НЕПОЗНАТА ПРИЧА ИЗ МАНАСТИРА ЉУБОСТИЊА: Игуман завршио у логору, чувао је архив Владе (ФОТО/ВИДЕО)
ТРСТЕНИК - ЈЕДАН игуман и песник завршио је у логору у време Првог светског рата.

Foto: Biblioteka Jefimija
Био је Божји слуга у манастиру Љубостиња, где су после Косовског боја у 14. веку као монахиње живеле кнегиња Милица Хребељановић и песникиња Јефимија.
Више од пет векова касније, једна друга, тиха фигура обележила је манастирски живот, али и песништво. Драгоцена сведочанства о труду Севастијана Путника (1879-1951) чува Народна библиотека „Јефимија“, који је због родољубља завршио и на робији.
Незаслужено мање познати широј јавности, игуман љубостињски Севастијан пореклом је из Баната, села Самош у општини Ковачица.
- Рођен је као Стеван Путник, најстарији од тројице синова оца Милоша и мајке Пијаде, који су били вредни и побожни паори - записала је Гордана Јованов, Севастијанова потомкиња, ауторка монографије „О Самошу“ 2000. године.
Нажалост, нема података о његовом детињству, школовању и монашењу. У библиотеци "Јефимија" напомињу, позивајући се на више извора, да као зрео младић из фрушкогорских манастира, од 1900. до 1908. године, „попут Јована Јовановића Змаја и других образованих војвођанских Срба“ објављује своје песме у разним књижевним и забавним часописима, најчешће у „Босанској вили“ и сомборском „Голубу“, користећи разне псеудониме: Путник, Путник Ст, Севастијан, Перић Севастија.
Путник се појављује у манастирима Раковац, Првина Глава, Фебек, а верује се да се његов судбински пут у Љубостињу одиграо у време балканских ратова. На почетку Првог светског рата, у време аустроугарске окупације у јесен 1915. године, јеромонах Севастијан заједно са јеромонахом Рувимом из Пољне бива оптужен да је скривао део архиве српске Владе.
Отеран је у ропство.
- Севастијан Путник је као заробљеник од 1916. до 1919. године рат провео у логору Ашах у Аустрији - наводи истраживач, библиотекар Иван Величковић у библиотечком лексикону, заснованом на више извора. - Након Великог рата јеромонах Севастијан Путник се вратио у Љубостињу, где га је владика жички господин Николај Велимировић, приликом посете манастиру 1919. године, одликовао Црвеним појасом „за досадање реновање у монашкој дужности као и јавном раду његовом“.
Јеромонах из Баната постаје игуман и старешина Љубостиње 1921. године.
- Отац Севастијан је још млад човек, Банаћанин по пореклу, насмејан и љубазан, племенит господин, пун искрених, топлих речи и кротких покрета - записао је Милан Кашанин, знаменити српски историчар уметности 1924. године. - Он има велику библиотеку, добру кујну и јако вино. Дивно прича, а и пише: има од њега једна мала монографија о Љубостињи.
Игуман Севастијан је у трстеничком манастиру био све до 1930. године, када је премештен у манастир Вујан, а потом у манастир Драча. О њему, нажалост, нема података све до почетка Другог светског рата, када је као избеглица из манастира Вољавчке склања у Студеницу.
Претпоставља се да је по ослобођењу избегао у родни Банат. Упокојио се 5. фебруара 1951. године у Самошу и сахрањен је на Источном православном гробљу. Ту је код улаза у самошку цркву постављена спомен-плоча посвећена Севастијану Путнику.
ТРАГ У СТИХОВИМА
ВРЕДНЕ писане трагове оставио је игуман Севастијан. Објавио је књиге „Манастир Љубостиња, Чачак“, 1921, “На водама Вавилонским“ Крагујевац, 1926, „Манастир Љубостиња“, друго издање, Крушевац и „Крици божјег црва“, Београд, 1940. године.

РУЉА ИЗВУКЛА БРИТАНЦА ИЗ СТАНИЦЕ И ЗАПАЛИЛА ГА: Полиција није реаговала из страха за сопствену безбедност
БРИТАНСКИ држављанин преминуо је од последица тешких опекотина након што га је, према наводима локалних медија, група људи извукла из полицијске станице и запалила на улици, јавља Скај њуз.
22. 04. 2025. у 12:01

МАКРОН ПОСЛЕ РУСКОГ НАПАДА: Хитно нам је потребан мир
РУСКИ ракетни напад на град Суми на северу Украјине наглашава хитну потребу за наметањем примирја Русији, изјавио је данас председник Француске Емануел Макрон.
13. 04. 2025. у 15:34

Халид Бешлић "тежак" 13 милиона €, а живи од кирије - "увалио" се у кредит
"САДА изнајмљујем све и живим од кирије, тако је најбоље."
21. 04. 2025. у 18:56 >> 18:56
Коментари (0)