ЧЕТИРИ СУДБИНЕ, ДВА АРШИНА: Зашто Алексеј Наваљни, Џулијан Асанж, Едвард Сноуден и Роман Проташевич нису "браћа по судбини"
ЏУЛИЈАН Асанж, Едвард Сноуден, Алексеј Наваљни, Роман Проташевич. Четири човека, исто толико, наоко, сличних судбина. Сва четворица су у сукобу са законима и властима својих земаља, и сва четворица, на свој начин, изазивају велико интересовање светске јавности. И док се за другу двојицу званични Запад здушно залаже, дотле страдалништво прве двојице пролази мање-више испод радара јавности.
Сноуден је као бивши амерички радник ЦИА, који је радио као саветник за Државну безбедносну агенцију, морао да бежи из сопствене земље, када је у јавност изнео документе који су показали велики број тајних пројеката надзирања и хакерских напада САД, између осталог у току састанка Г20 у Лондону, у Хонгонгу и Кини.
Живот проводи у присилном егзилу у Русији. Бивши амерички шеф државе Доналд Трамп је пред крај мандата помињао "председничко помиловање", али од тога није било ништа. Француска му је упорно одбијала захтев за азил, иако је прогоњен због онога због чега су "Гардијен" и "Вашингтон пост" добили Пулицерове награде! Нису важна (не)дела оних на које је указао, него начин на који је то урадио!
Још гора судбина задесила је Џулијена Асанжа, аустралијског новинара и основача "Викиликса", који, после седам година азила у еквадорској амбасади у Лондону да не би завршио у Гвантанаму, чами у британском затвору. Прети му 175 година затвора у Америци.
Нико у ЕУ или у некој другој међународној институцији није због њих двојице затражио санкције према САД или залеђивање рачуна њихових званичника, јер прогоне људе који су народу на увид изнели истину. Ујка Сему се не може противречити. Ако треба по некоме да се удари, добра је Москва. Или, још боље, Минск. Заштитници за људска права и права новинара слежу раменима. Протестују, криво им је, али, ето, шта да се ради.
С друге стране, Москва због односа према Наваљном и Минск због хапшења Романа Проташевича и Софије Сапеге трпе санцкије. Због онога што су у ЕУ назвали "државним пиратством", изопштен је белоруски ваздушни простор.
Да ли је, баш, овај инцидент без преседана?
Између осталог, у јулу 2013. године, под Обамином администрацијом, боливијски председник Ево Моралес био је приморан да слети у Аустрију, под америчким притиском, јер су САД сматрале да се у овом авиону налази - Едвард Сноуден.
Четири судбине, два аршина, то је, очигледно политика којом се у доба либералног капитализма руководи савремени свет.
ПРВО АМЕРИЧКО ГУСАРЕЊЕ ЈОШ 1985.
"Вашингтон пост" је пишући причу о Проташевичу подсетио на још један сличан инцидент у коме су учествовале САД. У октобру 1985. четири америчка Ф-14 су пресрела лет "Иџипт-ера" на дестинацији између Египта и Туниса.
Пилот је био присиљен да путнички авион спусти у заједничку америчко-италијанску базу на Сицилији, због четворице припадника Палестинског ослободилачког фронта који су се налазили у њему, умешаних у отмицу брода у којој је страдао један амерички држављанин. Отмичари су касније проглашени кривим на италијанском суду и осуђени на вишегодишњу робију.
ПРОПАДА ЛАЖНА ДРЖАВА: Светска банка упозорава Приштину - Имате највишу стопу сиромаштва и незапослености у Европи
ТАКОЗВАНО Косово има највишу стопу сиромаштва и незапослености у Европи, упозорила је заменица директора Светске банке за Косово Џејн Спроустер истичући да Приштина што пре мора да пређе на модел конкурентног економског раста који обезбеђује више радних места и бољи квалитет живота, преноси Телеграфи.
05. 01. 2025. у 16:19
БИЋЕ ПУНО СНЕГА, ЧАК И У БЕОГРАДУ: Метеоролог дао прогнозу за празнике, па открио какво ће бити лето и све изненадио
ГОСТ јутарњег програма "Новости" био је метеоролог Иван Ристић који је говорио о томе какво нас време очекује после празника, али и током лета и целе године.
03. 01. 2025. у 20:35
НИЈЕ САМО НОВЧИЋ: Шта се још ставља у божићну чесницу
ЗНАТЕ ли шта све може да се убаци у чесницу и чиме је допуштено заменити новчић?
05. 01. 2025. у 10:17
Коментари (0)