ЕСТОНИЈА УТЕРУЈЕ “СТРАХ У КОСТИ” РУСИЈИ И КИНИ: “Потопићемо све сумњиве трговачке бродове у Балтичком мору”
ЕСТОНИЈА планира да оружаним снагама и морнарици званично дозволи употребу војне силе против трговачких бродова који могу представљати претњу националној безбедности у Балтичком мору.

Фото US NAVY
Нови закон, који ће парламент разматрати 9. априла 2025, омогућио би потапање бродова ако се процени да угрожавају кључну инфраструктуру као што су подводни каблови и енергетски водови.
Председник парламентарне комисије за државну одбрану Калев Стојческу изјавио је да би примена силе била крајња мера, дозвољена само у случају озбиљне претње по људске животе или ако постоји ризик од катастрофе великих размера. Пре сваког напада, посади брода биће издато упозорење и дата шанса за евакуацију.
Закон би се примењивао на територији естонске искључиве економске зоне, која се простире до граница суседних држава. Уколико Естонија не буде имала довољно средстава за самосталну реакцију, онда очекују брзо деловање савезника из НАТО-а, посебно Финске, Шведске и Летоније.
РЕАКЦИЈА НА “САБОТАЖЕ У БАЛТИЧКОМ МОРУ”
Закон долази као одговор на серију наводних ”саботажа које су у протеклим месецима погодиле подводну инфраструктуру у Балтичком мору”. У децембру 2024. године, танкер Eagle S, повезан са руском „сенка флотом“, наводно је оштетио кабл Естлинк 2 који повезује Естонију и Финску. Брод је касније задржан у Финској, а до дана данашњег, 4 месеца касније, никакве оптужбе нису доказане.
Још раније, у новембру, два телекомуникациона кабла у шведским водама пресечена су кинеским бродом Yi Peng 3, што је такође изазвало сумњу на саботажу, међутим, ништа никада није доказано.
Након неколико месеци оптужби у апсолутно свим западним медијима, у чланку објављеном у The Washington Post (WP) 19. јануара, сазнало се да америчке и европске обавештајне службе ипак “разматрају могућност” да су оштећења подводних каблова у Балтичком мору последица несрећа, а не руске саботаже.
Под маском ових инцидената, НАТО је у јануару 2025. покренуо операцију „Baltic Sentry“ са циљем појачаног надзора Балтичког мора коришћењем фрегата, патролних авиона и аутономних подводних дронова.
НОВА ЕРА ПОМОРСКЕ БЕЗБЕДНОСТИ
Овим законом Естонија би да пошаље јасну поруку да је спремна да одговори на растуће безбедносне изазове у региону. Употреба силе против цивилних бродова представља радикалну, никада у историји запамћену меру у времену све израженије геополитичке нестабилности.
Уколико закон буде усвојен, омалена балтичка земља може постати прва држава у ЕУ која дозвољава оружане акције против трговачких пловила без претходног учешћа међународних судова или организација, чиме гура свет корак ближе светском рату.
Подсетимо, Естонска ратна морнарица је једна од најмањих морнарица на свету са своја четири брода и два патролна чамца. Морнарица Естоније има штаб са припадајућим службама, базу у Талину, дивизион минополагача, ронилачки и снабдевачки брод ”Тасуја”, три миноловца и групу ронилаца-минера.
Важан део опреме ове морнарице су два подводна апарата ”Ремус” (САД) са хидролокаторима, као и два патролна чамца који припадају Обалској одбрани.
oruzjeonline.com
БОНУС ВИДЕО - ПОНУДА НА САЈМУ АУТОМОБИЛА: Погледајте како изгледају нови модели
Препоручујемо

ЗАМАЛО ИЗАЗВАЛИ ТРЕЋИ СВЕТСКИ РАТ: Медведев открио шокантне информације
08. 04. 2025. у 16:53

"РЕЦИТЕ МИ..." Трамп се нагнуо ка Порошенку, па му поставио питање које га је оставило у чуду
АМЕРИЧКИ лидер Доналд Трамп је током свог првог председничког мандата питао бившег украјинског лидера Петра Порошенка о томе да ли је Крим Русија.
13. 04. 2025. у 15:45

МАКРОН ПОСЛЕ РУСКОГ НАПАДА: Хитно нам је потребан мир
РУСКИ ракетни напад на град Суми на северу Украјине наглашава хитну потребу за наметањем примирја Русији, изјавио је данас председник Француске Емануел Макрон.
13. 04. 2025. у 15:34

ПРАВАЦ БЕОГРАД: Хрватски певач после хапшења стигао у Србију - Миле Кекин дошао дан после скандала
МИЛЕ Кекин је ухапшен у петак ујутру, а после испитивања у УСКОК-у пуштен је на слободу, након што је изнео своју одбрану.
12. 04. 2025. у 20:23
Коментари (4)