ШОК ЗА ЗАПАД: Кинези приказали свету тестирање своје хиперсоничне беспилотне летелице МД-19 са хоризонталним слетањем (ВИДЕО)
КИНЕЗИ настављају да померају границе хиперсоничних технологија и шире свој програм, објавивши видео снимке тестирања беспилотних летелица.

Фото принтскрин Икс/орузјеонлине
О томе је недавно известили бројни европски портали, преносећи детаље догађаја и позивајући се на кинеске изворе.
Према кинеским подацима, све летелице приказане у видео снимцима повезане су са концептом хиперсоничног авиона МД-22, који је први пут представљен 2022. године. Лансирање ових беспилотних летелица изведено је из тешког средњевисинског дрона Тенгден ТБ-001, развијеног од стране компаније Сицхуан Тенгден, и висинског балона.
На видео снимцима и фотографијама могу се видети летелице са ознакама МД-19, МД-21 и МД-2 – све оне визуелно подсећају на МД-22. Наглашено је да је МД-19 хиперсонична летелица великог домета (8.000–10.000 км), способна да достигне блиски свемир и лети брзином до 7 Маха.
Поред хиперсоничне брзине, МД-19 може хоризонтално да слети на писту, што је несумњиво техничко достигнуће и конструкциони пробој вредан даљег истраживања.
Видео снимак пружа увид у овај напредни систем, осветљавајући његове кључне карактеристике и процес имплементације. Кина је доказала да може да комбинује беспилотне платформе са хиперсоничним технологијама, омогућавајући већу флексибилност уз смањену потрошњу енергије и ризик у поређењу са традиционалним лансирањима.
Већина хиперсоничних тестних платформи су једнократне летелице, које се уништавају након завршетка мисија. С друге стране, МД-19 прелази из хиперсоничног у подзвучни лет и безбедно слеће, што не само да смањује трошкове развоја, већ и омогућава поновна тестирања, кључна за усавршавање хиперсоничних технологија.
Уочено је да МД-19 нема усиснике за ваздух, што указује на вероватно коришћење ракетног мотора, уместо млазног мотора на директан доток ваздуха, што је чест приступ код ранијих хиперсоничних платформи.
Један од упечатљивих тренутака у видео снимку показује лансирање МД-19 са висинске скоро орбиталне тачке помоћу висинског балона, што сугерише тестирање платформе у различитим условима и процену њене перформансе током различитих фаза лета. Прецизно време ових тестирања није познато, али поједини извори наводе да су могла почети још 2020. године.
Комбинација стеалтх карактеристика и стратешког домета може учинити ову платформу идеалним системом за будућа хиперсонична оружја или извиђачке мисије. Тактички гледано, МД-19 би могао бити одскочна даска ка оперативним хиперсоничним платформама.
Његова тренутна улога као демонстратора технологије фокусирана је на тестирање аеродинамике, управљања топлотом и процедура опоравка летелице.
Стечено знање могло би бити искоришћено за развој ударних хиперсоничних летелица, извиђачких платформи или маневарских бојевих глава, способних да пробију савремене системе противваздушне и противракетне одбране.
Кина брзо смањује заостатак, а можда чак и поставља нове стандарде у трци хиперсоничног наоружања. Хоризонтално слетање представља прави преломни тренутак, који доноси огромну логистичку предност и омогућава различите мисије.
Способност беспилотних летелица да лете хиперсоничним брзинама и безбедно слећу хоризонтално револуционисаће војне и стратешке операције, од брзог распоређивања до повећања опстанка у непријатељском ваздушном простору.
Развој оваквих технологија могао би променити начин имплементације напредних система, како у војне, тако и у комерцијалне сврхе, закључује се у извештају.
Подсећамо да је недавно објављено да Кина развија и цивилни хиперсонични авион, чији прототип је већ достигао брзину преко 6 Маха. Све наведено указује да је Кина већ остварила значајан технолошки искорак.
oruzjeonline.com
БОНУС ВИДЕО - РУСИ ПОКАЗАЛИ СНИМАК: Дрон камиказа уништио хаубицу француске производње
Препоручујемо

НИЈЕ БРИКС, НИЈЕ НИ ЕУ: Откривено ко заправо угрожава светску хегемонију долара
16. 12. 2024. у 23:45

ЏЕЈ ДИ ВЕНС УДАРИО НА ЗЕЛЕНСКОГ: То што он ради је апсурдно
У ИНТЕРВЈУУ за интернет портал УнХерд , амерички потпредседник Џеј Ди Венс назвао је нападе украјинског председника Володимира Зеленског на САД „непродуктивном реториком“ и „апсурдним“.
15. 04. 2025. у 10:27

МАКРОН ПОСЛЕ РУСКОГ НАПАДА: Хитно нам је потребан мир
РУСКИ ракетни напад на град Суми на северу Украјине наглашава хитну потребу за наметањем примирја Русији, изјавио је данас председник Француске Емануел Макрон.
13. 04. 2025. у 15:34

"СИНА СМО САХРАНИЛИ У НИКШИЋУ" Жељко Самарџић о највећој животној трагедији: "То је била туга за све нас"
ПЕВАЧ проговорио о болној теми.
15. 04. 2025. у 10:18
Коментари (0)