ЧИМ ЗАХЛАДНИ СВИ БЕЖЕ У МОРЕ: У Шарм ел Шеику и Дахабу на синајској "зими" од 25 степени
ЈУЖНОСИНАЈСКА летовалишта Шарм ел Шеик и Дахаб су тренутно у стању јануарске зиме, по мишљењу већине Египћана који у њих долазе лети када влада "пријатна врућина" од 40 степени Целзијусових

Фото :Б.Субашић
Њих чуде северњаци, а међу њима је највише Руса, који се сунчају на "поларних" 25 степени и брчкају у "хладном" Црвеном мору, чија је температура још виша. Када у Шарму јануарским туристима засмета повремени ветар из оближњих пустињских планина Јужног Синаја они се греју улазећи у море топло као вода у кади.

Фото :Б.Субашић
Разлика између домаћина и гостију у туристичком граду Шарм ел Шеику највидљивија је ујутро. Египћани који су се у ово место на врху троугластог Синајског полуострва, крај улаза у дубоки Акабски залив, доселили из великих градова као што су Каиро или Александрија, тада у дебелим јакнама цупкају испред радњи и ресторана покушавајући да се угреју истовремено салећући разголићене туристе мамећи и убеђујући их на свим језицима да баш код њих нешто купе или обедују.

Фото :Б.Субашић
Шарм ел Шеик, вавилонска збрка хотелских комплекса, коцкарница и продавница није изникао на темељима традиционалног старог насеља већ се слично америчком Лас Вегасу од 1982. развија у пустињи дословно ни из чега. Први туристички објекти изграђени око лепог залива Нама сада већ припадају праисторији Шарма који се од морске обале раширио десетинама километара у дубину пустоши према венцима високих Синајских планина оштрих врхова.

Фото :Б.Субашић
Смеђе пустињско тло из ког не ниче зеленило одлично погодује бујању затворених хотелских комплекса, ризорта, правих летовалишта-тврђава са базенима која су сама себи довољна. Из њих гости практично и не излазе осим на излете, који су зими по седам-осам пута јефтинији у односу на пуну сезону.

Фото :Б.Субашић
Шарм ел Шеик се рекламира као најбезбедније летовалиште на свету, а да то није претеривање постаје очигледно током шетње променадом оивиченом ограђеним плажама с једне стране и оградама хотела са друге. Крај сваке капије стоји наоружано приватно обезбеђење, а променадом непрекидно шетају и полицајци који мотре на безбедност туриста. Плаже имају бројно особље које се осим намештањем лежаљки бави и растеривањем насртљивих продаваца свега и свачега.
Од досадних продаваца и промотера ресторана немогуће је заштитити се у граду где они туристе дословно вребају у шпалирима покушавајући да их увуку у локал. Цена нема, већ морате да се ценкате апсолутно за све, чак и у апотекама, што после кратког времена постаје излуђујуће.

Фото :Б.Субашић
Нешто је другачије у Дахабу, мањем туристичком центру 80 километара од Шарм ел Шеика, смештеног дубље у Акабском заливу. Градић познат по плажама које су рај за винд-сурфере и коралним спрудовима који маме хиљаде ронилаца стиже се ауто-путем начичканим војно-полицијским пунктовима. Први је на излазу из Шарма и личи на гранични прелаз, чији централни стуб краси знак мира који је промовисао хипи покрет. Од њега се улево и удесно према првим брдима протеже висок бетонски зид иза кога почиње пустињска област званичног имена Гувернорат Јужни Синај.

Фото :Б.Субашић
Пролаз кроз ову капију чувају униформисани полицајци, али и војници чије је борбено оклопно возило дискретно паркирано у сенци дрвета. До Дахаба се, као и до било ког другог места у пустињи путује искључиво турама које организују агенције, јавног превоза нема.

Фото :Б.Субашић
За безбедност су задужени полицајци и војници који проверавају возила на неколико пунктова на друму ка Дахабу, али и мобилни војни логори на обронцима планина. Овај град чије име на арапском значи "злато" много је скромнији од холивудског Шарм ел Шеика, а његово становништво чине у великом броју бедуини који су напустили номадски начин живота и прихватили државни програм претварања пустињских луталица у седелачко становништво.

Фото :Б.Субашић
Иако су они паркирали своје камиле које сада служе за забаву туриста и своје традиционалне логоре претворили у ресторане, они се не могу помешати са другим Египћанима. Планински бедуини, чак и као туристички посленици показују високу отпорност на зимске температуре од двадесетак степени, а чак и њихова деца рођена у граду ходају боса по оштром камењу.

Фото :Б.Субашић
Да се плати и за поглед
У ШАРМУ нема бесплатног погледа на море: посетилац може да приђе води само ако плати да би у ушао на неку од бескрајног низа приватних плажа. Чак и једина два узвишења са којих би могле да се направе лепе панорамске фотографије припадају ограђеним хотелима чије капије будно чува наоружано обезбеђење.

Фото :Б.Субашић
И аутомати чувају туристе
ОСИМ возача и водича, трећи члан посаде сваког туроператера је обавезни полицајац у цивилу испод чијег цивилног прслука провирује формацијски аутомат, а понеки носе и додатни пиштољ.
- Зашто га носи када кажу да је овде безбедно - упитао је Холађанин Јан.
- Па због тог аутомата и јеста безбедно - одговорио је са широким осмехом водич Окаша.

РЕШИЛА СТАМБЕНО ПИТАЊЕ НА НЕВЕРОВАТАН НАЧИН: Плаћа кирију нешто више од 700 динара месечно
ДОК ПРОСЕЧНИ станари у кинеском граду Џуџоу (провинција Хунан) плаћају кирију од 100 до 225 евра месечно, 18-годишња радница пронашла је необично решење за стамбену кризу: живи у тоалету продавнице у којој ради.
03. 04. 2025. у 14:56

СРБИ ВИШЕ НЕ МОГУ ДА ПУТУЈУ БЕСПЛАТНО У ОВУ ЕВРОПСКУ ЗЕМЉУ: Треба вам посебна дозвола, ево колико кошта
ЕВРОПСКИ држављани који путују у Велику Британију од данас морају имати дигиталну пропусницу за улазак у земљу, за коју британска влада тврди да ће побољшати безбедност граница.
02. 04. 2025. у 10:16

"ЗАНЕМАРИЛА ЈЕ ДЕЦУ, ЧУВАЛЕ СУ ИХ ЦИГАНКЕ" Захар открио зашто је оставио Гоцу Лазаревић
СВАКИ од супружника имао је своју верзију приче.
02. 04. 2025. у 17:21
Коментари (0)