео-прикази.
Ове године, тематски су у први план у Француској истурени музеји и култура у руралном окружењу. Министарство културе објавило је и посебан водич за ову прилику. Ту ће акценат бити стављен на пут кроз археологију, дворце, уметничке колоније и установе које крију локлана уметничка блага, чиме ће постати видљивији за ширу публику. У Ноћи музеја порасте и продаја возних и авионских карата.
Манифестација мобилише широк спектар учесника, од Окситаније, преко Долине Лоаре до Великог севера, а у све су укључени музеји, галерије, замкови и друга здања од уметничког и културолошког значаја.
У Паризу је, логично, по правилу највећа флуктуација, што се очекује и овога пута, иако су рефлектори сада више усмерени на забачену, али увек занимљиву унутрашњост. У граду на Сени, у пројекат је ове године укључено осамдесет музеја, од оних најпознатијих, до мало знаних широј публици.
Међу "капиталцима" је, наравно, и Лувр. Али, ко се буде задесио за викенд у Паризу, није на одмет да зна да унапред мора да пријави свој долазак у овај простор, због регулисања протока великог броја заинтересованих у кратком периоду од неколико сати у галеријским собама које годишње обиђе осам милиона људи.
За ову прилику, посетиоци ће, уз осматрање Мона Лизе, Свадбе у Кани и Милоске Венере, моћи да уживају у плесу играча из Руанде и ритму перкусиониста из Бурундија, али ће имати и прилику да учествују у експерименталном "сликању светлом" и праве сопствене текстилне колаже и лампионе, упознају се са техником театра сенки, стварају у графичком атељеу и посебним флуоросцентним светлима експериментално "потцртавају" најзначајнија уметничика остварења. Романтичније и традиционалније, у собама Лувра чека барокни концерт под свећама.
Горан ЧВОРОВИЋСЕЦЕСИЈА ИЗ ПОДЗЕМЛЈА
Париски метро, осим транспортног значаја, у себи крије и многе уметничке елементе, од тиркизно оксидираних орнамената и балустрада Ектора Гимара на улазним капијама у сецесионистичком стилу, до "белог неба од фајанса" опеваног у шансонама. Ноћ музеја биће прилика да се овога пута посетиоци проведу кроз ово артистички значајно подземлје, у пратњи водича.

Фото: Горан Чворовић

Фото: Горан Чворовић

Фото: Горан Чворовић

НУКЛЕАРНЕ СИЛЕ БИЛЕ НА ИВИЦИ РАТА, А ОНДА ЈЕ УСЛЕДИО ОБРТ: "Кључан је био позив једног човека"
У ДРАМИ која је привукла пажњу светске јавности, амерички председник Доналд Трамп јуче је на друштвеним мрежама објавио да су Индија и Пакистан, након четири дана жестоких сукоба дуж границе, пристали на „потпуни и тренутни прекид ватре“.
11. 05. 2025. у 10:48

ПАНИКА У УКРАЈИНИ: Да ли је ово знак да Путин спрема нови напад "орешником"?
РУСИЈА ће 12. и 13. маја привремено затворити ваздушни простор изнад војног полигона и комплекса за лансирање ракета Капустин Јар, преноси украјински одбрамбени портал Militarnyi 10. маја, наводећи могућност тестирања балистичке ракете средњег домета.
10. 05. 2025. у 12:06

ВАНРЕДНА СИТУАЦИЈА, НАПАДНУТ ТАКМИЧАР: "Дигнуто" 1.300 полицајаца, почели нереди - ехо рата на улицама Базела (ФОТО)
КАКО би обезбедиле сигурност током Евровизије, у светлу повећаног ризика од терористичких акција, швајцарске власти су ангажовале више од 1.300 полицајаца, уз додатне снаге из швајцарске војске, као и из суседних земаља - Немачке и Француске.
12. 05. 2025. у 15:25 >> 16:10
Коментари (0)