ТРАМПОВ "ВЕЛИКИ, ПРЕЛЕПИ ЗАКОН" ПОДЕЛИО РЕПУБЛИКАНЦЕ: На потезу Представнички дом, под притиском и шефа Беле куће и присталица Маска
ПОСЛЕ дуге расправе у Горњем дому америчког Конгреса, сенатори су, ипак, усвојили предлог закона о потрошњи који је минулих недеља подигао на ноге посланике, али и грађане САД. Међутим, зелено светло нацрт је добио тек пошто је прсте умешао потпредседник САД Џеј Ди Венс и притиснуо дугме "за", јер је гласање дотад било изједначено. Спорни закон, који шеф Беле куће Доналд Трамп назива "великим и прелепим", сада је враћен трибунима у Представнички дом Конгреса, где се јуче очекивало коначно изјашњавање, под великим притиском.

Carlos Barria/Pool via AP
Иако републиканци у оба дома Конгреса имају већину, пут до прихватања нових одредаба о буџету није био лак, нарочито због противљења дела "црвених" посланика. Доњи дом је тесном већином усвојио прву верзију закона, док се предлог који је одобрио Сенат разликује у неким кључним аспектима. Сада је на потезу Представнички дом, који ће, уколико усвоји ову верзију, направити корак напред ка претварању нацрта у закон, што ће се десити после Трамповог парафа. Председник САД је задао рок да до 4. јула "заврше посао".
Али, Трампов "велики, прелепи закон", који је његов доскорашњи сарадник и милијардер Илон Маск назвао "лудим" и "одвратном срамотом", наишао је на низ критика посланика и стручњака који тврде да ће повећати национални дефицит САД и знатно смањити део колача из буџета за здравствену заштиту и друге социјалне програме. Он би, такође, задржао Трампове пореске олакшице из 2017, уз додавање нових, те повећао издатке за имиграциону контролу и војну потрошњу.
Конгресни буџетски биро проценио је да би верзија закона коју је Сенат усвојио могла да повећа амерички национални дефицит за 3,3 билиона долара у наредних 10 година. Овај део закона је, чини се, највише утицао на побуну дела републиканаца који су се сложили са Маском да би се његовим усвајањем повећао амерички национални дуг.
Председник Слободне групе Енди Харис из Тенесија рекао је, за Фокс њуз, да група посланика неће гласати за усвајање закона "док се не реше неки од проблема са дефицитом".
- Маск је у праву, не можемо одржати ове дефиците. Он разуме финансије, дугове и дефиците. Морамо да постигнемо даљи напредак - истакао је.
Републикански конгресмен Енди Оглс је, чак, поднео амандман који би потпуно заменио сенатску верзију закона, коју је назвао "неуспешном", оригиналним нацртом који је одобрио Представнички дом. Његов колега из Охаја Ворен Дејвисон такође је критиковао предлог:
- Обећање да ће неко други смањити потрошњу у будућности не смањује потрошњу. На крају ћемо стићи на место судара, јер изгледа да ништа неће зауставити овај воз потрошње.
Међутим, има и оних који се не слажу са предлогом закона, али ће, ипак, стиснути зелено дугме.
- Фрустриран сам верзијом закона из Сената, али гласаћу за њега у Представничком дому јер не можемо дозволити да савршенство буде непријатељ добра - изјавио је Ренди Фајн, из Флориде.
Део за зид и "Златну куполу"
НАЦРТ предвиђа милијарде за одбрамбене пројекте, укључујући изградњу система противракетне одбране "Златна купола", по узору на израелску "Гвоздену", као и завршетак Трамповог зида на граници с Мексиком. Такође, законом се уводе нове таксе за мигранте, укључујући 100 долара годишње за тражиоце азила и 5.000 долара за оне ухваћене приликом незаконитог уласка.

ЧЕТИРИ ЗЕМЉЕ ЕУ ОДБИЛЕ ТРАМПОВ ПЛАН: Неће да купују америчко оружје за Украјину!
ЧЕТИРИ европске земље одбиле су да учествују у пројекту председника САД Доналда Трампа о куповини америчког оружја за Украјину.
16. 07. 2025. у 14:12

БЕБА ИЗ СРБИЈЕ СЕ УГУШИЛА НАОЧИГЛЕД РОДИТЕЉА: Незапамћена трагедија на Халкидикију
БЕБА из Србије, стара свега 13 месеци, изненада је изгубила живот у једном угоститељском објекту на Халкидикију. Како наводе грчки медији, ова незапамћена трагедија одиграла се пред очима дететових родитеља.
16. 07. 2025. у 14:33

Научници ајкулама спустили мртву краву на 1.629 метара дубине - нису могли да верују шта су рибе урадиле (ВИДЕО)
"ТО ПОКАЗУЈЕ стратегију преживљавања код врста које се не хране усамљено."
14. 07. 2025. у 13:06
Коментари (0)