ДАНАШЊИ Срби имају у просеку око 50-60 одсто словенског порекла, а остатак је генетика старо-балканског становништва помешаног са досељеницима из Анадолије, из урбаних центара попут Константинопоља и Ефеса. Ово су резултати петогодишњег истраживања порекла Срба и осталих балканских народа који су јуче, под називом "Геномска историја Балкана од римске границе до словенских миграција", објављени у престижном светском научном часопису "Cell". Користећи најновије геномске технологије, истражујући стару ДНК на Балкану, тим истраживача из Србије, Шпаније и САД, показао је континуитет гена данашњег српског и старо-балканског становништва још од бронзаног доба.
Нађеш гроб војника окупационе војске и онда то уврстиш у генетску слику локалног становништва. Тако су могли утврдити да у Вијетнаму живе људи са генетиком из Африке због америчке окупације!
ОЈКАЧКА песма, свирање уз дипле и гусле и богата ризница српскогнародног фолклора, окупили су минуле суботе више стотина посетилаца на 29. "Сијелу тромеђе" у Стрмици код Книна.
Чим се зарумене шљивици и бресквари и роде виногради, ето и ње у центру Смедерева са гајбицама крцатим сочним плодовима. То што у подне врелина пуца по асфалту као зрела лубеница по бетону, бака Веру не омета да на маленом, истрошеном троношцу, заузме свој место под сунцем. Заузела је и своју 94 годину живота. Носи је као ордење док дрхтавим рукама мери воће и благосиља свакога ко приђе.
Десетине хиљада људи, своје место под јулским сунцем, нашло на великој реци, на 31. Дринској регати. Карневал на води довео је до Перућца људе из Србије, Републике Српске и још десетак светских држава, а на почетку масовне пловидбе „регуларним“ чамцима и онима помало дискутабилног дизајна али доказане функционалности, моћна река се у оку посматрача могла указати као тесна за тoлику силу света.
КАДА је, пре више од две деценије, крагујевачку привреду разорила транзиција, мало је ко веровао да ће се град на Лепеници, један од замајаца српске привреде, икада придићи.
МИЛОСАВ Тодоровић (92), једини кројач народног одела у Јагодини, кога сви из милоште ословљавају са мајстор Миле, има радни стаж од 35 година и седам месеци, а у пензији је 35 година и девет месеци.
Rašo
09.12.2023. 09:17
Нађеш гроб војника окупационе војске и онда то уврстиш у генетску слику локалног становништва. Тако су могли утврдити да у Вијетнаму живе људи са генетиком из Африке због америчке окупације!