РУСИЈА ДОБИЛА ЈОШ ЈЕДНУ МОЋНУ ПОДМОРНИЦУ: На западу је називају „црна рупа“ ево и зашто (ВИДЕО)
У ПЕТАК, 11. октобра, поринута је најновија подморница из руског програма Пројекат 636.3 или Варшавјанка (НАТО их зове: побољшана Кило ИИ класа), која је намењена руској пацифичкој флоти.
Подморница се зове Јакутск и изграђена је у бродоградилишту Адмиралитетско бродоградилиште ЈСЦ.
Јакутск је јуришна подморница са системом погона који се састоји од два дизел мотора и једног електромотора. Захваљујући овом систему, подморница може да се креће тихо (стелт), уз показивање веома напредних способности.
Под водом, Јакутск има депласман од 4 хиљаде тона. Дуга је 74 метра и може да оперише на максималној дубини од 300 метара. Док плови под водом, може да постигне максималну брзину од 20 чворова, односно 37 км/х.
Дизел-електрични систем погона даје платформи способност да плови на максималној удаљености од 7.500 наутичких миља, што је прилично задовољавајуће. Како је већ поменуто, једна од најзначајнијих карактеристика је њена ниска уочљивост, попут тихог рада и пловидбе испод површине воде.
Детаљније, Јакутск производи веома низак акустични отисак, због чега је западни експерти називају „црна рупа“. Овај назив је добила због своје способности да непримећено пролази поред непријатељских сонарних система, стварајући велике опасности за непријатељске флоте.
Што се тиче наоружања, нова руска подморница смртоносних способности има 6 лансирних цеви калибра 533 милиметра, из којих може да испаљује различите врсте торпеда, као и сада већ светски познате убтиачне крстареће ракете Калибар.
Тако Јакутск може да гађа и непријатељске бродове и циљеве на копну. Пета подморница из серије, Можајск, испоручена је морнарици у новембру 2023. године, а изградња шесте, Јакутск, почела је у августу 2021. године.
Подморница је дизајнирана за вишенаменске мисије, укључујући и противподморничке задатке. Због тога је опремљена напредним сонарима, најсавременијим навигационим системима и врхунском шпијунском опремом руске одбрамбене индустрије. Може да остане под водом дужи временски период.
Имајући у виду све ово, Јакутск се сматра важним додатком наоружању руске тихоокеанске флоте.
Када постане у потпуности оперативна, биће кључни елемент руске флоте, како за тактичке задатке као што је заштита обале, тако и као стратешко средство одвраћања против непријатеља Москве. Међутим, прво ће је руски морнари тестирати током тек започетих проба на мору.
УКРАТКО О КЛАСИ ВАРШАВЈАНКА, ПРОЈЕКАТ 636.3
Подморнице пројекта 636.3, класе Варшавјанка, припадају трећој генерацији великих дизел-електричних подморница и сматрају се једнима од најтиших на свету. Дуге су 74 метра и имају максималну депласман од преко 3.900 тона.
Подморнице модификованог пројекта 636.3 имају већу борбену моћ у поређењу са претходним пројектима.
Оптимална комбинација акустичне прикривености и домета циљева, најновији инерцијални навигациони систем, напредни аутоматски информациони и контролни систем, моћно торпедно ракетно наоружање велике брзине осигуравају да подморнице ове класе буду глобални приоритет у области ненуклеарног конструкција подморница.
Побољшане подморнице класе Кило називају се трећом генерацијом великих дизел-електричних подморница, које су изграђене у Адмиралитетским бродоградилиштима за главне флоте руске морнарице.
Првобитно су се ове подморнице звале Пројецт 636.3, у западним земљама су дефинисане као Унапређена Кило-класа, што је надограђена верзија подморница Пројекта 877 (Кило-класа).
Побољшане подморнице класе Варшавјанка дизајниране су за извођење против-бродских и противподморничких мисија у плитким водама и имају стелт технологију са проширеним борбеним дометом за дејствовање по копненим, површинским и подводним циљевима.
Подморнице пројекта 636.3 спадају међу најтише подморнице на свету. Дуг је 74 метра, има депласман од преко 3.900 тона и оперативну дубину од 240 метара. Може да ради на максималној дубини од 300 метара и има домет од 7.500 наутичких миља.
Робусни труп даје подморници могућност да еволуира до радне дубине од 240 метара са максималним зароном од 300 метара. Подморнице имају домет до 7.500 миља. Њихово главно наоружање представља ракетни систем Калибар-ПЛ.
РАКЕТЕ КАЛИБАР УКРАТКО
Породица ракета Калибр обухвата неколико варијанти са различитим способностима, укључујући противбродске, нападе на копно и противподморничке операције.
Домаће варијанте су основне верзије ове фамилије пројектила; у питању су 3М54 и 3М14. Модел за извоз се зове Клуб. Постоје две главне платформе за лансирање: Калибр-ПЛ (извозни клуб-С), дизајниран за употребу са подморница, и Калибр-НК (извозни клуб-Н), дизајниран за површинске бродове.
Ове две лансирне платформе могу бити опремљене следећим комбинацијама бојеве главе и навођења: 3М54К, 3М54Т, 3М14К, 3М14Т.
Ракете Калибар имају различите величине у зависности од платформе са које се лансирају. Подморничке верзије ракета Калибар обично имају калибар од 533 мм, док површински бродови користе верзије са већим калибром од око 0,5 метара. Тачни калибри могу варирати у зависности од специфичне варијанте и модела ракете Калибар.
Калибар-М је нова верзија Калибра са већом бојевом главом и проширеним дометом на 4.500 км. У развоју су бродске, подморничке, ваздушне и копнене верзије.
oruzjeonline.com
БОНУС ВИДЕО - РУСИЈА ЛАНСИРАЛА РАКЕТУ: Погледајте тренутак лансирања
Препоручујемо
НОВЕ ТЕНЗИЈЕ НА БЛИСКОМ ИСТОКУ: Блиски сусрет америчког дрона и руског ловца (ВИДЕО)
12. 10. 2024. у 17:50
ТАЧНО НА ОВОМ МЕСТУ БИ МОГАО ПОЧЕТИ ТРЕЋИ СВЕТСКИ РАТ: Путин га сматра својом територијом, НАТО трупе већ распоређене
ОВАЈ снегом прекривени гранични мост између две средњовековне тврђаве у делу Естоније где се говори руски, могао би бити место где ће започети трећи светски рат, пише Политико.
26. 12. 2024. у 08:55
ПОЈАВИЛА СЕ ШОК ТВРДЊА: "Руси су оборили авион у Казахстану, погледајте трагове експлозије на репу летелице"
АВИОН Азербејџан ерлајнса, који се 25. децембра срушио на путу за Русију, можда је оборен руском ракетом земља-ваздух, према извештајима руских медија који нису наклоњени Кремљу и руском председнику Владимиру Путину.
26. 12. 2024. у 07:44
А ПОСЛЕДИЦЕ? Кина гради највећу хидроелектрану на свету - иселиће милионе људи, "кешираће" невероватне 35 милијарде долара
ПРОИЗВОДИЋЕ троструко више од 88.2 милијарде kWh, колики је пројектовани капацитет тренутно највеће хидроелектране на свету - "Три кланца" у централној Кини.
26. 12. 2024. у 14:37
Коментари (0)