ВАРНИЦЕ МЕЂУ “САВЕЗНИЦИМА”Америка не да Ф-35 Ријаду: Краљевина брзо пронашла алтернативе, неће се свидети Вашингтону

Предраг Стојковић
Предраг Стојковић

31. 12. 2024. у 19:11

САУДИЈСКА Арабија, традиционални савезник Сједињених Држава, годинама је желела да набави стелт борбени авион пете генерације Ф-35 Лајтинг 2. Међутим, пошто Пентагон одуговлачи, краљевство наводно тражи алтернативу.

ВАРНИЦЕ МЕЂУ “САВЕЗНИЦИМА”Америка не да Ф-35 Ријаду: Краљевина брзо пронашла алтернативе, неће се свидети Вашингтону

Фото: ЕПА

Са намером да повећа своју ваздушну моћ усред нових безбедносних изазова од стране одметнутих државних и недржавних актера у Персијском заливу, Саудијска Арабија је званично изразила интересовање за набавку Ф-35 стелт авиона 2017. године, неколико дана након сличног захтева који су направили Уједињени Арапски Емирати (УАЕ).

Међутим, краљевство богато готовином наишло је на више препрека у куповини стелт америчког борбеног авиона. Као прво, Саудијска Арабија је оптужена за широко распрострањено кршење људских права и смрт цивила кроз своју интервенцију у грађанском рату у Јемену.

САД су такође биле опрезне у погледу све веће војне сарадње Ријада са Кином. Пентагон је веома заштитнички настројен према платформи Ф-35 и остаје опрезан против могућег компромитовања његове осетљиве технологије.

Међутим, највећа препрека на путу против куповине Ф-35 од стране Саудијске Арабије је обавеза САД према Израелу. САД и Израел имају дугогодишњи споразум у којем се наводи да америчка војна опрема која се испоручује Израелу мора бити „супериорнија у способности“ у поређењу са оном која се продаје израелским суседима.

То у суштини значи да америчка продаја оружја у региону Блиског истока не може угрозити „квалитативне војне предности Израела“. Тренутно је Израел једини оператер Ф-35 на целом Блиском истоку.

Постојао је оптимизам да ће се потенцијални договор за Ф-35 вратити на сто када је Бела кућа у мају 2024. објавила да две стране преговарају о билатералном одбрамбеном споразуму. Не обећавајући продају, званичници Пентагона су рекли да је важно да се разговара о Ф-35 јер Ријад већ дуго жели тајни борбени авион.

Више од шест месеци касније, док је Пентагон одуговлачио са потенцијалном продајом Ф-35, Саудијска Краљевина је почела да тражи алтернативе за јачање своје флоте.

Иако су војни посматрачи дуго предвиђали да би Саудијска краљевина могла изабрати авион 4+ генерације попут француског Dassault Rafale или Eurofighter Typhoon-а, нови извјештаји наговештавају да Саудијска краљевина можда жели да уложи свој новац на стелт ловац пете генерације авиона. Али које су његове опције?

Фото принтскрин YouTube/InShort


АЛТЕРНАТИВЕ Ф-35

Тренутно, само три земље имају оперативни борбени авион пете генерације, укључујући Сједињене Државе, Кину и Русију. Пошто су САД практично ван рачуна, само Русија и Кина се појављују као доступне опције.

Кина има два стелт авиона пете генерације: Ј-20 Mighty Dragon и недавно представљени Ј-35. Пошто је мало вероватно да ће Кина извозити Ј-20 из безбедносних разлога, Ј-35А, дизајниран са погледом на извоз, је једина доступна опција за заинтересованог купца.

Ако се може тврдити у медијима, Пакистан је већ одлучио да купи авион једва месец дана након његовог званичног представљања.

За Саудијску Арабију, која је у прошлости већ купила кинеску војну опрему (укључујући борбене беспилотне летелице), невидљиви авион Ј-35 могао би изгледати као одржива алтернатива.

За разлику од САД и Кине, Русија има један стелт ловац у понуди, Су-57 Фелон. Такође је промовисан Су-75 Шах-мат за заједнички развој, али до сада није постигао велики успех. Русија је интензивирала своју извозну кампању за Су-57, агресивно циљајући на блискоисточно тржиште.

Саудијска Арабија није експлицитно изразила интересовање ни за кинески ни руски ловац пете генерације. Према извештајима, саудијска краљевина је под притиском Вашингтона да не купи руски или кинески ловац пете генерације.

Фото Profimedia/Википедија CC BY-SA 4.0 Danny Yu


ТУРСКИ КААН ЗА САУДИЈСКУ АРАБИЈУ?

Последњи извештаји у локалним турским медијима тврде да Саудијска Арабија размишља о куповини 100 стелт борбених авиона пете генерације КААН од Турске.

Турски и саудијски одбрамбени званичници, укључујући команданта саудијских ваздухопловних снага Туркија бин Бандара Ал Сауда, саудијског заменика министра одбране Халеда Бин Хусеина Ал Бијарија и шефа Председништва турске одбрамбене индустрије Халука Горгуна, наводно су одржали разговоре на високом нивоу у Истанбулу. Тродневне дискусије су имале за циљ да подстакну сарадњу на великим одбрамбеним иницијативама, укључујући КААН.

Развој је уследио након куповине турског дрона Акинџи од стране краљевине Саудијске Арабије. „Саудијска Арабија може тражити заједничку производњу и трансфер технологије за КААН, слично аранжману који је направљен за Бајрактар ​​Акинџи УЦАВ“, тврди Turkiye Today.

