ОД ОВОГ КАМЕНА ГРАДИЛА СЕ И БЕЛА КУЋА, АЛИ И НАЈЛЕПШИ МАНАСТИРИ И ЗДАЊА У БЕОГРАДУ: Вековима се експолатише код Крушевца (ФОТО, ВИДЕО)
ВЕРУЈЕ се да је од камена из села Бела Вода код Крушевца изграђена и чувена Бела кућа.

Ринеу Жањују, кинески докторанд, Фото С. Бабовић
И док информација да је у резиденцију свих америчких председника уграђен и славни „беловодски пешчар“ можда није поуздана, једно је извесно: од камена из Беле Воде грађени су неки од најлепших српских манастира и цркава, али и велелепне грађевине у Београду.
Беловодским каменом је после Првог светског рата српско-француска фирма „Батињол“ отпочела изградњу Београда беловодским пешчаром. Тако су изграђена Црква Светог Марка на Ташмајдану, палата Београд, Пошта, Хипотекарна банка, Бранков мост, Француски културни центар.
- „Беличњак“ је уграђен у манастире и цркве моравске школе Дренча, Наупара, Лепенац, Раваница, Лазарица, Љубостиња, Руденица, Манасија, Каленић, Милентија, Велуће, остатке славних градова, утврђења, палата, чесама, порталима, венцима, школама, а због естетике и постојаности пешчар су бирали кнез Лазар, деспот Стефан Лазаревић, Раде Неимар, Радич Поступович, владика Николај Велимировић, патријарх Герман - објашњава нам др Велибор Лазаревић из Беле Боде.
Беловодски пешчар у просеку лежи на дубити од 50 метара.
- Око 400 старих и нових површинских мајданских копова измерено је 1997.године у околини Беле Воде – посведочио је за „Новости“ проф. др Лазаревић. -
Око 1880. године су се сви вијадукти и мостови прве српске пруге од Београда до Ниша градили од нашег пешчара, а између 1919. и 1960. године градило се Поморавље, централна Србија, пола Шумадије са Левчом и Темнићем, па на југу до Блаца и Прокупља. Дела од нашег камена су од Моске и Сент Андреје на северу, до Израела и Васељенске патријаршије на истоку, Крфа и Хиландара на југу и Бирмингема на северу.
Беловодски камен је толико познат да има и посебan музеј у селу, али и манифестацију. Ове недеље почела је 47. Беловодска розета, која окупља клесаре, вајаре, мозаичаре.
Сви они ствараће до суботе у оквиру 27. Вајарске колоније „Беловодски пешчар“ и 12. Мозаичарске колоније „Младен Србиновић“.
Централни догађај манифестације је у суботу, када ће глумцу, сценаристи и редитељу Радошу Бајићу бити уручена награда „Цвет у камену“, која се додељује за изузетан допринос српској култури и уметности. Добитник овог признања био је и књижевник Петар Хандке и то много пре него да добије Нобелову награду.
БОНУС ВИДЕО:

ДАЊУ САМ МЕДИЦИНСКА СЕСТРА, НОЋУ СТРИПТИЗЕТА: "Мушкарци ме се превише плаше, сама сам последњих седам година" (ФОТО)
ЖЕНА по имену Хејли Хупер открила је да јој самопоуздање „уништава“ љубавни живот јер мушкарци сматрају да је „превише застрашујућа“.
23. 05. 2025. у 18:06

ХРВАТ ПОГИНУО НА ФРОНТУ У УКРАЈИНИ: Био официр француске војске, борио се у Луганску
ТОНИ Херцег, Хрват из Босне и Херцеговине и официр француске војске, погинуо је 6. маја у Луганској области у Украјини.
23. 05. 2025. у 17:00

"ОД ТУГЕ ПОСЛЕ СМРТИ МУЖА ДОБИЛА САМ РАК" Тешка судбина наше истакнуте глумице
ЂУРЂИЈА Цветић, истакнута српска глумица, суочила се с тешким животним ударцима који су оставили дубоке трагове. Упркос свему, задржала је достојанство и снагу, због чега су је многи сматрали хероином српске глумачке сцене.
25. 05. 2025. у 13:31
Коментари (2)