ЗАШТО СУ ПЛАНЕТЕ У СУНЧЕВОМ СИСТЕМУ РАЗЛИЧИТИХ БОЈА? Научници дали одговор (ВИДЕО/ФОТО)

Предраг Стојковић
Предраг Стојковић

20. 05. 2023. у 21:35

ДА ли сте се икада запитали зашто је Марс црвен, а Уран светлије плаве боје од Нептуна?

ЗАШТО СУ ПЛАНЕТЕ У СУНЧЕВОМ СИСТЕМУ РАЗЛИЧИТИХ БОЈА? Научници дали одговор (ВИДЕО/ФОТО)

Фото: Free Images Pixabay

Планете Сунчевог система видимо у различитим бојама, али то не значи да је и њихова површина иста таква.

Тако је Марс црвен, Уран је светлије плаве боје од Нептуна, а карактеристична плава боја Нептуна није одређена његовом површином, већ атмосфером.

МЕРКУР

Меркур је најмања планета у целом Сунчевом систему, а уједно је и најближа. То је резултирало танком атмосфером и саставом због ког има сивкасту боју и полухрапаву текстуру. Стога се боја приписује искључиво његовој површини на тлу.

Она потиче од састава тла са високим садржајем гвожђа, силицијум оксида, магнезијума и разних врста сулфида. Истовремено, на његовој површини се може видети више кратера, изазваних ударима астероида и других свемирских објеката, што му даје неуједначен сиви тон. Разлог за овако нешто треба тражити у чињеници да Меркур има танку атмосферу, те се астероиди док пролазе кроз њу не распадају већ уништавају површину приликом судара.

ВЕНЕРА

Стеновита планета, попут Меркура или Земље, али с том разликом да је њена атмосфера веома густа и састоји се од неколико различитих гасова који скривају његову површину па је самим тим атмосфера те планете одговорна за карактеристичну жућкасту боју.

Ова атмосфера се састоји углавном од угљен-диоксида, сумпорне киселине и азота. Комбинација тих гасова, заједно са појавом сунчевог зрачења је оно што доводи до жутих тонова.

Ти гасови су заправо толико густи да не дозвољавају сунчевој светлости да допре до површине, а да их нема, Венера би имала површину веома сличну Земљиној — са веома сличном масом и величином.

ЗЕМЉА

Док је посматрамо на сликама, од свих боја које се појављују на Земљи издваја се плави тон испрекидан малим белим пругама и одређеним зеленим или смеђим подручјима. То је зато што 70 посто земљине површине чини вода, која рефлектује тонове неба.

Беле пруге припадају облацима, па ће ове области бити веће или мање у зависности од дела света који се посматра и тренутних метеоролошких услова.

С друге стране, зелене боје потичу од шума, прерија или џунгли, а смеђе од пустиња и планина.

МАРС

Црвена боја Марса је једна од њених најпознатијих карактеристика. У ведрим ноћима без облака, могуће је чак и уочити црвенкасту нијансу са површине земље без телескопа. Та боја је последица материјала на његовој површини, јер атмосфера Марса има само висок садржај угљен-диоксида и мало кисеоника, док је 80 посто њене површине прекривено каменим пустињама формираним од гвожђе оксида.

На овај начин оно мало кисеоника који постоји у атмосфери планете реагује са гвожђем, оксидујући скоро целу његову површину и дајући му ватрено црвену боју. Међутим, она се јавља само у површинском слоју, јер ако би почели да копате по Марсовој површини мало дубље, схватили би да је у унутрашњости материјал сивкасте боје због гвожђа које још није оксидирало.

ЈУПИТЕР

Јупитер је са Сатурном једна од највећих планета у нашем систему, због чега се још називају и гасовити гиганти, односно планете са малим централним чврстим језгром и флуидима или гасом који се налазе око њега. У случају Јупитера, најприсутнији гасови су хелијум и водоник, али они којих има у мањем проценту су управо ти који му дају браон боју са светлијим и тамнијим пругама.

Тако се у најудаљенијим слојевима могу разликовати две зоне — „појасеве“ који попримају тамнобраон боју и који окружују планету широким пругама и светлијим деловима који се протежу између ових појасева на браон позадини. Међутим, сваки од њих има другачије порекло, па тако „појасеви“ настају због делова атмосфере у којима је већа концентрација кристала амонијака, док се у светлијим деловима могу наћи угљеник, фосфор и сумпор.

САТУРН

Осим необичних прстенова, Сатурн се истиче и по својој наранџастој боји, испрекиданој уским белим и хоризонталним пругама. Као и Јупитер, он је гасовити џин чију атмосферу чине хелијум и водоник.

У овом случају, наранџаста позадина је нешто мање интензивна него на Јупитеру, јер Сатурн има значајну количину амонијак хидросулфита. У случају белих области, порекло те боје је идентично као и у претходном случају и настаје због присуства кристала амонијака у његовој атмосфери.

УРАН

Негде између зелене и плаве — тиркизни тон Урана ствара атракцију за све врсте посматрања. Порекло ове боје се налази у високом присуству гаса метана у атмосфери. Када сунчева светлост падне на њега, метан апсорбује све оне боје спектра које су изван опсега боја које се налазе између плаве и зелене, стога исте и рефлектује.

Ипак, мора се нагласити да у његовој атмосфери постоји и одређена количина воде и амонијака. Њихове вредности су много ниже од вредности метана.

НЕПТУН

Састав Нептуна је веома сличан Урановом, због чега је метан игра фундаменталну улогу у саставу њихових атмосфера. Али, ако само погледате слике схватићете да је Нептунова плава израженија и тамнија од Уранове. То је зато што Нептун има већу количину хелијума.

Дакле, хелијум узрокује да опсег апсорпције боја варира и буде ближе црвеним, односно зеленијим тоновима. Стога је резултат боја које рефлектује и које се могу видети, фокусиран искључиво на плаву и љубичасту, омогућавајући планети много плавију нијансу од комшијине, пише „Национална географија“.

sputnikportal.rs

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
МАСК ШОКИРАО О ЗЕЛЕНСКОМ: Он је шампион свих времена, извео једну од највећих пљачки САД-а

МАСК ШОКИРАО О ЗЕЛЕНСКОМ: Он је шампион свих времена, извео једну од највећих пљачки САД-а

ИЛОН Маск, амерички милијардер и будући шеф комисије за смањење савезне владе у администрацији новоизабраног председника САД Доналда Трампа, назвао је Владимира Зеленског шампионом свих времена за „једну од највећих пљачки“ Сједињених Америчких Држава.

30. 12. 2024. у 15:29

ДРАМА У КОМШИЛУКУ: Откривена непозната летелица, становници упозорени да потраже склоништа

ДРАМА У КОМШИЛУКУ: Откривена непозната летелица, становници упозорени да потраже склоништа

РУМУНСКИ радарски системи открили су синоћ мали летећи објекат, за који се сумња да је дрон, који је ушао у национални ваздушни простор до шест километара у југоисточном округу Тулчеа, саопштило је министарство одбране Румуније.

27. 12. 2024. у 09:23

Коментари (0)

ЧАСТИО СЕ ЗА НОВУ ГОДИНУ: Гранит Џака дошао у Србију