ИЗВРШЕНА НОВА СТУДИЈА НА ТОРИНСКОМ ПОКРОВУ: Да ли је ово историјски доказ да је на њему заиста лик Исуса Христа? (ВИДЕО)
ПОГРЕБНИ покров за који многи верују да потиче из гроба Исуса Христа збуњује свет већ вековима!
Торински покров је први пут изложен око 1350. године и хваљен као погребни покров који је коришћен за умотавање унакаженог Христовог тела након његовог распећа. На платну, које је познато и као Света плаштаница, налази се блед обрис предње и задње стране брадатог мушкарца, а то је, према многим верницима, Исусово тело чудесно утиснуто на тканину.
Истраживање из осамдесетих година прошлог века показало је да је тканина настала стотинама година након Христове смрти. Међутим, италијански истраживачи који су сада користили нову технику да датирају материјал, потврдили су да је ипак произведена у време Исуса пре око 2.000 година!
Наводе да чињеница да се временске линије збрајају даје веродостојност идеји да је блед обрис човека са прекрштеним рукама траг Исусовог крвавог тела.
Библија наводи да је Јосиф из Ариматеје умотао Исусово тело у платнени покров и ставио га у гробницу.
Погребна тканина је заокупила машту верника и скептика и католика од када је први пут представљена јавности. Француски витез Жофроа де Шарни поклонио је тканину цркви у Лиреју прогласивши га Светим покровом. Од 1578. године покров се чува у краљевској капели катедрале Сан Ђовани Батиста у Торину.
Многи верују да се на тканини виде бледи браонкасти обриси мршавог човека упалих очију који је био висок нешто више од метар и по. Ознаке на телу такође одговарају Исусовим ранама од распећа које се помињу у Библији, док историчари сугеришу да је крст који је носио на раменима био тежак око 130 килограма, што би оставило контузије.
Тим међународних истраживача је 1988. године анализирао мали део покрова користећи датирање угљеником и утврдио да је тканина произведена негде између 1260. и 1390. године нове ере. Техника је користила распад радиоактивног изотопа угљеника за мерење времена. Неки стручњаци су рекли да аутентичност платна више не треба оспоравати тврдећи да је направљено од лана који се узгаја на Блиском истоку и да има трнову круну у стилу шлема на лицу човека.
Други истраживачи, међутим, држали су се идеје да је резултат лажан због анализе радиокарбонског датирања из 1988. спроведене у три различите лабораторије које су све утврдиле да је стара само седам векова.
Научници са Института за кристалографију Националног истраживачког савета за нову студију спровели су недавну студију користећи широкоугаоно расејање рендгенских. Техника мери природно старење ланене целулозе и претвара је у време од производње. Тим је проучавао осам малих узорака тканине из Торинског покрова стављајући их под рендгенски снимак како би открио ситне детаље структуре платна и целулозних шара.
Целулоза се састоји од дугих ланаца молекула шећера повезаних заједно који се временом ломе показујући колико дуго постоји одећа или тканина. Тим је користио специфичне параметре старења, укључујући температуру и влажност, који узрокују значајан разградњу целулозе.
Утврђено је да је торински покров вероватно држан на температури од око 22 степена и релативној влажности од око 55 процената око 13 векова пре него што је стигао у Европу. Да је тканина држана у другачијим условима, наводе научници, старење би било другачије.
Истраживачи су затим упоредили распад целулозе у покрову са другим платном пронађеним у Израелу које датира из првог века.
- Профили података били су у потпуности компатибилни са аналогним мерењима добијеним на узорку платна чије је датирање према историјским записима 55-74. године нове ере пронађено у Масади - наводи се у студији објављеној у часопису Херитаге.
Тим је такође упоредио плашт са узорцима платна произведеног између 1260. и 1390. године нове ере откривши да се ниједан не подудара.
- Да би садашњи резултат био компатибилан са резултатима радиокарбонског теста из 1988. године Торински покров би требао да буде сачуван током својих хипотетичких седам векова живота на собној температури веома близу максималних вредности регистрованих на Земљи - наводи се у студији.
Главни аутор студије Либерато де Каро рекао је да тест из 1988. године треба сматрати нетачним јер су узорци тканине обично подложни свим врстама контаминације која се не може у потпуности уклонити са датираног узорка.
Снимак отварања гроба Исуса Христа, подсетимо, недавно је шокирао археологе који нису веровали шта виде.
(Курир/Дејли мејл)
ТАЧНО НА ОВОМ МЕСТУ БИ МОГАО ПОЧЕТИ ТРЕЋИ СВЕТСКИ РАТ: Путин га сматра својом територијом, НАТО трупе већ распоређене
ОВАЈ снегом прекривени гранични мост између две средњовековне тврђаве у делу Естоније где се говори руски, могао би бити место где ће започети трећи светски рат, пише Политико.
26. 12. 2024. у 08:55
ПОЈАВИЛА СЕ ШОК ТВРДЊА: "Руси су оборили авион у Казахстану, погледајте трагове експлозије на репу летелице"
АВИОН Азербејџан ерлајнса, који се 25. децембра срушио на путу за Русију, можда је оборен руском ракетом земља-ваздух, према извештајима руских медија који нису наклоњени Кремљу и руском председнику Владимиру Путину.
26. 12. 2024. у 07:44
А ПОСЛЕДИЦЕ? Кина гради највећу хидроелектрану на свету - иселиће милионе људи, "кешираће" невероватне 35 милијарде долара
ПРОИЗВОДИЋЕ троструко више од 88.2 милијарде kWh, колики је пројектовани капацитет тренутно највеће хидроелектране на свету - "Три кланца" у централној Кини.
26. 12. 2024. у 14:37
Коментари (0)