РАСКОШНИ И ГОЗБА И НОШЊА: У Старој Пазови, уз припремање сремских ђаконија, негују и вештине шивења по старој мустри

Д. Матовић

11. 08. 2023. у 15:45

НА само неколико корака од града, вреве и брзог темпа, у Старој Пазови време као да је стало. Но, почетком септембра ово место прожеће другачија атмосфера. Тада се одржава традиционална манифестација "Гастро Срем" која ће окупити веште домаћице, вредне домаћине и заљубљенике у гастрономију. Столови постављени дуж главних улица постаће поља укусних ђаконија, традиционалних и измаштаних.

РАСКОШНИ И ГОЗБА И НОШЊА: У Старој Пазови, уз припремање сремских ђаконија, негују и вештине шивења по старој мустри

ТО Стара Пазова

- Спремамо се за раскошну гозбу - каже нам Миливој Ковачевић из Туристичке организације Стара Пазова. - Специјалитети се спремају на лицу места. Сремска кухиња је настала под утицајем разних кухиња, а омиљена старопазовачка јела су словачке надлацке са орасима, маком или сиром, кифле са ћуфтом и "око села тесто". Срем се дели на вински и свињски, а Стара Пазова припада рузмаринском делу.

ТО Стара Пазова

 

Биће то и прилика за промоцију словачких и српских народних ношњи. Оне сведоче о пријатељству два народа који већ 250 година живе заједно у Старој Пазови и Срему.

- Српска ношња је рано нестала са улица Старе Пазове услед утицаја европске моде - прича Ковачевић. - Чланице Кола српских сестара, почетком тридесетих година прошлог века, одлучиле су да је врате у свакодневни живот Старе Пазове. Из Етнографског музеја су добиле нацрте како да је израде и захваљујући њиховом труду ова ношња је поново постала видљива.

Збирку народних ношњи свога краја Ковачевић је почео да прикупља пре осам година за пазовачки музеј, смештен у родној кући народног хероја Јанка Чмелика. На трему куће, проглашене спомеником културе, налази се разбој на којем се "тку" приче и сећања. А, свака нит прича о прошлости.

- У музеју имамо одећу која је направљена на исти начин као пре седам векова - каже наш саговорник. - Словачка ношња, која се носи у Пазови, јединствена је по кроју. Материјали које користе за израду ношње су много скупи. Продавало се по неколико јутара земље да би се купила сукња коју су носиле младе у свечаним приликама. Те сукње су се преносиле с колена на колено.

Словачка ношња одише разнобојношћу и богатством детаља. Руком везене блузе, богато украшене сукње и подсукње, оригинално украшене кецеље, чине ове ношње правим ремек-делом. Малобројне жене које их праве сваким убодом игле оживљавају традицију својих мајки, бака и прабака.

ТО Стара Пазова

 

- Специфичан је начин пеглања белих сукања. Морају бити мокре и користи се посебни додаци који очврсну платно. Пеглају их неколико сати, подмећу оклагију како би направили наборе које зову рурке. Панћушке, које су претеча балетанкама, плету се као и чарапе ручно - каже Миливој.

Деца са Козаре и Толбухин

ПОСЛЕДЊИХ година Ковачевић се бави историјом Старе Пазове:

- Централни део Пазове изградила је породица Петровић, а један од њих Сава, кога су после ослобођења убили, сарађивао је са Дианом Будисављевић. Око 40 деце је доведено са Козаре и удомљено у пазовачке породице. Сава је био имућан. Вечери пре него што је убијен, у својој кући је угостио совјетског маршала Фјодора Толбухина. Рехабилитован је 2015.

Народну ношњу носе старије Пазовљанке, а шије је још само Катарина. Она облачи и лутке које и данас, као и давних дана, родитељи купују кћерима да не забораве одакле су потекле. Око намештања детаља Катарини помажу две Ане. Обе су рођене 1950, ишле су заједно у школу и од тада су скоро нераздвојне.

- Словачке кецеље су богатог колорита, а шаре имају своје називе: зечје уши, змија, панске очи - прича Ковачевић. - Занимљиво је како се проверава девојачка спрема после удаје. Долазе комшинице да испитају да ли је орман пун пешкира и столњака, а то раде тако што иглу за штрикање гурају до краја полице. Ако је орман пун, игла иде до краја, а у случају да не оде почињу оговарања.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
УКРАЈИНА У РАТ ПОСЛАЛА РОБОТЕ БЕЗ ИЈЕДНОГ ЧОВЕКА: Битка добила неочекивани исход (ВИДЕО)

УКРАЈИНА У РАТ ПОСЛАЛА РОБОТЕ БЕЗ ИЈЕДНОГ ЧОВЕКА: Битка добила неочекивани исход (ВИДЕО)

БРИГАДА Украјинске националне гарде известила је о успешном нападу у коме су учествовали само роботи - од копнених робота наоружаних митраљезима до летелица борбених дронова. Ови роботи су напали руске положаје у Харковској области, на северу Украјине, и - победили.

27. 12. 2024. у 09:04

ДРАМА У КОМШИЛУКУ: Откривена непозната летелица, становници упозорени да потраже склоништа

ДРАМА У КОМШИЛУКУ: Откривена непозната летелица, становници упозорени да потраже склоништа

РУМУНСКИ радарски системи открили су синоћ мали летећи објекат, за који се сумња да је дрон, који је ушао у национални ваздушни простор до шест километара у југоисточном округу Тулчеа, саопштило је министарство одбране Румуније.

27. 12. 2024. у 09:23

А ПОСЛЕДИЦЕ? Кина гради највећу хидроелектрану на свету - иселиће милионе људи, кешираће невероватне 35 милијарде долара

А ПОСЛЕДИЦЕ? Кина гради највећу хидроелектрану на свету - иселиће милионе људи, "кешираће" невероватне 35 милијарде долара

ПРОИЗВОДИЋЕ троструко више од 88.2 милијарде kWh, колики је пројектовани капацитет тренутно највеће хидроелектране на свету - "Три кланца" у централној Кини.

26. 12. 2024. у 14:37

Коментари (1)

ПРЕВАРИО ЈУ ЈЕ 92 ПУТА ДОК ЈЕ БИЛА ТРУДНА! Ево шта је Нејмару сада урадила девојка која му је родила дете