ЗБОГ ТОПЉЕЊА ЛЕДНИЧКИХ ЈЕЗЕРА ОЗБИЉНА ПРЕТЊА: Од поплава угрожени Индија, Пакистан, Кина и Перу

08. 02. 2023. у 13:07

ОБИЛНЕ поплаве проузроконе ледничким језерима која се обликују или шире због климатских промена прете да угрозе најмање 15 милиона људи у свету, оцењује се у студији објављеној у часопису Nature Communications. Четири државе посебно су изложене тој претњи: Индија, Пакистан, Кина и Перу, истичу научници.

ЗБОГ ТОПЉЕЊА ЛЕДНИЧКИХ ЈЕЗЕРА ОЗБИЉНА ПРЕТЊА: Од поплава угрожени Индија, Пакистан, Кина и Перу

језеро

Језера која се формирају распадањем ледњака у целом свету због глобалног загревања нарастао је за 50 одсто у 30 година, показује претходна студија. Та су језера нестабилна зато што њихову најчешћу баријеру чине лед и седименти састављени од покретних стена и отпада и када их акумулирана вода пробије могу да настану поплаве огромних размера које ће убити хиљаде људи на том путу.

Највећу претњу не чине зоне с највећим бројем ледничкихх језера или зоне у којима она најбрже расту. Опасност долази највише од броја људи који живе у близини и њихових способности да се суоче с поплавама.

Тако су хиљаде људи погинуле у поплавама изазванима плављењем тих ледничких језера у високим планинама Азије, а истовремено тек шачица људи погинула је на северозападу Пацифика у Северној Америци, иако та регија има двапут више таквих језера.

Студија говори да неких 90 милиона људи у 30 земаља живи у 1089 ледених језерских базена, а 15 милиона њих удаљени су мање од километра од пута којим би поплаве могле да крену. Само у високим азијским планинама више од девет милиона људи је на потенцијалној линији поплава ледених језера, од којих је пет милиона на северу Индије и Пакистана. Само Пакистан има више од 7.000 глечера у спектакуларним планинама Хималаја, а летошње разорне поплаве су захватиле више од 33 милиона људи.

Недавна истраживања показала су да ће се до краја века отопити половина од 215.000 глечера на Земљи и четвртина њихове масе и то чак и ако глобално загревање буде ограничено на 1,5 степени Целзијуса. Ова граница је амбициозан циљ договорен Париским споразумом о клими, али многи научници озбиљно сумњају у то да ће циљ бити остварен.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)

ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)

ШЕСТ особа, међу којима и једно дете, убијено је у Рилску, у области Курск, као резултат ракетног удара украјинских оружаних снага, саопштио је вршилац дужности гувернера Курске области Александар Хинштајн.

20. 12. 2024. у 17:07

Коментари (0)

АЛБАНЦИ ХИСТЕРИШУ: Због песме уз коју је Србин ушао у ринг у Тирани - у лажној држави не могу да дођу себи! (ВИДЕО)