К'Д СЕ ОТИСНЕШ У БЕЛ' СВЕТ: Врањански дијалект није сметао Татјани Милосављевић да постане доктор лингвистике

Јелена Стојковић

02. 01. 2023. у 15:00

ДР ТАТЈАНА Милосављевић (38), Српкиња из Врања, доктор лингвистичких наука, магистар у области усвајања страних језика, професор доцент, публициста, лектор и преводилац! Уз све то, данас је и на позицији регионалног просветног инспектора, и то све у Француској, где живи и ради већ 15 година.

КД СЕ ОТИСНЕШ У БЕЛ СВЕТ: Врањански дијалект није сметао Татјани Милосављевић да постане доктор лингвистике

FOTO: Privatna arhiva

Импозантну каријеру је започела када се по завршетку студија у Нишу јавила на државни конкурс Амбасаде Француске, добивши најпре екстерни уговор, а онда је наставила да ради и по истеку тог планираног периода.

 - Екстерни уговор је спољни уговор између Србије и Француске, који подразумева билатералну размену професора. Радила сам у шест година у лекторату и држала часове из језика и историје Југославије. По истеку тог екстерног на Факултету су ми понудили уговор и тако сам остала још три године. У међувремену сам наставила студије, те завршила магистратуру у Монпељеу, област наука о језику, дидактика страних језика. Потом сам уписала докторат у Ници. Тамо сам била од 2014. до 2018. године - набраја ова млада жене своје успехе као нормалан след догађаја.

У међувремену се преоријентисала на француски језик, јер је у Србији завршила српски и књижевност и на основу одличних резултата на факултету у Нишу који је завршила за мање од четири године, добила могућност да оде у Француску.

ЦВЕЋЕ ЗА КРАЉА александра

ТАЊА је у Марсељу живела на свега неколико метара од места где је 1934.године убијен краљ Александар Карађорђевић. Месец дана пошто је дошла да живи у Француску то место јој је открио један студент. На комеморативној плочи исписано је да су на том месту погинули краљ Александар и француски министар Барту. Сваког 9. октобра однесе букет свежег цвећа поред плоче.

- Првобитно сам дошла у Француску да предајем наше језике на факултету, а онда сам у току доктората радила као професор француског језика. Касније сам добила и позицију регионалног просветног инспектора, где се сада налазим - прича у једном даху са жељом да што пре проговори о ономе на шта је најпоноснија у овом тренутку.

Из штампе је недавно изашла њена књига на дијалекту под насловом "К'д се отиснеш у бел' свет", која је за њу повратак дијалекту и коренима истовремено.

FOTO: Privatna arhiva


- Та књига, то сам ја. Ја, која сам отишла у Француску и која уживам у лепоти Медитерана, и ја чије срце живи у Врању. Без икаквог претеривања, кроз духовите описе написала сам свој пут из Врања у Француску, као и честе посете југу Србије у улози коју сам сама себи доделила, изигравајући туристичког водича свим својим гостима из белог света које сам доводила у родни град - каже Тања.

Већ 15 година живи и ради у Француској, где је регионални просветни инспектор

Она је данас научни истраживач са избором у звање доцента универзитетског професора, публициста, лектор, преводилац. Публикује у универзитетским часописима широм света. Њен домен интересовања је социолингвистика односно усвајање страних језика. Однедавно се бави тематиком Великог рата. Објавила је преко 30 научних радова, али признаје да са великом тремом чека промоцију књиге на дијалекту.
- Поред Врања књигу ћу промовисати и у другим градовима. Читају је Врањанци, али се чита и широм Балкана. Чак и они који муче муку са дијалектом кажу да су дирнути са колико сам љубави писала о родном граду - каже Тања за "Новости".
Од "испраћаја" са аутобуске станице у Врању до стицања научних титула преко звања просветног инспектора, детаљно је описала свој пут. Први пут ће они који је не познају моћи да прочитају како јој се председник пожалио да је изгубио мачку на једној вечери међу "зверкама у Сен Тропеу", како је попила најскупљу кафу у животу, мучила се са возачким испитом и увек са радошћу враћала у своју ушушкану чаршију.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
СВЕШТЕНИК О СМРТИ МИЛИНКОВИЋА: Видео сам да му је лице било бледо-жуте боје, тресао се

СВЕШТЕНИК О СМРТИ МИЛИНКОВИЋА: Видео сам да му је лице било бледо-жуте боје, тресао се

ЈЕДАН од последњих људи који је разговарао са глумцем, режесером и чувеним "Трагачем" Милорадом Милинковићем је свештеник Влајко Банковић, протојереј-ставрофор и старешина цркве Светог вазнесења Господњег у Јабуковцу код Неготина.

07. 01. 2025. у 15:26

Коментари (2)

ТУГА! Преминуо легендарни фудбалер Црвене звезде