ОВАКО СЕ ВОЛИ СРБИЈА: Погледајте како у овом граду чувају ћирилицу, али и своју историју (ФОТО)
КАКО се чувају ћирилица и локално наслеђе на делу су ове јесени показали Трстеничани!
Сарадници Музејске збирке Народног универзитета објавили су „Трстеничку словарицу“, оригиналан буквар у чијој су изради учествовали и стручњаци и грађани. Пројекат је због значаја добио подршку Министарства културе, због чега ће више од 300 ђака првог разреда свих основних школа на територији општине добити бесплатан примерак иновативног буквара.
Све је почело овог пролећа, од идеје да се на достојан начин обележи 210 година организованог школства у Трстенику.
- Сваког уторка и петка, на нашој ФБ страници, почели смо да остављамо по једно слово азбуке, уз молбу пратиоцима да нам доставе неке од локалних, значајних речи и термина за то слово - предочава за „Новости“ ауторка пројекта Јелена Вукчевић. - Одзив за ту нашу игру „На слово на слово“ био је невероватан. Људи су нас заустављали и на улици, давали сугестије и предлоге. Тако смо добили први уџебник намењен најмлађима, где се могу сусрести са историјом свог краја од праисторије до модерног доба, од А до Ш.
Истовремено, ђаци уче и ћирилицу, а поред разноврсних појмова, предмета и историјских личности, чија имена почињу назначеним словом, у понуди су им и друге мале језичке и логичке игре, попут лавиринта. И кроз тај лавиринт, на пример, ђаци треба да се сналазе у улози неког локалног јунака. Ту су и илустроване игре повезивања назива са сликама, такође, нудећи најмлађима знање из локалне и националне традиције.
Богата и комплексна историја Трстеника у контексту националне прошлости, прилагођена је ђачком узрасту, што је био посебан изазов.
Тако уз слово „Т“ ,ђаци рођени у крају познатом по мостовима на Западној Морави, пољопривреди и занатима, имају задатак да науче следеће термине „трмка“ (ручно плетена кошница за пчеле од врбовог прућа), „тумбас“ (носећи део моста), „тканица“ (појас од вуне ткан на разбоју). Под словом „О“ - чека их „опанак“, код „Ч“ је објашењење за „чаршију“ (друго име Трстеника, чији становници се називају и "Чаршијанима"), док је код „Д“, најпознатији писац рођен у трстеничком крају - Добрица Ћосић.
- Научићемо да име Трстеник потиче од старе српске речи „трс“, а то је „чокот винове лозе“. Ово нам говори да се на простору Трстеника гајила винова лоза и производило вино још од средњег века - једна је од лекција коју на ћирилици могу да уче ђаци-прваци уз слово „Т“, почетно слово у називу родног града.
Публикацију су оберучке прихватили у свим трстеничким школама. Међу првима, Основна школа „Живадин Апостоловић“, а већ 20. октобра, биће подељена и у Милутовцу и Медвеђи. Осим Јелене Вукчевић, која је била и ауторка посебне изложбе на којој су Трстеничани могли да се упознају са садржајем Словарице, на пројекту су радили и Ивана Ружић, Нада Маринковић и Радомир Ђурић.
РАКА ТРАЖИ ПУТ ДО ТОПА
ДА би савладали слово „Љ“, ђаци из Трстеника уче о манастиру Љубостиња, а имају задатак и да кроз лавиринт помогну Љутовац Раки да нађе пут до свог топа. Реч је о надалеко чувеном капетану, пореклом из села Пољна код Трстеника. Био је први човек на свету који је 30. септембра 1915. године успео да пуцајући из топа обори авион.
ТАЧНО НА ОВОМ МЕСТУ БИ МОГАО ПОЧЕТИ ТРЕЋИ СВЕТСКИ РАТ: Путин га сматра својом територијом, НАТО трупе већ распоређене
ОВАЈ снегом прекривени гранични мост између две средњовековне тврђаве у делу Естоније где се говори руски, могао би бити место где ће започети трећи светски рат, пише Политико.
26. 12. 2024. у 08:55
ПОЈАВИЛА СЕ ШОК ТВРДЊА: "Руси су оборили авион у Казахстану, погледајте трагове експлозије на репу летелице"
АВИОН Азербејџан ерлајнса, који се 25. децембра срушио на путу за Русију, можда је оборен руском ракетом земља-ваздух, према извештајима руских медија који нису наклоњени Кремљу и руском председнику Владимиру Путину.
26. 12. 2024. у 07:44
А ПОСЛЕДИЦЕ? Кина гради највећу хидроелектрану на свету - иселиће милионе људи, "кешираће" невероватне 35 милијарде долара
ПРОИЗВОДИЋЕ троструко више од 88.2 милијарде kWh, колики је пројектовани капацитет тренутно највеће хидроелектране на свету - "Три кланца" у централној Кини.
26. 12. 2024. у 14:37
Коментари (0)