EurAsian Tines није могао независно да потврди тврдње објавили турски медији.
Произведен од стране Turkish Aerospace Industries (TUSAŞ), КААН је извршио свој први лет у фебруару, катапултирајући Турску у елитну групу земаља које су развиле авион пете генерације. Турска је у мају ове године објавила да ће најмање 20 авиона пете генерације бити испоручено турском ваздухопловству до 2028. године.

Иако је замишљен као ловац са супериорношћу у ваздуху, неки стручњаци верују да је КААН еволуирао у вишенаменски ловац, више на линији Ф-35. Међутим, за разлику од борбено ојачаног Ф-35 Лајтинг 2, за који је била заинтересована Саудијска Арабија, КААН није ни ушао у службу.

Беспрекорне перформансе Ф-35 недавно су показале израелске ваздухопловне снаге, које су распоредиле летелицу за извођење ваздушних удара на Иран и друге регионалне циљеве. Ф-35 је такође чувао ваздушни простор НАТО-а, постајући у суштини ослонац одвраћања Европе. Штавише, Ф-35 је искусан стелт авион, чија је технологија сазревала током година, за разлику од КААН-а, који је још увек у почетној фази.

Значајно је да је генерални директор Turkish Aerospace Industries, Темел Котил, изнео дрску тврдњу у мају 2024. када је рекао: „Овај авион је бољи од (америчког) Ф-35“.

-Ф-35 носи шест тона муниције; овај носи 10 тона. Има два мотора у поређењу са једним мотором Ф-35. Имати два мотора значи више енергије и радара који осветљавају већу удаљеност, додао је он. Котил је такође говорио о краткорочним циљевима за будућност: „Испоручићемо 20 авиона КААН 2028. Испоручићемо још много више између 2030. и 2033. године, а турска флота ће се састојати од стотине КААН авиона.

Подвлачећи неопходност да национални борбени авиони, или КААН, буду 100% аутохтони, рекао је: „Ми такође производимо мотор; морамо. Надамо се да ћемо до 2028-2029 летети КААН-ом са нашим мотором. У тако кључној технологији не можемо зависити ни од једне друге земље.

Ове тврдње су, међутим, изазвале пометњу. Проамерички војни коментатори су узвратили на друштвеним мрежама, тврдећи да Локид Мартин Ф-35 може да носи 6-10 тона терета. Тада су војни аналитичари нагласили да, иако Турској можда више неће бити потребан Ф-35, то не значи да је њихов авион био супериорнији или чак близак Ф-35, упркос томе што тврди да је бољи носивост.

Интригантно, упркос развоју КААН-а, Турска није у потпуности одустала од своје спремности да купи Ф-35, додатно наглашавајући корисност и борбену снагу америчког стелт млазњака на савременим ратиштима.

Дана 26. новембра, турски министар националне одбране Јашар Гулер је рекао: „Сада када су видели наш напредак са КААН-ом, изгледа да се њихов став мења. Они указују да би могли бити вољни да их испоруче. Званично смо поново предали нашу понуду за куповину Ф-35.

(eurasiantimes.com/ Саксхи Тивари)

БОНУС ВИДЕО - ПИЈАН ВОЗИО 200 НА САТ ПО СУРЧИНУ: Пресретачи зауставили џип канадских таблица

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ЗАХАРОВА БРУТАЛНО ОДГОВОРИЛА АНАЛЕНИ БЕРБОК: Шта је са америчким војним базама у Немачкој?

ЗАХАРОВА БРУТАЛНО ОДГОВОРИЛА АНАЛЕНИ БЕРБОК: Шта је са америчким војним базама у Немачкој?

ЗВАНИЧНА представница Министарства спољних послова Русије Марија Захарова одговорила је на изјаву немачке шефице дипломатије Аналене Бербок о руским базама у Сирији, подсетивши је на америчке војне базе у Немачкој.

03. 01. 2025. у 19:49

БИЋЕ ПУНО СНЕГА, ЧАК И У БЕОГРАДУ: Метеоролог дао прогнозу за празнике, па открио какво ће бити лето и све изненадио

БИЋЕ ПУНО СНЕГА, ЧАК И У БЕОГРАДУ: Метеоролог дао прогнозу за празнике, па открио какво ће бити лето и све изненадио

ГОСТ јутарњег програма "Новости" био је метеоролог Иван Ристић који је говорио о томе какво нас време очекује после празника, али и током лета и целе године.

03. 01. 2025. у 20:35

КАКО ДАНАС ИЗГЛЕДА ТИТОВ СИН: У пензију отишао као хрватски дипломата, живи ван очију јавности, а ћерка је његово највеће богатство (ФОТО)

КАКО ДАНАС ИЗГЛЕДА ТИТОВ СИН: У пензију отишао као хрватски дипломата, живи ван очију јавности, а ћерка је његово највеће богатство (ФОТО)

АЛЕКСАНДАР Мишо Броз, син Јосипа Броза Тита, након завршетка своје успешне дипломатске каријере провео је последњих десет година углавном далеко од очију јавности.

02. 01. 2025. у 17:07

Коментари (0)

СЕЛЕКТОР ВАТРЕНИХ ОПЕРИСАН: Далића чека опоравак, а онда креће у лов на Фајнал фор Лиге нација