ОЧИ НА ВРХ ГЛАВЕ, ДЕБЕЛА КАО ГУМА ОД АУТА: Откривена нова врста џиновске анаконде (ФОТО)

Предраг Стојковић
Предраг Стојковић

24. 02. 2024. у 00:38

НА удаљеном и скровитом подручју Амазоније, уз помоћ домородачког племена, научници су открили нову врсту џиновске анаконде.

ОЧИ НА ВРХ ГЛАВЕ, ДЕБЕЛА КАО ГУМА ОД АУТА: Откривена нова врста џиновске анаконде (ФОТО)

Фото: Принтскрин Јутјуб/The Brilliant

Биолог Брајан Фрај са Универзитета Квинсленд у Аустралији предводио је тим који је у регији Бамено пронашао и проучио неколико примерака новооткривене северне зелене анаконде (Eunectes akayima).

-Племе Ваорани нас је позвало да истражимо регију и прикупимо узорке одређене популације анаконде, за коју се ширила гласина да је највећа до сада. Домородачки ловци су нас одвели у прашуму на десетодневну експедицију. Племе, наиме, ове змије сматра светима, рекао је Фрај.

Фрај наводи да се северна зелена анаконда одвојила од јужне зелене анаконде пре готово 10 милиона година и да се генетски разликују за 5,5 одсто.

-То је врло значајна разлика. На пример, људи се од шимпанзе генетски разликују само око два одсто. Ово откриће је врхунац моје каријере, додао је он.

У истраживању је учествовао и холандски биолог Фрик Вонк који је пре неколико дана на друштвеним мрежама објавио новији снимак сусрета с новооткривеном врстом џиновске змије.

-На снимку је највећа анаконда коју сам икада видео. Дебела је као гума од аута, дуга осам метара и тешка преко 200 килограма - с главом великом као моја, написао је он.

До сада су биле познате четири врсте анаконде, међу којима је и зелена (такођер позната као дивовска анаконда). Зелене анаконде су прави дивови међу гмазовима. Највеће женке могу нарасти и више од седам метара те тежити преко 250 килограма.

Ове су животиње добро прилагођене животу који углавном проводе у води. Ноздрве и очи су им на врху главе, тако да могу да гледају и дишу док им је остатак тела потопљен. Маслинасте су боје, с великим црним мрљама, што им омогућује стапање са околином. Зелена анаконда се лако креће кроз воду и зна да нападне велики плен попут капибаре и јелена, пише „Конверзејшн“.

Ова створења нису отровна. Хватају плен великим, флексибилним чељустима, а затим га даве и гњече својим снажним телом пре него што га прогутају.

Истраживање по називом „Disentangling the Anacondas: Revealing a New Green Species and Rethinking Yellows“ објављено је у часопису „MDPI Diversity“.

sputnikportal.rs

БОНУС ВИДЕО - ШОЈГУ ИЗНЕО ПОДАТКЕ О КОНТРАОФАНЗИВИ Украјина изгубила 125.000 војника и 16.000 комада војне технике

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ШОК САЗНАЊА НА СУЂЕЊУ: Запослени у Рибникару нису пружили помоћ деци након што их је Коста упуцао?

ШОК САЗНАЊА НА СУЂЕЊУ: Запослени у "Рибникару" нису пружили помоћ деци након што их је Коста упуцао?

ИЗ СНИМАКА се види да су теткица, којој још не знамо име, разредна Драгана Томић и домар Раде Симић, након што је Коста пуцао, а пре доласка наставника географије Зорана Нишевића и полиције, били на вратима учионице историје у којој је било "VII/2" и нико од њих није ушао унутра и пружио помоћ деци.

30. 09. 2024. у 14:56

МЛАДИЋИ РОЂЕНИ ОВЕ ГОДИНЕ ЋЕ ПРВИ У ВОЈСКУ: Генерал Мојсиловић открио све детаље о служењу војног рока

МЛАДИЋИ РОЂЕНИ ОВЕ ГОДИНЕ ЋЕ ПРВИ У ВОЈСКУ: Генерал Мојсиловић открио све детаље о служењу војног рока

НАЧЕЛНИК Генералштаба Војске Србије генерал Милан Мојсиловић рекао је у емисији "Таковска 10" да Србија касни са увођењем обавезне војне обавезе. Суштина је да се изгради одбрамбени капацитет Србије, сваки дан и сваку годину коју чекамо, губимо генерације младих војника, рекао је генерал Мојсиловић. У једној класи рачунамо до 20.000 војника-регрута, на годишњем нивоу, два и по месеца по пет хиљада њих у једној класи, односно циклусу, рекао је Мојсиловић уз напомену да ће прво бити регрутовани млађи војници, почев од 2006. годишта.

25. 09. 2024. у 22:01

Коментари (0)

СВЕТСКИ ДАН СРЦА: Активан приступ може спасити животе