КАКО АИ МОЖЕ ПОМОЋИ ЕСГ-у: Шта компаније треба да знају
ВЕШТАЧКА интелигенција (АИ) омогућава прикупљање и анализу више информација него икада раније када се узму у обзир еколошки, друштвени и управљачки ризици и могућности.
Како можемо доћи до напретка у одрживости и социјалној заштити као кључним факторима данашњице? Тренутни напори корпорација нису довољни и људи верују да ће ботови успети тамо где људи нису. Да ли је то заиста тако?
Један од најзначајнијих изазова са којима се глобалне компаније данас суочавају је постављање ЕСГ циљева и њихово ефикасно праћење и испуњавање. Услед сложености релевантних података као последицу имамо непотпуне анализе, недоследно извештавање.
Иако компаније и светске владе напорно раде на развоју и примени ЕСГ принципа, на том пољу још увек има много посла како би се изградили поуздани ЕСГ механизми.
Управо због тога вештачка интелигенција (АИ) има потенцијал да значајно утиче на ЕСГ напоре и допринесе решавању проблема климатских промена. Према Орацле-овој студији, 91% пословних лидера суочава се са великим изазовима у остваривању напретка у одрживости и ЕСГ иницијативама због недостатака праве метрике. Наиме, подаци потичу из многих извора и делова унутар компаније, као и екстерно. Због тога је тешко је управљати и пратити напредак. Са друге стране људска пристрасност и емоције често одвлаче пажњу од крајњег циља.
Овде је АИ одговор. Напредак у вештачкој интелигенцији, која обухвата низ нових компјутерских технологија, олакшао је аутоматизацију сложених и обимних задатака који се обављају невероватном брзином. АИ заједно са машинским учењем и роботиком, постају мејнстрим алати многих водећих организација, алгоритми и компјутерски програми могу да читају, филтрирају и обрађују информације које су раније могле бити неупотребљиве због своје величине или количине података.
Иако АИ пружа огромне користи, она сама по себи може бити ЕСГ ризик за компаније када је у питању њихов утицај на животну средину. Процес стварања и обуке АИ алгоритама захтева велике количине рачунарске снаге, што заузврат троши велике количине електричне енергије и оставља велики карбонски отисак.
Очекује се да ће експанзија употребе АИ у домену ЕСГ метрике створити изазове многим компанијама. Гугл је 2019. године створио саветодавни одбор за етику како би водио своје истраживање и коришћење вештачке интелигенције, али је морао брзо да распусти одбор због контроверзе око неких чланова одбора.
Општа етичка забринутост у вези са коришћењем података од стране АИ технологија може бити посебно релевантна за банке и друге финансијске компаније, пошто оне имају огромну количину личних података.
Као и код сваке технологије, и овде постоје добре и лоше стране, али гледајући дугорочно, морамо се запитати да ли вештачка интелигенција представља подршку или препреку остварењу циљева одрживог развоја.
ДИГНУТИ НАТО АВИОНИ ПОСЛЕ НАПАДА НА УКРАЈИНУ: Хитно се огласио Зеленски, имао поруку за Путина (ФОТО/ВИДЕО)
РУСИЈА је покренула масовни ваздушни напад на Украјину на божићно јутро по грегоријанском календару.
25. 12. 2024. у 11:16
ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)
ШЕСТ особа, међу којима и једно дете, убијено је у Рилску, у области Курск, као резултат ракетног удара украјинских оружаних снага, саопштио је вршилац дужности гувернера Курске области Александар Хинштајн.
20. 12. 2024. у 17:07
ПЛАНЕТИ ПРЕТИ СЦЕНАРИО ИЗ 1815. После догађаја на планини која је променила свет уследиле трагедије: "Питање није да ли ће, него КАДА!"
„ЕФЕКТИ би могли бити још гори него што смо видели 1815."
25. 12. 2024. у 15:54
Коментари (0)